صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

دوبینی ناگهانی را جدی بگیرید

 

جراح و متخصص مغز و اعصاب دانشگاه دوبینی ناگهانی را علامت بسیار مهمی برشمرد که حتما باید توسط متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد و نباید مورد غفلت واقع شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ، دکتر زالی جراح و متخصص مغز و اعصاب در برنامه طبیب امروز چهارشنبه هفتم اردیبهشت ماه ضمن پاسخگویی به سوالات مطرح شده گفت: سندرم گرفتگی مچ دست در خانمها شیوع بالاتری دارد و بیشتر در سنین 50-35 سال دیده می شود و علایم آن (گزگز و خواب رفتگی دستها) شبها تشدید می شود.

به گفته وی در این سندرم اعصاب ناحیه مچ دست تحت فشار قرار می گیرد و به  علل مختلفی نظیر افزایش وزن، کم کاری تیروئید، بارداری و ... ایجاد می شود اما اکثر موارد  به دلایل مکانیکی و تحت فشار قرار گرفتن اعصاب دست ایجاد می شود.

 

به گفته وی درمان کوتاه مدت این عارضه شامل اجتناب یا کاهش  فعالیتهایی است که اعصاب دست را تحت فشار می گذارد است و در موارد خفیف درمان دارویی، در موارد متوسط استفاده از مچ بندهای مخصوص و تزریق موضعی و در موارد بسیار شدید نیز یک جراحی ساده انجام می شود.

 

دکتر زالی لرزش دست در جوانان به ویژه اگر در هر دو دست باشد را نیازمند بررسی برشمرد و گفت:مهمترین علت آن اضطراب و مشکلات روحی و روانی و پرکاری تیرویید است .البته در موارد بسیار نادری نیز ممکن است به دلیل بیماری ویلسون باشد.

 

استاد دانشگاه  با اشاره به سوال مطرح شده خاطرنشان کرد: لرزش دست گاهی ارثی است اما حتما باید توسط پزشک بررسی شود و لرزشهایی که در اثر اضطراب است در سنین پایین به دارو جواب می دهد.

 

دکتر زالی یادآور شد افرادی که جراحی دیسک کمر یا گردن انجام می دهند پس از جراحی باید توصیه های پزشک را حتما رعایت کنند. به اغلب این افراد توصیه می شود وزن خود را کاهش دهند در غیر این صورت ممکن است علایم بیماری عود کند.

 

این جراح مغز و اعصاب خاطرنشان کرد: فردی که دچار مشکلات دیسک کمر است ستون فقرات وی نیز دچار اشکال است و اگر الگوی زندگی خود را اصلاح نکند به شرایط قبل از عمل بازمی گردد.

 

وی یکی از علل عود دیسکهای کمر و عدم بهبودی بعد از عمل جراحی را ضعیف بودن عضلات ستون فقرات در اطراف مهره ها عنوان کرد ویادآور شد که به این افراد معمولا انجام فیزیوتراپی و ورزش، روشهای توانبخشی و درمان دارویی و ورزشهای ایزومتریک مثل شنا توصیه می شود.

 

دکتر زالی با اشاره به این که احتمال عود دیسک کمر بعد از جراحی در سالهای آتی  بین 10-5 درصد است تاکید کرد: بعد از جراحی  فرد باید حتما نکات توصیه شده نظیر کاهش وزن، اصول بهداشتی و ارگونومیک در هنگام کار، عدم انجام کارهای سنگین را رعایت کند در غیر این صورت احتمال عود بیماری افزایش می یابد.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: در ضربه های مغزی گاهی همراه با آسیب مغز، زنجیره گوش داخلی که مربوط به تعادل است نیز دچار آسیب می شود . دراین صورت پس از انجام درمان های لازم، فرد نیازمند درمان توانبخشی تعادلی نیز است و برای این منظور باید به متخصصان شنوایی شناسی تعادلی مراجعه کند.

 

وی میگرن را شایعترین سردرد عنوان کرد که دارای انواع و علل مختلفی است و زمینه توارثی و سرشتی نیز دارد.

 

به گفته دکتر زالی به این بیماران داروهای پیشگیری کننده سردردهای میگرنی توصیه می شود اما اغلب بیماران فقط زمانی که دچار سردرد می شوند دارو را استفاده می کنند.

 

وی برخی عوامل نظیر بی خوابی، گرسنگی مستمر و پیوسته ، استفاده طولانی مدت از تبلت یا نگاه کردن به تلویزیون، استرسهای روزانه  و مواد غذایی نظیر پنیر و شکلات را موجب تشدید علایم  میگران عنوان کرد.

 

دکتر زالی پرهیز مواد غذایی، استفاده از داروهای پیشگیری کننده میگرن ، استفاده از بوتاکس در موارد مزمن مقاوم به دارو و  در موارد بسیار نادر جراحی  را از جمله درمانهای میگرن برشمرد.

 

وی میگرن را بیماری ابتدا و انتهای میانسالی عنوان کرد و افزود: با بالا رفتن سن میگرن کاهش می یابد و معمولا بعد از 50 سالگی شکل گیری اولیه میگرن نادر است. در خانمها با توجه به این که دوران قاعدگی به دلیل اختلالات هورمونی یکی از علل اصلی تشدید میگرن است بعد از یائسگی به دلیل تغییرات هورمونی و افت استروژن شدت میگرن کاهش می یابد یا کلا از بین می رود.

 

این جراح و متخصص مغز و اعصاب دوبینی ناگهانی را علامت بسیار مهمی برشمرد که متناسب با گروه سنی حتما باید توسط متخصص ارزیابی شود.

 

وی تاکید کرد:اساسا علت دوبینی ارگانیک است و نباید مورد غفلت واقع شود.  هر فردی با دوبینی در هر مقطع سنی باید برای پیگیری های بیشتر به پزشک مراجعه کنند.

 

به گفته وی دوبینی در فرد 70 ساله ممکن است به علت سکته کوچک در ساقه مغز ، در فرد مبتلا به دیابتی ناشی از عوارض عروقی، در جوان به علت بیماری های نظیرMS  و در بچه ها به علت ضایعه مغزی باشد.

 

وی تاکید کرد: در هر گروه سنی باید دوبینی جدی گرفته شود و بررسی شود و بسته به زمان، شکل گیری و علایم و نشانه های همراه آن توسط متخصص مغز و اعصاب بررسی شود.

 

دکتر زالی در ادامه به افراد مبتلا به دیسک های خشک توصیه کرد: گرچه فرایند خشکی یا از دست دادن آب دیسک های بین مهره ای ارتباط مستقیمی با نوشیدن آب ندارد اما در افرادی که مبتلا به این عارضه هستند کاهش مصرف آب باعث تشدید فرایند مذکور می شود بنابراین توصیه می کنیم  این افراد در طول روز آب کافی مصرف کنند.

 

وی افزود: در بیماران مبتلا بهMS شایعترین علتی که منجر به گرفتگی عضلات می شود، اسپاسم عضلانی است که باید درمان شود و در این افراد علاوه بر درمانMS درمانهای ضداسپاسم نیز انجام می شود.

 

این استاد دانشگاه جابجایی یا لغزش مهره های کمر را  عارضه شایعی برشمرد که به دلایل ارثی یا در اثر ضربه همراه یا بدون ترک خوردگی ممکن است ایجاد شود.

دکتر زالی خاطرنشان کرد که در مرحله اول درمان این عارضه درمان طبی و استفاده از کمربند است و در مواقع پیشرونده که منجر به بروز دردهای مقاوم به درمان و اختلالات حرکتی پا شود نیاز به فیکس کردن و جراحی باشد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٦:٢٤ - چهارشنبه ٧ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦٠٠١    /    تعداد نمایش : ٢٨٩