صفحه اصلي > اخبار 
 


دکتر پیوندی: بهره برداری از بیمارستان شهدای گمنام نشان از اهتمام برای خدمات در مناطق محروم است

دکتر پیوندی: بهره برداری از بیمارستان شهدای گمنام نشان از اهتمام برای خدمات در مناطق محروم است

دکتر علی اصغر پیوندی طی گفتگویی در حاشیه افتتاح بیمارستان شهدای گمنام بر توسعه خدمات درمانی در مناطق کمتر برخوردار تهران تأکید کرد و خواستار توجه جدی به این مناطق شد. 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: خدا را شاکریم که امروز پس از تلاش‏ها و پیگیری‏های مداوم چندین ساله مجموعه همکارانم در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و در پی مشارکت‏های مردمی و حمایتهای دولت تدبیر و امید برای تامین خدمات درمانی مردم عزیز جنوب شرق تهران، این بیمارستان رسما آغاز به کار می‏نماید. 
دکتر علی اصغر پیوندی عنوان کرد: این مراسم را نشانه توجه و اهتمام ویژه دولت محترم به حوزه سلامت و احترام ویژه به مردم عزیز جنوب تهران می‏شماریم. این اولین بیمارستانی است که پس از انقلاب در جنوب تهران بهره برداری میشود. متاسفانه بخش‏هایی از پایتخت ایران اسلامی، به ویژه مناطق جنوب و جنوب شرق تهران از بسیاری جهات از جمله دسترسی به خدمات، مناطق کمتر برخوردار قلمداد می شوند. خوشبختانه در دولت یازدهم برای تحقق عدالت در سلامت، دسترسی به خدمات سلامت در مناطق محروم مورد تاکید بوده و در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی هم این هدف در مناطق جنوبی تهران و شهرستان های تحت پوشش شامل پاکدشت، ورامین، قرچک، دماوند و فیروزکوه با جدیت پیگیری شده و در حال پیگیری است. 
دکتر پیوندی توضیح داد: ویژگی دیگر این بیمارستان که اهمیت بسیار زیادی دارد مشارکت مردم و خیرین محترم برای احداث و بهره برداری آن است. در این بیمارستان تجربه موفقی از تعامل بخش دولتی و غیردولتی برای حل مشکلات مردم و نظام سلامت را شاهد هستیم که می‏تواند برای کل کشور و نظام سلامت الهام بخش باشد. گروهی از خیرین بزرگوار با محوریت حضرت آیت ا. . . وحیدی گلپایگانی پیشگام این امر خیر شدند که به برکت همت و انگیزه های والا و مقدس این عزیزان امروز با مشارکت دانشگاه شاهد بهره برداری از این بیمارستان هستیم. 
وی در خصوص مشارکت اجتماعی در حوزه سلامت اذعان داشت: جلب مشارکت های مردمی برای توسعه خدمات سلامت به هم میهنان عزیز در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در دولت یازدهم در راستای سیاستهای کلان دولت و وزارت محترم بهداشت به صورت فعال، نظام‏مند و سازمان یافته پیگیری شد. ایجاد معاونت اجتماعی در وزارت بهداشت و دانشگاه های علوم پزشکی نشان از جامع نگری و ژرف اندیشی نسبت به مفهوم سلامت دارد که از اقدامات شایان تقدیر دولت محترم به شمار می‏آید.  
دکتر پیوندی در خصوص بخش های مختلف این بیمارستان نیز اظهار داشت: این بیمارستان که در زمین موقوفه ای به مساحت3000 مترمربع و با 9000 مترمربع زیربنا در منطقه 15 تهران احداث شده است، به حدود دو میلیون نفر از شهروندان ساکن این منطقه ارایه خدمت خواهد نمود. از امروز بخش‏های دیالیز، اورژانس، دندانپزشکی و درمانگاه (پلی کلینیک تخصصی) شروع به ارایه خدمت به هم میهنان میکنند و سایر بخش ها شامل جراحی، ICU،  CCU و زایمان هم پس از تکمیل نصب و راه اندازی تجهیزات و تکمیل نیروی انسانی ان شاءا. . . تا پایان کار این دولت کار خود را آغاز خواهند کرد. 
وی ادامه داد: همه تمرکز دولت محترم برای ساماندهی و توسعه کمی و کیفی خدمات درمانی به ویژه خدمات بیمارستانی بر اصول اولیه انسانی و اصول قانون اساسی و تاکیدات رهبر معظم انقلاب استوار بوده است که تامین خدمات درمانی مطلوب و اطمینان بخش را در مواقع بروز بیماری جزء حقوق همگانی و نیازهای اساسی می‏شمارند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تأکید کرد: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی «پاسخگویی اجتماعی» را به عنوان رسالت ویژه خود برگزیده است. بر این اساس توجه حداکثری به نیازها، انتظارات و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن این نیازها، انتظارات و تقاضاها و پذیرفتن مسؤولیت مشکلات سلامت جامعه پیرامونی در همه ماموریت‏ها اعم از آموزش و پژوهش و ارایه خدمات بهداشتی و درمانی سرلوحه فعالیتهای ماست. 
دکتر علی اصغر پیوندی در خصوص فعالیت های دانشگاه گفت: خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی متشکل از 16000 کارمند شامل 1300 نفر هیات علمی در قالب 12 دانشکده، 18 بیمارستان، 64 مرکز تحقیقاتی،  105 گروه آموزشی، 430 مرکز و پایگاه بهداشتی، به 14000 دانشجو برای تامین خدمات سلامت در سراسر کشور خدمات آموزشی می‏دهند، تولید دانش می‏کنند، مسؤولیت سلامت 5. 5 میلیون شهروند معادل 40 درصد از جمعیت استان تهران را در منطقه‏ای به وسعت 8800 کیلومترمربع معادل 53 درصد مساحت این استان برعهده دارند و همین طور پذیرای بیماران نیازمند به خدمات فوق تخصصی ارجاعی از سراسر ایران هستند. 
دکتر پیوندی همچنین با ارائه گزارشی از عملکردهای اجرایی دانشگاه تأکید کرد: تلاش همکاران بنده با حمایت های دولت محترم و مشارکتهای مردمی طی3. 5 سال گذشته به ایجاد بیش از 380 تخت بیمارستانی جدید، ایجاد 18 هزار مترمربع فضای بیمارستانی جدید( شامل بیمارستان شهدای پاکدشت و شهدای گمنام)، بهسازی، گسترش و بازسازی 80 هزار مترمربع فضاهای درمانی بیمارستانی و انجامیده و ایجاد حدود 70 هزار مترمربع فضای بیمارستانی جدید (شامل بیمارستانهای شهدای تجریش و قرچک) هم در دستور کار است که طی یک سال و نیم آینده به بهره برداری خواهد رسید. با این وصف همچنان نیازمند سرمایه‏گذاری در حوزه درمان هستیم. علاوه بر محدودیتها در حوزه تجهیزات پزشکی، هنوز تا تحقق وضعیت مطلوب مطابق استانداردهای وزارت بهداشت حدود 2 هزار تخت بیمارستانی ( اعم از دانشگاهی و غیر دانشگاهی) در منطقه تحت پوشش دانشگاه کمبود داریم و در مجموعه دانشگاه هم حدود 2400 پرستار کمبود داریم که نیازمند حمایت بیشتر است. 
وی در پایان ابراز کرد: از همه عزیزانی که در مراحل مختلف اجرای این پروژه نقش داشته‏اند به ویژه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، شهرداری محترم منطقه 15، مدیران و کارکنان معاونت توسعه و مدیریت منابع و معاونت درمان دانشگاه، و نیز مدیران و کارکنان محترم بیمارستان صمیمانه قدردانی می‏کنم. همچنین به صورت ویژه از گروه خیرین به سرپرستی حضرت آیت ا. . . وحیدی گلپایگانی تقدیر و تشکر می کنم. امیدوارم خدمات این بیمارستان رضایتمندی شهروندان عزیز منطقه 15 و مناطق همجوار را به همراه داشته باشد.