صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب " افیوژن بدخیم پلوروپریکارد" و آشنایی با عوارض شایع سرطان

کتاب" افیوژن بدخیم پلوروپریکارد" با مقدمه ای از استاد دکتر محمد اسماعیل اکبری و با تلاش دکتر پرستو حاجیان متخصص رادیوتراپی- آنکولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دکتر حمیدرضا میرزایی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمستان 1393منتشر شده است.
کتاب حاضر به زبانی علمی و تخصصی و درعین حال گویا و ساده درمورد یکی از عوارض نسبتا شایع سرطان در سیر بیماری مبتلایان به بدخیمی یعنی افیوژن بدخیم پلور و پریکارد نگاشته شده است؛ دوعارضه ای که غالبا درمراحل پیشرفته و عود کانسرهایی چون پستان، ریه، تخمدان، معده و لنفوم دیده می شوند. بی شک درمان اصلی و قطعی چنین افیوژن هایی، ریشه کنی سرطان زمینه ای خواهد بود، اما دراغلب موارد به علت گستردگی بیماری، درمان به راحتی انجام نمی شود و اکثرا تسکینی خواهد بود.
سرطان، معضل امروز و فردای جامعه جهانی، بویژه جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف است. جامعه پزشکی ایران این افتخار را دارد که با استانداردهای بالای علمی نسبت به تشخیص و درمان بیماران سرطانی اقدام کرده است. دربعضی از سرطان ها مثل تخمدان و پستان و کولورکتال که از سطح بالای بروز هم برخوردارند، میزان مرگ ناشی از سرطان بسیار شبیه کشورهای غربی است و این ترجمانی از مراقبت های علمی گروه پزشکی است.
ساختار مراقبت های حمایتی تسکینی هنوز مشکل جامعی درکشور ما ندارد، لذا مراقبت های فنی توسط گروه پزشکی اولویت عملیاتی خدمت به مبتلایان به سرطان است. از نشانه هایی که درمراحل انتخابی مراقبت از مبتلایان به سرطان نمایان می شود، تجمع مایع در حفره شکمی، حفره جنبی و حفره پریکارد است.
افیوژن بدخیم پلور، آناتومی و فیزیولوژی، تظاهرات بالینی، تشخیص و ارزیابی، مطالعات رادیوگرافیک، مانورهای تشخیصی تهاجمی،آنالیز بیوشیمیایی و پاتولوژیک، سایر روش های جراحی برای درمان پلورال افیوژن بدخیم، درمان پریکاریت فشارنده و ...، از جمله مباحث مهمی است که در کتاب مذکور به آنها پرداخته شده است. 
علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.
برای مشاهده صفحات اول کتاب اینجا را کلیک کنید.
 


١٢:٣٢ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤١٦٨    /    تعداد نمایش : ٦٨٣