صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

برگزاری کارگاه آشنایی با ابزارهای سامانه پژوهش/دکتر زرقی: سرمایه گذاری درحوزه آموزش و پژوهش ضروری است

کارگاه آشنایی با سامانه ابزارهای پژوهش و نظام نوین اطلاعات پژوهش های پزشکی ایران (نوپا) با حضور دکتر کبیری مدیر منابع علمی وزارت بهداشت، دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، جمعی از معاونین پژوهشی، اساتید و پژوهشگران، هشتم مهرماه در سالن ابن سینای دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد.

در این کارگاه یک روزه که با هدف افزایش مشاهده پذیری و دسترسی پژوهشگران به منابع اطلاعاتی و نتایج پژوهش ها برگزار شد، دکتر کبیری مدیر منابع علمی وزارت بهداشت توضیحات مبسوطی در خصوص کارکرد پژوهشی، آموزشی و درمانی سامانه اطلاعاتی نوپا ارائه داد.

مهمترین هدف سامانه نوپا؛ بهره برداری اثربخش، مبتنی بر اخلاق و کارآمد در نظام سلامت 

دکتر کبیری مدرس این کارگاه با اشاره به سامانه 12 گانه اطلاعات علمی پژوهشی نوپا اظهار داشت: سامانه های مشابهت یاب مقالات، علم سنجی هیات علمی، علم سنجی دانشگاهها، مجلات علمی پژوهشی علوم پزشکی، مدیریت انتشارات و کتب، مجلات نامعتبر و جعلی، منبع یاب، اخبارپژوهش های سلامت کشورو پایان نامه های پزشکی و همچنین بانک اطلاعات مقالات پزشکی و بانک اطلاعات طرح حای تحقیقاتی در آدرس  www. Research.ac.irقابل مشاهده و در دسترس قرار دارد.  

وی اقلام و عناصر اطلاعات پژوهشی علوم پزشکی و سلامت را محققین و نویسندگان (اعضای هیات علمی، دانشجویان و پژوهشگران)، طرح های تحقیقاتی(پروپوزال ها)، پایان نامه ها، مقالات، مجلات، کتاب ها و پروانه های ثبت اختراعات ذکر کرد.

مدیر منابع علمی وزارت بهداشت در ادامه اهم اهداف معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت از طراحی و پیاده سازی این سامانه را؛ بهره برداری اثربخش، مبتنی بر اخلاق و کارآمد در نظام سلامت کشور، توسعه کمی و کیفی پژوهش های نظام سلامت، صرفه جویی و مدیریت هزینه ها در پژوهش های نظام سلامت، افزایش مشاهده پذیری و دسترسی پژوهشگران به منابع اطلاعاتی و نتایج پژوهش ها وهمچنین پایش رصد توزیع و ترویج دانش تولید شده از پژوهش های پزشکی ذکر کرد.  

سرمایه گذاری درحوزه آموزش و پژوهش ضروری است

دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز با اشاره لزوم آشنایی اساتید و پژوهشگران از وضعیت علمی، فردی، مقالات و پایان نامه های سراسر کشور خطاب به حاضرین در این کارگاه اظهار داشت: معاونین پژوهشی دانشگاه رسالت دارند تمامی دستاوردهای آموزشی، پژوهشی و اطلاعات کارگاه امروز را به سطح انتشار دهند.

وی در ادامه با اشاره به اهمیت حوزه آموزش و پژوهش، سرمایه گذاری در این بخش را ضروری ذکر کرد.

دکتر زرقی در ادامه  ضمن اشاره به اختصاص امتیاز بازآموزی برخی کارگاههای آنلاین، از ضبط و بارگذاری برخط کارگاههای آموزشی در سامانه پژوهشی دانشگاه خبر داد و گفت: از این پس پژوهشگران می توانند ضمن تولید محتوا کارگاههای آموزشی خود را در سامانه این معاونت قرارو در اختیار سایرپژوهشگران نیز قرار دهند. 

  گفتنی است کارگاه آشنایی با ابزارهای سامانه پژوهش و نظام نوین اطلاعات پژوهش های پزشکی ایران با هماهنگی مرکز توسعه و هماهنگی اطلاعات و انتشارات علمی معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، به صورت جداگانه برای دو گروه اعضای هیئت علمی پایه و بالینی دانشگاه برگزار شد.


١١:٤٤ - يکشنبه ٨ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٧٨٧٦    /    تعداد نمایش : ٤٣٤