صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دکتر آقاجانی: در ایام نوروز، بیمارستانهای دانشگاهی و دولتی پناه مردم هستند

دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 26 اسفندماه در دیدار پایان سال با روسا، مدیران و معاونین مراکز درمانی دانشگاه بر اجرای دقیق طرح سلامت نوروزی تأکید کرد و بیمارستان های دولتی را پناه مردم در ایام نوروز دانست.

اداره بیمارستان دشوارترین کار در مجموعه دانشگاه است

دکتر آقاجانی رییس دانشگاه در این نشست ضمن تقدیر از زحمات همکاران در سال گذشته اظهار داشت: اداره بیمارستان یکی از دشوارترین کارها در مجموعه دانشگاه است و عمده فعالیتهای دانشگاه اعم از آموزشی، ارایه خدمات درمانی، پژوهشی، اقتصادی و...  در این مراکز انجام می شود.

وی با تاکید ویژه بر ارتقای بهره وری و کیفیت در بیمارستانها گفت: تاکید ما در بهره وری بر برنامه محوری KPI(شاخصهای کلیدی عملکرد) می باشد که به تفصیل در کارگاه هایی با حضور مسئولین بیمارستان ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت. این برنامه داشبورد و آینه تمام نمایی از وضعیت بیمارستانهاست  که با توجه به آن باید در راستای اصلاح واعمال تغییرات گام برداریم.

آموزش بدون ارایه خدمات درمانی بی معناست

رییس دانشگاه با اشاره به این مطلب که در سال 97 ارتقاء بهره وری در بیمارستان ها بطور جدی دنبال خواهد شد، این شاخصها را کاملا عملیاتی و عزم دانشگاه برای ارتقای این شاخصها را جدی برشمرد و افزود: اگر درست مدیریت کنیم خواهیم توانست اوضاع اقتصادی و به موازات آن آموزش و درمان را بخوبی اداره کنیم. این دو حوزه به هم گره خورده اند و آموزش بدون ارایه خدمات درمانی بی معناست. فراگیران؛ دانش، مهارت، تخصص، اخلاق حرفه ای و انگیزه را در بالین از ما می آموزند و اخلاق پزشکی با رفتار ما در آنها نهادینه می شود.

دکتر آقاجانی  در ادامه افزود: عموم بیمارستانهای دانشگاه در اجرای طرح پرداخت مبتنی برعملکرد به خوبی و با کمترین تنش عمل کردند که جای تقدیر دارد. این طرح باید دوهدف ارتقای کیفیت وارتقای بهره وری در بیمارستان را در پی داشته باشد. 

وی با بیان این مطلب که مدل پرداخت مبتنی برعملکرد برای تعرفه ها و اداره بیمارستانهای کشور بومی شده است، از مسوولان بیمارستانها خواست در سال 97 شاخصهای عمق بخشی به این مدل را با جدیت دنبال کنند.

رییس دانشگاه خاطرنشان کرد: ارتقای بیمارستانها غیر از مدل کایزن وانجام تغییرات کوچک متعدد راه حل دیگری ندارد. صدها تغییر کوچک باید باهم تجمیع شوند تا اصلاح صورت گیرد.

وی همچنین از صدور کارنامه پزشکی اعضای هیات علمی بیمارستانها در سال 97 خبر داد و اظهارد اشت: این کارنامه در اختیار اعضای هیأت علمی قرار می گیرد و نشان دهنده عملکرد آنان در مراکز است.

دکتر آقاجانی: در ایام نوروز، بیمارستانهای دانشگاهی و دولتی پناه مردم هستند

دکتر آقاجانی در ادامه سخنان خود با تاکید بر لزوم اجرای صحیح طرح سلامت نوروزی؛ حضور تیم مدیریتی، فعال بودن 100 درصدی بخشهای ویژه در ایام تعطیلات، حضور اساتید و پزشکان متخصص آنکال در مراکز، تعیین تکلیف بیماران اورژانسی در ایام عید، پرهیز از اقامت طولانی بی دلیل بیماران در بیمارستان، ذخیره دارو و تجهیزات ضروری برای ایام تعطیلات را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: در ایام تعطیلات نوروزی، بیمارستانهای دانشگاهی و دولتی پناه مردم هستند.

افزایش بهره وری مشکلات را کاهش می دهد

دکتر آقاجانی اذعان داشت: افزایش بهره وری می تواند مشکلات را کاهش دهد. باید با روحیه ای جدی در سال آینده در حوزه های مختلف درمانی، آموزشی، بهداشتی ، پژوهشی تلاش کنیم تا وضعیت موجود را ارتقا دهیم. آموزش، پژوهش و درمان در گروههای مختلف تقریبا همخوانی دارند و آنجا که کار و تلاش بیشتری صورت می گیرد، خدمت پزشکی به نحو احسن ارایه می شود.

رییس دانشگاه در خاتمه سخنان خود ضمن تقدیر از تلاشهای روسا، مدیران، معاونان آموزشی و درمانی و مترونهای بیمارستانهای دانشگاه پیشاپیش فرا رسیدن سال نو را به تمامی همکاران بیمارستانی تبریک گفت و سالی خوش و سرشار از توفیق و بهروزی را برای همگان آرزو کرد.

بیمارستان ها مهمترین بخش دانشگاه در عرصه ارایه  خدمات درمانی و آموزشی هستند

در ادامه نشست دکتر ضیایی معاون آموزشی دانشگاه نیز ضمن تقدیر از تلاشهای همکاران در سال گذشته اظهار داشت: بیمارستان ها با توجه به حجم خدمات، ماموریتهای متعدد، نیروهای انسانی گسترده و ... مهمترین بخش دانشگاه در عرصه ارایه خدمات درمانی و آموزشی به شمار می آیند. آنها در تمام سال بصورت شبانه روزی فعال هستند. بدون شک اداره بیمارستان که در خط مقدم ارایه خدمات قرار گرفته اند، کاری دشوار است.

وی با تاکید براین نکته که دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دارای پتانسیل های فراوانی است افزود: باید با کار تیمی سیستم بهره وری را مستقر کنیم تا کیفیت را تضمین کنیم.

اولین ماموریت بیمارستان ارایه خدمت به بیمار است

وی با اشاره به حضور 900 عضو هیات علمی، 700 دستیار و تعداد زیادی دانشجو و کارآموز در بیمارستان ها اظهار داشت: نباید فراموش کنیم که بیمارستان، نهادی برای ارایه خدمت به بیمار است و هر ماموریت دیگری برای آن ثانویه محسوب می شود. به ویژه بیمارستانهای آموزشی که کار سخت تری را انجام می دهند و بخش عمده درمان کشور در بیمارستانهای آموزشی صورت می گیرد و به عبارتی کار اصلی این بیمارستانها خدمت و درمان بیماران می باشد.

دکتر ضیایی در ادامه افزود: بیمارستانهای آموزشی یک آکادمی برای تربیت نیرو، ارایه خدمات سلامت، مدیریت بحران، بکارگیری فناوری روزآمد و تکنولوژی نوین محسوب می شوند.

مهمترین برنامه دانشگاه برای بیمارستانهای آموزشی در سال آتی استقرار برنامه بیمار محور است

دکتر ضیایی در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد:مهمترین برنامه دانشگاه برای بیمارستانهای آموزشی در سال آتی استقرار برنامه بیمار محور است که اگر به درستی انجام پذیرد آموزش نیز صحیح صورت می گیرد. انشاءا.. در سال آتی با کار گروهی این اقدامات انجام می شود. البته ایجاد تغییر و تحول نیاز به تغییر نگرش، همت و کار بزرگی دارد که با تلاش شما گروهی این اتفاق خواهد افتاد.

پتانسیل نهفته موجود در بیمارستانها باید از حالت بالقوه به بالفعل درآیند

گفتنی است در ابتدای این نشست دکتر میرهاشمی معاون درمان دانشگاه ضمن تقدیر از تلاشهای یکساله همکاران بیمارستانها، گزارشی از وضعیت حوزه درمان دانشگاه در سال 96 در مقایسه با استان تهران و کشور پرداخت. وی در این گزارش به درصد اشغال تخت، نسبت پذیرش بیمار به تخت، تعداد بستری شدگان مراکز تابعه دانشگاه، متوسط روزهای بستری به تفکیک دانشگاهها، تعداد اعمال جراحی، جایگاه بیمارستانهای دانشگاه در تهران، کشور و ... اشاره کرد.

تاکید معاون درمان برارتباط تنگاتنگ آموزش، درمان و پژوهش

دکتر میرهاشمی با ذکراین مطلب که در بیمارستانهای تابعه دانشگاه پتانسیل زیادی وجود دارد که باید از حالت بالقوه به بالفعل درآیند برارتباط تنگاتنگ آموزش، درمان و پژوهش و تاثیرات متقابل آنها تاکید کرد و یادآور شد: بدون شک آموزش صحیح، درمان صحیح را نیز در برخواهد داشت و با توجه به این که تربیت نیروی انسانی نیز در مراکز درمانی صورت می گیرد می توان گفت از دل یک درمان درست، آموزش درست نیز بیرون خواهد آمد و البته پژوهش نیز از منابع درست حاصل از درمان به دست خواهد آمد.

نحوه اجرای طرح سلامت نوروزی در بیمارستانهای تابعه دانشگاه

معاون درمان دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود درخصوص طرح سلامت نوروزی توضیحاتی بیان کرد و با اشاره به تداوم آن تا 15 فروردین 97 اظهار داشت: در ایام نوروز بازرسی های کارشناسی متعدد از مراکز و بیمارستانهای مختلف انجام می شود. تیم مدیریتی بیمارستان ها نیز بصورت کشیک حضور خواهند داشت و به بخشهای مختلف سرکشی خواهند کرد.

دکتر میرهاشمی از خدمات بیمارستانهای تابعه دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ایام تعطیلات نوروزی(در قالب طرح سلامت نوروزی) به مواردی نظیر فعالیت درمانگاهها و کلینیک های ویژه، حضور متخصصان مقیم در بیمارستان، فعال بودن داروخانه های شبانه روزی، فعال بودن 100درصدی تخت های  ویژه و دیالیز، فعال بودن EOC، بازدیدهای نظارتی حوزه بهداشت و غذا و دارو، فعال بودن مرکز دندانپژشکی شبانه روزی بهفر، ارایه کامل خدمات به بیماران سکته مغزی و قلبی و.. اشاره کرد.

استقرار طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد در بیمارستانها اقدام بزرگی در دانشگاه بود

در این نشست دکتر شهرامی معاون توسعه مدیریت و منابع دانشگاه نیز ضمن تقدیر از تلاش همکاران بیمارستان در سال گذشته، استقرار طرح پرداخت مبتنی بر عملکرد در بیمارستانها را از طرحها و اقدامات بزرگی برشمرد که امسال اجرایی شد.

وی در ادامه سخنان خود به تفصیل درخصوص این طرح، روند اجرای آن و اقداماتی که توسط بیمارستانها و ستاد دانشگاه انجام شده توضیحاتی بیان کرد. دکتر شهرامی با ضروری خواندن انجام تغییرات برای اصلاح سیستم و رفع مشکلات، همکاری بیمارستانها را در ساماندهی، مدیریت نیروی انسانی و مدیریت هزینه های درون بیمارستانی الزامی برشمرد.

گفتنی است در این نشست مسوولان بیمارستانهای تابعه دانشگاه به ارایه نظرات و پیشنهاداتی پرداختند.

برای مشاهده گزارش تصویری این دیدار اینجا را کلیک کنید.


١٩:٤١ - شنبه ٢٦ اسفند ١٣٩٦    /    عدد : ٥٩٦٧٧    /    تعداد نمایش : ٦٨٠