صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نسخه های رژیم های غذایی آنلاین چه قدر اعتبار دارند؟/ لاغری یا سلامت؛ مسئله این است!

این روزها که بازار رژیم های غذایی آنلاین رونق دارد، توجه به اثر این نسخه ها بر سلامت افراد بسیار حایز اهمیت است ؛ زیرا در بسیاری از این رژیم ها ویژگی های جسمانی، فرهنگی، عادات و وضعیت سلامت افراد مورد توجه قرار نمی گیرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، اضافه وزن و چاقی که نتیجه  گسترش شهرنشینی ، کم تحرکی و مصرف غذاهای پرکالری است، به یکی از عوامل تهدید کننده سلامت انسان ها در سراسر جهان تبدیل شده، از این رو اهمیت یافتن بهترین رژیم غذایی برای کاهش اضافه وزن و حفظ تناسب اندام دوچندان شده است.

از سوی دیگر با پررنگ شدن نقش اینترنت در زندگی افراد، بازار رژیم های غذایی اینترنتی و آنلاین نیز رونق یافته است؛ اما با توجه به ارتباط تنگاتنگ رژیم غذایی با سلامت، افراد باید در انتخاب رژیم غذایی توجه و دقت بسیار زیادی صرف کنند.

انتخاب رژیم غذایی مناسب مستلزم رعایت نکاتی همچون در نظر گرفتن ویژگی های جسمانی، سن، قد، فعالیت روزانه و مواردی از این قبیل است که ممکن است در بسیاری از نسخه های رژیم های آنلاین در نظر گرفته نشود.

 

دکتر تیرنگ نیستانی مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، درباره رژیم های غذایی آنلاین  با اشاره به اینکه هیچ مشکل تغذیه ای را نمی توان بدون مراجعه به پزشک متخصص حل کرد، توضیح داد: در رژیم های غذایی آنلاین بسیاری از عوامل مهم در تعیین آداب تغذیه ای مناسب هر فرد در نظر گرفته نمی شود.

 

این متخصص تغذیه و رژیم‌درمانی ، با اشاره به نکات حائز اهمیت در تعیین یک رژیم غذایی مناسب برای هر فرد، عنوان کرد: افراد برای دریافت مشاوره تغذیه مناسب باید پزشک را از وضعیت سلامت، اقتصاد، فرهنگ و عادات غذایی خود مطلع کنند و بهتر است سمت و سوی مشاوره تغذیه، اصلاح عادات غذایی فرد با امید پایایی و تداوم برنامه غذایی باشد.

 

به گفته وی، در رژیم های آنلاین و توصیه هایی که بین افراد دست به دست می شود، هیچ کدام از این عوامل در نظر گرفته نمی شود.

 

رژیم غذایی یا لباس فری سایز؟

 

مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ادامه داد: استفاده از آداب غذایی توصیه شده توسط افراد عادی یا قوانین کلی که در اینترنت به چشم می خورد، به هیچ وجه منطقی نیست، چراکه برنامه های تغذیه ای همچون لباس های فری سایز نیستند که به تن همه بیایند.

 

وی با اشاره به لزوم مراجعه به افراد اهل فن و متخصص در این زمینه، اظهار کرد: پرسش مهم این است که فردی که تصور می کند از راه تغذیه می تواند گره مشکل خود را باز کند، تا چه زمانی می تواند اجرای برنامه غذایی دریافتی را ادامه دهد. اگر مدت کوتاهی بتوانند از آن پیروی کند، تلاش هایش بی نتیجه است و به سرعت به شرایط قبلی باز می گردد که این موضوع ممکن است هزینه سنگینی داشته باشد.

 

دکتر نیستانی تغییر عادات غذایی را امری بسیار دشواری دانست و افزود: این سختی را باید با کمک متخصصان کاهش دهیم تا بتوانیم در مسیر سبک زندگی سالم گام برداریم. از طرفی بسیاری از نیازهای اساسی بدن از طریق خوردن و آشامیدن تامین می شود و اندام های مختلف از بدو تولد با دریافت مواد غذایی لازم رشد می کنند، به همین دلیل رژیمی مناسب است که هم نیازها را تامین کند و هم آسیبی به بدن نرساند، اما رژیم های غذایی آنلاین یا توصیه اطرافیان به هیچ کدام از این نکات توجه نمی کند.

 

این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، به تبعات ناگواری که پیروی از این رژیم ها برای افراد با مشکلات پاتولوژی به همراه دارد، اشاره کرد و گفت: افرادی که با مشکلاتی نظیر کبد چرب، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی دست و پنجه نرم می کنند، نیاز به مداخله افراد با دانش پایه پزشکی دارند و جستجو در اینترنت و فضای مجازی نه تنها دردی از آن ها دوا نخواهد کرد بلکه ممکن است روند درمان واقعی را نیز دشوارتر کند.

 

دکتر نیستانی در خصوص مشاوره های آنلاینی که این اواخر بسیار گسترش پیدا کرده است، گفت: بسیاری از متخصصان اقدام به مشاوره افراد از طریق فضای مجازی کرده اند؛ به طوری که پرسشنامه های آنلاینی را طراحی کرده و مطابق با پاسخ افراد، برنامه غذایی مناسب را در اختیار آن ها قرار می دهند، اما این موضوع که چه میزان این روش موثر است را نمی توان دقیق بیان کرد، چراکه به علت نوپا بودن این روش، هنوز ارزیابی در این خصوص صورت نگرفته است.

 

وی با بیان اینکه همچنان بسیاری از پزشکان به لزوم برقراری ارتباط نزدیک با بیمار معتقدند، ادامه داد: هیچ راه حلی برای رفع معضلات تغذیه ای وجود ندارد که شما را از مراجعه به متخصص، به صورت حضوری یا آنلاین بی نیاز کند.

 

رییس مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه نیز بر این موضوع تاکید دارد.

 

 دکتر پروین میرمیران، در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، رژیم های اینترنتی را بی اعتبار دانست و گفت: در صورتی می توان به توصیه های تغذیه ای موجود در وب اعتماد کرد که فقط موارد کلی را بیان کرده باشد، اما رژیم غذایی ای که با هدف بهبود سلامت عمومی در دسترس تمامی افراد، فارغ از مشخصات شخصی آن ها قرار می گیرد، قابل قبول نیست.

 

وی در خصوص میزان حساسیت تعریف برنامه غذایی برای هر فرد، ادامه داد: متخصصین تغذیه برای شناسایی عوامل موثر در تعیین رژیم تغذیه ای نیاز به حداقل 20 تا 25 دقیقه مشاوره با فرد بیمار و دو تا سه جلسه آموزش نحوه جایگزینی واحدها به فرد را دارد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه، عنوان کرد: در برخی موارد حتی عادات ژنتیکی هم علاوه بر الگوی غذایی منطقه، فعالیت بدنی، شغل، قد و وزن و دور مچ، فرهنگ درشت مغزی و ریز مغزی و میزان انرژی مورد نیاز اهمیت دارد.

 

دکتر میرمیران با اشاره به کاربرد پرسشنامه بسامد خوراک ،FFQ، در این زمینه، اظهار داشت: این پرسشنامه در ایران هم اعتبارسنجی شده و در نتیجه میزان مصرف یک سال فرد از هر ماده غذایی را مشخص می کند که طبق آن می توان مصرف روزانه شخص را نیز محاسبه کرد.

 

رییس مرکز تحقیقات تغذیه پژوهشکده غدد درون ریز و متابولیسم افزود: پرسشگری این روش بسته به بیماری هایی که فرد به آن مبتلاست، صورت می گیرد و تعداد سوالات آن از 80 عدد تا 180 عدد متغیر است. البته این الگو باید بومی سازی شود.

 

دکتر میرمیران، مشاوره های تغذیه ای آنلاین که طبق پرسشنامه های اصولی با مرجع علمی فعالیت می کنند را نیز قابل اعتماد اعلام کرد و گفت: تمام ویژگی های فردی هر شخص باید استخراج و طبق آن برنامه غذایی متناسب با فاکتورهای موثر تعریف شود، در این صورت رژیم ارائه شده مورد قبول خواهد بود.

 

وی در پایان با اشاره به ترویج فرهنگ استفاده از برخی رژیم های غذایی مطابق با فرهنگ تغذیه ای کشورهای دیگر، اظهار کرد: بسیاری از این سبک ها و قوانین توجیه پزشکی دارند، اما افراد باید با تشخیص پزشک از آن ها استفاده کنند. از طرفی تداوم این برنامه ها مستلزم ایجاد زیرساخت های مناسب فرهنگی و آداب تغذیه ای است، چراکه این ناهماهنگی فرهنگی، پایایی و استمرار رژیم را مختل می کند.

 

 

انتهای پیام/

 

کد خبرنگار: 7702 ی.ق


 


٠٩:٢٠ - يکشنبه ٢٠ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٠٤٠    /    تعداد نمایش : ١٠٠٢