صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تفاهم نامه همکاری دانشگاه با صندوق حمایت از پژوهشگران امضا شد/ توسعه حمایت از طرح های پژوهشی و فناورانه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

تفاهم نامه همکاری های مشترک دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با حضور دکتر نصرت ا... ضرغام رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و دکتر آقاجانی رییس دانشگاه صبح امروز سه شنبه سوم مهرماه در تالار شهیدبهشتی دانشگاه به امضا رسید.
در قالب این تفاهمنامه، صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران با تلاش معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، از سال جاری تعداد زیادی از طرح های پژوهشی کاربردی پژوهشگران دانشگاه را مورد حمایت مالی قرار خواهد داد.
در این مراسم که معاونان آموزشی، تحقیقات و فناوری و بین الملل دانشگاه، روسا ومعاونان پژوهشی دانشکده ها و مدیران پژوهشی دانشگاه نیزحضور داشتند، دکتر آقاجانی رییس دانشگاه توسعه همکاریهای دانشگاه با این مرکز ملی را منجر به رشد تولید دانش و فناوری در دانشگاه برشمرد.
رئیس دانشگاه یادآور شد: دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی دارای 14 دانشکده، 1400 عضو هیات علمی، 12 هزار دانشجو، 70 مرکز تحقیقاتی، 57 شرکت دانش بنیان و چهار مرکز رشد فعال در عرصه های آموزش پزشکی و تولید دانش و فناوری در حوزه پزشکی نقش مهمی در کشور ایفا می کند. 
رییس دانشگاه با اشاره به دستاوردهای دانشگاه در یک سال گذشته در حوزه پژوهش و تولید علم و فناوری گفت:  علیرغم مشکلات موجود با همکاری دانشگاهیان در رتبه بندی لایدن 37 پله رشد  و در وبومتریکس 138 پله صعود داشته ایم و در رتبه بندی شانگهای نیز برای اولین بار جزو 700 دانشگاه برتر جهانی شده ایم. 
وی در ادامه گفت: همچنین در یکسال گذشته این توفیق را داشته ایم که در زمینه تولید مقاله از مرز 3000 مقاله عبور کنیم  و رتبه دوم پژوهش و رتبه دوم فناوری را در کشور کسب کنیم.
رییس دانشگاه تاکید کرد: دیدگاه ما در این دانشگاه این است که در کنار انتشار مقاله، تولیدات علمی باید منجر به تولید فناوری، کارآفرینی، ثروت و به ویژه در حوزه سلامت منجر به ارتقای سلامت مردم شود.
دکتر آقاجانی ایجاد تحول از طریق پژوهش های کارآمد به منظور تسهیل مأموریتهای صنعتگران، دانشگاهیان و مدیران را از اهداف دانشگاه برشمرد.
رییس دانشگاه تاکید کرد: دانشگاه  علوم پزشکی شهیدبهشتی تلاش دارد که از دانشگاه نسل اول و دوم عبور کرده و به سمت دانشگاه نسل سوم و نسل چهارم حرکت کند و گامهای خوبی در این راستا برداشته شده است که افزوده شدن دو مرکز رشد جدید فعال، افزایش شرکت های دانش بنیان و گسترش علاقه به حوزه پژوهش در دانشگاه  از آن جمله است. با تاکید بر این دیدگاه که پژوهش صرفا برای پژوهش دردی را دوا نمی کند و حتما باید پژوهشها هدفدار، با برنامه با هدف افزایش بنیه علمی کشور و برقراری ارتباط خوب با صنعت برای تولیدات کارآمد صورت گیرد. 
به گفته دکتر آقاجانی؛ ایجاد تکنیک جدید، تولید داروی جدید، اصلاح در حوزه اقتصاد سلامت و سیاستگزاری سلامت و رفع مشکلات در حوزه پیشگیری  ازبیماریهای غیر واگیر از شاخصه های یک پژوهش کاربردی است. 
دکتر ضرغام رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نیز در این نشست با اشاره به تاریخچه تشکیل این صندوق و معرفی فعالیتها و محورهای کاری آن اظهار داشت: صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران در افق 1404 نهادی تعالی محور و پیشرو در کمک به تحقق پیشتازی ایران اسلامی در تولید علم و فناوری است و ماموریت آن حمایت متوازن از تحقیقات، کمک به تولید دانش و فناوریهای راهبردی در راستای تحقق جهان پایدار با اتکا به مبانی معرفتی و سرمایه های علمی کشور است.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در ادامه خاطرنشان کرد: کمک به تقویت و توسعه زیرساختهای علم، فناوری و نوآوری در کشور، کمک و حمایت از پژوهشگران، فناوارن و نوآوران  و کمک به تحقیقات تحول آفرین سه محور اصلی کاری این صندوق است.
وی دربخش دیگری از سخنان خود موضوعاتی نظیر مردمی سازی علم ، انتشار نتایج تحقیقات به زبان ساده  و تاثیرات مفید آن در جامعه و ترویج آن را مورد تاکید قرار داد. 
دکتر ضرغام همچنین آموزش والدین، مربیان مهدکودکها و معلمان مدارس برای کشف استعدادهای کودکان را از جمله فعالیتهای این صندوق در زمینه حمایت از زیرساختهای علمی کشور برشمرد و در ادامه سخنان خود اعطای گرنتهای مختلف (گرنت آغاز، کرسی پژوهشی ، کرسی جوان و ...) را از جمله حمایتهای این صندوق از پژوهشگران و همه ظرفیتهای علمی دانشگاهها عنوان کرد.
رئیس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور با اشاره به زیرساختهای اجرایی این سازمان اظهار داشت: این صندوق دارای 37 سامانه تخصصی و کاربرمحور است، 15 کارگروه پژوهشی در رشته های مختلف دارد که  اولویتهای تحقیقاتی در آنها تعریف شده است. همچنین بانک اطلاعاتی با ثبت مشخصات بیش از 34 هزار نفر از اساتید برجسته کشوری و پژوهشگران داخلی و خارجی راه اندازی شده است.
وی با اشاره به نقش این صندوق در تولید علم خاطرنشان کرد بیش از 236 مرکز علمی تا سال 1396 تحت پوشش حمایتی این صندوق قرار گرفته اند و به استناد پایگاه داده WOS  این صندوق با حمایت 28 درصدی از مقالات ایرانی، بالاترین حامی پژوهش در کشور محسوب می شود.
دکتر ضرغام در خاتمه سخنان خود آمادگی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران ریاست جمهوری از طرحها و پروژه های دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  را اعلام کرد.
گفتنی است در ابتدای این مراسم دکتر زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه با اشاره به اهمیت موضوع استفاده از منابع پژوهشی خارج از دانشگاهها گفت: همواره پژوهشگران را تشویق می کنیم که از این منابع و گرنت ها بهره مند شوند تا خروجی های پژوهشی بیش از پیش با کیفیت تر شود. به ویژه در شرایط فعلی که با کمبود منابع مالی مواجه هستیم استفاده بهینه از این منابع می تواند ما را در جهت رسیدن به اهداف کمک کند.
دکتر زرقی با اشاره به این مطلب که در سال گذشته 1374 طرح در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به تصویب رسیده است خاطرنشان کرد: بیش از 100 طرح از میان طرحهای مذکور در قالب این تفاهم نامه مورد حمایت صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور قرار خواهد گرفت.
دکتر ضیایی معاون آموزشی دانشگاه نیز در این مراسم با اشاره به این مطلب که امروزه علم در دنیا سلطه دارد، وجود نیروی انسانی متخصص و ماهر در دانشگاه را یک مزیت برشمرد و اظهار امیدواری کرد با انعقاد این تفاهم نامه و حمایت هدفدار صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران بتوانیم در عرصه تولید علم و فناوری کارآمد برای جامعه گامهای موثری برداریم.
دکتر ضیایی درخصوص اقتصاد مقاومتی نیز گفت: اقتصاد مقاومتی اقتصادی است که در مقابل شوک های بیرونی که به جامعه وارد می شود بتواند مقاومت کرده و جامعه را از بلایای بیرونی حفظ کند وبه سرعت به وضعیت مناسب برگرداند. هسته این اقتصاد، دانش می باشدو اقتصاد دانش بنیان است که  می تواند در این راستا موثر واقع شود و این وظیفه خطیر برعهده صاحبنظران و دانشمندان جامعه است.
دکتر ضیایی ترویج علم برای عامه را یکی از وظایف دانشگاهها و صاحبنظران برشمرد و تأکید کرد: اگر در راستای ترویج علم در جامعه بتوانیم نتایج تحقیقات کارآمد  و تولیدات دانشی را به زبانی ساده منتشر کنیم که برای عموم مردم  و تمامی اقشار  و حتی  کودکان  قابل درک  و فهم باشد ، کاری بسیار مهم  و ارزشمند انجام داده ایم. 
 


١٣:٣٥ - سه شنبه ٣ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٧٦٢٢    /    تعداد نمایش : ٧١٦