صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با تلاش مراکز بهداشتی نزدیک به 50 هزار نفر غربالگری دیابت شدند

طی سال های گذشته افزایش شیوع دیابت در جهان به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل شده است، به نحوی که تا پایان سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 ساله در جهان به این بیماری مبتلا بوده اند و پیش بینی می شود تا سال 2040 این تعداد از 640 میلیون نفر نیز بگذرد.
دکتر فربخش رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن بیان این مطلب گفت: با هدف اطلاع رسانی در خصوص بیماری دیابت در کشور، هر ساله از 19 تا 28 آبان ماه بعنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است. 
وی تعداد بیماران دیابتی در کشور را  بر اساس مطالعات مختلف حدود 4.5 تا 5 میلیون نفر اعلام کرد که نیمی از آنان از بیماری خود بی اطلاع هستند. سازمان جهانی بهداشت پیش بینی کرده  تا سال 2035 تعداد مبتلایان به دیابت در ایران به 6.5 میلیون نفر افزایش پیدا کند که با توجه به تغییر برآوردهای سال های اخیر این سازمان، انتظار می رود تعداد بیماران در کشور تا دو دهه دیگر بیش از این رقم باشد.
دکتر فربخش با اشاره به این مطلب که مرگ و میر سالانه در اثر این بیماری در جهان به حدود 5 میلیون نفر می رسد افزود: از دیگر مشکلات موجود در رابطه با دیابت وجود اختلال تحمل گلوکز در بین بیش از 318 میلیون نفر در جهان است که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.
رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر معاونت در ادامه گفت: جمهوری اسلامی ایران با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل مرتبط، متعهد شده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید. در این راستا همگام با برنامه مراقبت های ادغام یافته بیماری های غیرواگیر، اطلاع رسانی همگانی در زمینه اهمیت بیماری دیابت، همزمان با هفته ملی دیابت با تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی سالم صورت می گیرد.
دکتر فربخش روند اجرای برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: تاکنون 16873 بیمار دیابتی ثبت شده تحت مراقبت در محدوده سنی 25 سال به بالا وجود دارد که از جمله اقداماتی که برای این بیماران صورت می گیرد، می توان به مواردی از قبیل مراقبت ماهانه توسط مراقبان سلامت و بهورزان به صورت کنترل فشارخون، آموزش نحوه مصرف داروها، بررسی عوارض و ارائه آموزش های لازم از قبیل سبک زندگی سالم و فعالیت بدنی، ترک دخانیات در خانواده بیماران و برنامه خودمراقبتی در بیماران دیابتی اشاره کرد. همچنین هر 3 ماه یکبار کنترل و مراقبت بیماران مذکور توسط پزشک انجام می گیرد. 
وی خاطرنشان کرد: با توجه به اجرای برنامه ایراپن (مجموعه مداخلات اساسی بیماری های غیرواگیر در نظام مراقبت های بهداشتی اولیه ایران) در 50 درصد از مراکز و شبکه های تحت پوشش دانشگاه و ادغام برنامه مراقبت از بیماران دیابتی و فشارخون بالا و سایر بیماری های غیرواگیر در این برنامه، مراقبان سلامت و بهورزان 43061 نفر و پزشکان مراکز خدمات جامع سلامت تحت پوشش نیز 3511 نفر را از نظر ابتلا به دیابت از ابتدای سال 96 مورد بررسی قرار دادند که از این تعداد 5789 نفر بیمار دیابتی کشف و مورد مراقبت ماهانه مراقبان یا بهورزان و مراقبت سه ماه یکبار توسط پزشکان قرار می گیرند.
دکتر فربخش در پایان از مهمترین اقدامات معاونت امور بهداشتی دانشگاه در این هفته ملی به برپایی سه همایش دیابت برای بیماران دیابتی و خانواده آنان، برپایی ایستگاه‌های سلامت در برخی از میادین تره بار و ایستگاه‌های مترو، آموزش در مدارس، همایش ویژه خانم های باردار دیابتی، جشنواره های غذا و... اشاره کرد.
 


١٧:٢١ - دوشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٦    /    عدد : ٥٤١٩٧    /    تعداد نمایش : ٤٤١