صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر؛ کتاب نقش miRNA ها در سرطان منتشر شد

کتاب نقش miRNAها در سرطان به همت دکتر یوسف آریان مهر و همکاران گردآوری و توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سال 1398 به چاپ رسید.
 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، کتاب عنوان شده توسط دکتر یوسف آریان مهر، دکتر حکیمه زالی استادیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سعید حسامی تکلو استادیار دانشگاه آزاد اسلامی، مونا پیمان و سولماز علی حسینی گردآوری شده است.


در مقدمه این کتاب آمده است؛
سرطان یک فرآیند پیچیده و چند مرحله ای(شامل تجمع تغییرات ملکولی و سلولی) است که در نهایت باعث تبدیل سلولهای طبیعی به سلول های سرطانی می شود، این تغییرات شامل اختلالات ساختاری و بیانی تجمع یافته در ژن های کلیدی چرخه سلولی است.
نکته قابل توجه این است که بیشترین مرگ و میر افرد در سرطانها  به دلیل تومورهای اولیه نیست بلکه به دلیل گسترش سلولهای سرطانی از جایگاه اصلی  خود به سایر نقاط بدن است.
 
میکرو RNA ها (miRNA) نقشهای تنظیمی در فرایندهای زیستی دارند. در سرطان miRNA ها مولکول های تنظیمی هستند که در حکم انکوژن و سرکوب کننده های تومور عمل می کنند و نقش بسیار مهمی در زیست شناسی سرطان بازی می کنند.
در چند سال گذشته، تحقیقات درخصوص miRNA ها به شدت افزایش یافته است که باعث توسعه درمان های هدفمندmiRNA  و استفاده از miRNA ها در نقش نشانگرهای تشخیصی وپیش آگهی در سرطان شده است. برخی از miRNA ها در پلاسمای بیماران سرطانی شناسایی می شوند و می توانند در جایگاه نشانگرهای تشخیصی، نشانگرهای پیش آگهی، اهداف درمانی و عوامل ایجاد کننده در سرطان عمل کنند.
درمانهای جدید مبتنی بر miRNA  به احتمال زیاد میزان بروز مرگ را از سرطان کاهش می دهند. در این کتاب هدف ما بررسی جامع miRNA در سرطان و روشهای آشکارسازی miRNA است. در این کتاب خلاصه بسیاری از روش های تشخیص مربوط به miRNA  آورده شده و امید است که این کتاب برای خوانندگان مفید باشد.
درک بیوسنتز miRNA ، عملکرد و مکانیزم عمل، کمک به افزایش اطلاعات خوانندگان برای درک انواع مختلف روش های تشخیصی miRNA های در دسترس یا در حال توسعه، و همچنین کاربرد بالقوه آنها در مطالعات بالینی آینده از اهداف اصلی این کتاب است.
این کتاب شامل 12 فصل است که روش هایی برای آشکار سازی miRNA ها واطلاعات پایه ای از نقش miRNA در سرطان را فراهم می کند . فصل اول، بیوگرافی کاملی از سرطان و تاریخچه مطالعه سرطان  ارایه می دهد و فصل دوم به تعریف توابع کلی miRNA ها در سرطان اختصاص دارد که به طور موثر سنتز miRNA ها و روش های انتقال آنها را شرح می دهند.
 فصل سوم  نقش  miRNA ها و روش های آشکار سازی miRNA ها را توصیف  کرده و فصل چهارم به نقش miRNA ها در سرطان یرداخته است و این که چگونه miRNA تنظیم کننده تکثیر سلولی هستند. دراین فصل نویسندگان فهرست کاملی از میکرو RNA ها را که در تکثیر سلول ها مهم هستند ارائه می دهند و جزئیات روش های درمانی مختلف که عبارتند از : تنظیم بیان میکرو RNA های سرکوب کننده تومور وسرکوب بیان miRNA های انکوژن را شرح می دهند . در این فصل همچنین اهمیت miRNA ها را در سلول های بنیادی سرطان توضیح داده می شود و نظریه سلولهای بنیادی سرطانی تشریح  می شود. ارتباط بین سلول های بنیادی سرطانی و انتقال اپیتلیال مزانشیمال را نشان می دهد و نقش مهم میکرو RNA را در سلول های طبیعی و همچنین سلول های بنیادی سرطانی نشان می دهد. همچنین بر روی میکرو RNA های مشخص متاستاز تمرکز شده است.
فصل پنجم نقش میکرو RNA ها در لوکمی ها را برجسته می کند. در نهایت، فصل هشتم تا دوازدهم miRNA هادر سرطان های بافت های مختلف بررسی کرده است.

 علاقمندان برای تهیه کتاب می توانند به انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کرده یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

برای مشاهده صفحات اولیه این کتاب اینجا را کلیک کنید.
انتهای پیام/
 


١٣:٥٢ - شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨٢٣٩٩    /    تعداد نمایش : ٤٣٦