صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود؟

کنترل ویروس کرونا در مقایسه با بیماری های مشابه دیگر کمی دشوارتر است، چرا که متاسفانه این بیماری در مراحل اولیه علائم بالینی ندارد و علائم آن شامل تب، سرفه های خشک و تنگی نفس در مراحل پیشرفته بیماری دیده می شود، از این رو آگاه شدن از راههای انتقال و رعایت اقدامات پیشگیرانه، بهترین روش برای نابودی بیماری است.


 

دکتر پیام طبرسی رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  در پاسخ به این سوال که آیا ویروس کرونا از طریق هوا منتقل می شود، اظهار کرد: هنوز پاسخ قطعی درباره انتقال بیماری کوید 19از طریق ذرات هوا وجود ندارد.

 

 

وی افزود: اصلی ترین راه انتقال ویروس کرونا، انتقال فرد به فرد است که از طریق  قطرات ریز تنفسی پخش می شود.

 

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت : ویروس کرونا همچنین در حالت تماسی، رعایت نکردن فاصله یک تا دو متری با فرد بیمار، قطرات ناشی از بازدم، سرفه، عطسه یا صحبت کردن فرد بیمار سبب انتقال می شود.

 

به گفته دکتر طبرسی احتمال این که ویروس در هوا معلق بماند به صورت معمول وجود ندارد ولی ویروس کوید 19 در محیط های سربسته مثل icuو  جاهایی که بیماران دستگاههای کمک تنفسی استفاده می کنند می تواند از طریق هوا باعث انتقال به فرد دیگری شود.

 

رئیس مرکز تحقیقات سل بالینی و اپیدمیولوژی بیمارستان مسیح دانشوری استفاده از دستگاههای بخور در بخش مراقبت های ویژه را یکی دیگر از عوامل معلق ماندن ویروس کرونا در هوا ذکر کرد و توجه کادر درمان به توصیه ها بهداشتی را مورد تاکید قرار داد.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701 س.ق

 


١٥:١٧ - يکشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٨    /    عدد : ٨٩٨٤٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٠٦