صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب "مفاهیم و پایگاه های اطلاعاتی پزشکی مبتنی بر شواهد" منتشر شد

کتاب "مفاهیم و پایگاه های اطلاعاتی پزشکی مبتنی بر شواهد" تالیف دکتر مریم کازرانی ، عارفه کلوانی و ناهید گویلی کیلانه منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهدبهشتی، کتاب عنوان شده توسط دکتر مریم کازرانی عضو هیئت علمی دانشکده پیراپزشکی، عارفه کلوانی کارشناسی ارشد کتابداری و اطلاع رسانی و ناهید گویلی کیلانه دانشجوی دکتری کتابداری و اطلاع رسانی پزشکی تالیف شده است.

 

در پیشگفتار این کتاب آمده است: عملکرد مبتنی بر شواهد، واژه ای است که اغلب در محیط مراقبتهای بهداشتی امروزی با آن روبرو هستیم و به مفهوم استفاده و یا ترجمه یافتههای تحقیق در شیوههای مراقبت روزانه بیمار و در تصمیمگیری بالینی است.

 

 این نوع عملکرد مستلزم ادغام بهترین شواهد موجود با دانش و تخصص بالینی است و  نیازهای منحصر به فرد و ترجیحات شخصی بیماران را در نظر میگیرد. در صورت استفاده مداوم از این روش، نتایج مطلوب در درمان بیمار به احتمال زیاد به دست میآید. در عملکرد مبتنی بر شواهد با کنار گذاشتن شیوههای قدیمی ارایه مراقبت و انتخاب روش‌های موثر و معتبر علمی به برآوردن نیازهای فردی بیماران کمک شایانی میشود.

 

 یکی از تفاوتهای اصلی در عملکرد مبتنی بر شواهد  و پژوهش؛  به هدف آنها باز میگردد. هدف از انجام پژوهش، ایجاد دانش جدید یا تایید دانش موجود بر اساس یک نظریه است و برای پاسخ به سوالات خاص یا آزمایش فرضیهها با استفاده از روشهای منضبط و دقیق طراحی میشود.

 

در حالی که هدف در عملکرد مبتنی بر پژوهش، توسعه دانش جدید یا تایید دانش موجود نیست، بلکه ترجمه شواهد و کاربرد آن در تمرینات بالینی و تصمیم گیری است. در واقع در این عملکرد به استفاده از بهترین شواهد موجود برای اتخاذ تصمیمات آگاهانه در زمینه مراقبت از بیمار پرداخته می‌شود و شامل تخصص بالینی پزشکان و تیم‌های مراقبت‌های بهداشتی و همچنین در نظر گرفتن ترجیحات و ارزشهای بیمار است.

 

 به طور کلی هدف از پیاده سازی عملکرد مبتنی بر شواهد، استفاده از دانش فعلی و ارتباط آن با ترجیحات بیمار و تخصص بالینی برای استانداردسازی و بهبود فرآیندهای مراقبت در راستای درمان بیمار است.

 

در بسياري از کشورهای توسعه‌یافته استفاده کاربردی از نتایج تحقیق در قالب عملکرد مبتنی بر شواهد؛ از سال‌ها پيش آغاز شده است. این رویکرد مجموعه ای از مهارت‌های مختلف در افراد باليني است که آشکارترین آن‌ها در مراحل فرايند پزشکی مبتني بر شواهد منعكس می‌شوند. ولي آنچه از ابتدا در فرايند پزشکی مبتني بر شواهد آموخته می‌شود تنها پوسته بيروني آن است. پزشکی مبتني بر شواهد مثل معدني است كه هر چه عمیق‌تر حفر شود دستاورد بيشتري خواهد داشت.

 

کتاب حاضر در واقع یک راهنمای عملی برای شناخت مفاهیم عملکرد مبتنی بر شواهد و آشنایی با پایگاههای اطلاعاتی مرتبط به حساب می‌آید و در تدوین کتاب سعی شده از ساده‌ترین و کاربردی‌ترین روش‌ها استفاده شود و از ابتدای کار تا آخرین فرصت بر این مورد تاکید داشته‌اند.

انتهای پیام/

خبرنگار: 7700 س.ع


١١:١٠ - يکشنبه ١١ ارديبهشت ١٤٠١    /    عدد : ١١٦١١٠    /    تعداد نمایش : ١٣٣