صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

از انجام بیش از 5 هزار پیوند کلیه تا جراحی های موفق پیوند همزمان کلیه و پانکراس در بیمارستان لبافی نژاد

رییس مرکز تحقیقات بیماریهای کلیوی و مجاری ادراردانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از انجام پیچیده ترین اعمال جراحی باجدیدترین تکنیک های پیوندکلیه در بیمارستانهای  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبرداد.
 
دکتر عباس بصیری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی گفت:  درمان نهايی نارسايی كليه در افراد ديابتی همانند ساير افراد دياليز و پيوند كليه است البته تاکنون  15 مورد پيوند همزمان كليه و لوزالمعده (پانكراس) نيز در بیمارستان لبافی نژاد انجام شده است.
 
وی از انجام بیش از پنج هزارپیوند کلیه در بیمارستان شهید لبافی نژاد با حضور پزشکان و متخصصان اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی خبر داد و گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی مراکز تخصصی درمان  و پیوند بیماریهای کلیه و ارولوژی در اختیار داریم، همچنین سخت ترین بیماران کلیوی و بیمارانی که احتیاج به پیوند کلیه دارند با جدید ترین تکنیک های ابتکاری به این مرکز ارجاع داده می شوند. بیمارانی به ما مراجعه می کنند که حتی مثانه ندارند و متخصصان برای این افراد مثانه مصنوعی نیز  تعبیه می کنند.
 
دکتر بصیری با اشاره به میزان شیوع نارسایی کلیه، گفت: نارسایی کلیه به پنج مرحله تقسیم می شود این تقسیم بندی در انسان سالم با کلیه طبیعی عدد بالای 100 را به خود اختصاص می دهد. در مراحل بعدی بیماری این عدد به 90، 60 ، 30، 15 و زیر 15 تقسیم می شود.
 
استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه عبارت "نارسایی کلیه" را مورد توجه مبتلایان قرار داد و تاکید کرد: عبارت نارسایی کلیه به معنی نقص عملکرد کلیه است و نباید با نارسایی کامل اشتباه گرفته شود، اگر رقم نارسایی کلیه از 90 به پایین باشد نارسایی وجود دارد ولی نارسایی در حدی نیست که نیاز به پیوند یا دیالیز داشته باشد و اگر این عدد به رقمی کمتر از 60 یا 30 برسد نارسایی بیشتر است وتنها زمانی که عدد به زیر 15 برسد نارسایی  کامل وجود دارد به این معنی که هیچ گونه فعالیتی در کلیه فرد وجود ندارد و انجام دیالیز و پیوند کلیه امری حیاتی و ضروری است.
 
بیماری‌های کلیه، بیماری‌های خاموش هستند
دکتر بصیری تصریح کرد:  شناسایی و پیشگیری به موقع بیماری‌های کلیوی نقش بسیار مهم و حیاتی در حفظ سلامت کلیه‌ها و سایر ارگان‌های بدن دارد. متاسفانه شناسایی این بیماری در ایران و بسیاری از کشورهای پیشرفته دچار مشکل است زیرا بیماری‌های کلیوی جزء بیماری‌های خاموش و بدون علامت است و تنها باتوجه کردن به برخی علائم مهم قابل تشخیص است و در صورت نادیده گرفتن این علائم به یکباره با خطر دیالیزی شدن یا از دست دادن کلیه مواجه می شوید.
 
وی انجام به موقع آزمایش های دیابت و فشار خون، ورزش، داشتن رژیم غذایی سالم را راه حل مناسبی برای کمک به حفظ سلامتی کلیه ها دانست.
 
استاد دانشگاه با بیان این مهم که یکی از مهمترین عواملی که می تواند نارسایی کلیه ایجاد کند، بیماری قند خون است، به مبتلایان توصیه کرد: توجه داشته باشید فرد دچار نارسایی کلیوی، علاوه بر دیابت در معرض آسیب‌های بیشتری نیز قرار دارد. اگر فرد دیابتی دچار نارسایی کلیوی شده باشد احتمال بروز عوارض دیگر دیابت ازجمله چشمی، قلبی و عروقی نیز افزایش می‌یابد که در نتیجه آن، درمان فرد مشکل تر و کیفیت زندگی فرد نیز بشدت کاهش می‌یابد. از سوی دیگر، اگر فرد دچار نارسایی کلیوی بـه دیابت نیز مبتلا شود، درمان وی سخت‌تر و پیچیده‌تر خواهد شد.
 
وی فشارخون بالا و بیماری کلیه پلی‌کیستیک را به ترتیب دومین و سومین عامل ابتلا به نارسایی کلیه ذکر کرد.
 
کلیه پلی‌کیستیکسومین عامل نارسایی کلیه
دکتر بصیری خاطرنشان کرد:  کلیه پلی‌کیستیک یک بیماری ارثی است که از پدرو مادر و یا نزدیکان به فرزندان منتقل می شود و در این حالت کل کلیه به صورت کیست(خوشه انگور) در می آید. این بیماری سومین عامل نارسایی کلیه است ولی هر نوع کیستی در کلیه بیماری پلی کیستیک محسوب نمی شود و معمولا انواع دیگر کیست ها احتیاج به اقدام درمانی ندارند، مگر در صورت خونریزی، درد و یا تبدیل شدن به توده  درمان لازم صورت می گیرد.
 
دکتر بصیری توصیه کرد: باید بدانیم یک سری از بیماریها خصوصا دیابت نوع یک ارثی هستند بنابراین لازم است از کودکی فرد تحت درمان های مناسب قرار بگیرد. همچنین بیماری مرض قند بزرگسالان در دنیا شیوع زیادی دارد و از هر 100 نفر 10 نفر به این بیماری دچار می شوند یا استعداد ابتلا به  این بیماری را دارند. اگر کسی در خانواده و یا نزدیکان  بیماری مرض قند داشته است باید بداند این استعداد نیز دراو هم وجود دارد بنابراین باید فعالیت فیزیکی مستمرداشته باشد از نشستن ممتد پرهیز کند همچنین  کم خوری  و کاهش مصرف قند، چربی، برنج و نان موضوع  بسیار مهمی است.
 
ویدر پایان یادآور شد: مرض قند بیماری است که فرد باید داروها را بصورت ممتد مصرف کنند. چرا که قند خون به واسطه مصرف دارو کاهش می یابد و فرد نباید تصور کند که با بهبود نسبی می تواند از داروها استفاده نکند.
 
انتهای پیام/
 


١٤:٥٩ - شنبه ١ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧١٩٢٨    /    تعداد نمایش : ٢١٥