صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بررسی چالش ها و ظرفیت های اجرای پایلوت طرح "هر خانه یک پایگاه سلامت"

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در نشست بررسی موانع و چالش های اجرای پایلوت طرح هر خانه یک پایگاه سلامتبا بیان اینکه ظرفیت دانشگاه برای اجرای این طرح با دانشگاه های علوم پزشکی دیگر اصلا قابل مقایسه نیست، گفت: باید روز به روز در جهت ارتقا و به روز رسانی ظرفیت ها تلاش شود.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در نشست بررسی موانع و چالش های اجرای پایلوت طرح هر خانه یک پایگاه سلامت، مدیران دانشگاه را در اجرای این قبیل برنامه ها مسلط و با تجربه دانست و گفت: تاکنون نتایج خوبی از مدیریت مدیران دانشگاه در اجرای یک طرح ملی نوین حاصل شده است و در خصوص این برنامه نیز ظرفیت لازم در دانشگاه وجود دارد.
 
 
وی در ادامه با اشاره به عزم جدی دانشگاه در تمام امور ممکن و غیرممکن، ادامه داد: اگر قرار باشد در استان تهران دانشگاهی در اجرای این برنامه موفق شود، آن دانشگاه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. همانطور که برای بهبود رتبه وبومتریکس تلاش کردیم و رنک دانشگاه برای اولین بار در شاخص وبومتریکس به زیر 800 صعود پیدا کرد و شاهد 26 پله ارتقا بودیم. این مهم نشان می دهد با تصمیم گیری و برنامه ریزی، کار غیرممکن، ممکن می شود.
 
رییس دانشگاه پیام روشن جلسه امروز را تحقق اهداف برنامه هر خانه یک پایگاه سلامت، اعلام کرد و گفت: اجرای این برنامه در تهران کاری به مراتب دشوارتر از سایر استان هاست، اما باید در نظر داشت طرحی در وزارت بهداشت محقق می شود که در تهران موفق شود. از طرفی تلاش برای اجرای آن برای دانشگاه فضای مدیریتی رو به پیشرفتی ایجاد می کند.
 
دکتر زالی از کاهش سرمایه های اجتماعی در تهران خبر داد و افزود: این مسئله کار را سخت تر می کند. البته هنوز هم مردم نسبت به حوزه سلامت حساس هستند. گزارشات نشان می دهد یکی از پرمخاطب ترین برنامه های صدا و سیما برنامه های پزشکی است و مردم سعی دارند سواد سلامت خود را افزایش دهند؛ در نتیجه باید این خلا اموزشی پر شود و اطلاعات درست در اختیار مردم قرار گیرد. 
 
وی با بیان اینکه ظرفیت دانشگاه با دانشگاه های علوم پزشکی دیگر اصلا قابل مقایسه نیست، گفت: در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از مکانیسم های متنوع مبتنی بر خلاقیت استفاده می شود و باید روز به روز در جهت ارتقا و به روز رسانی ظرفیت ها تلاش شود، همچنین تدارک برنامه های جذاب در غالب فضای مجازی و کانال های رسانه ای عمومی در این راستا کمک کننده است.
 
دکتر زالی در خصوص کمبود دانشجو برای بحث آموزشی اجرای طرح پایلوت هر خانه یک پایگاه سلامت، افزود: می توان یک گروه با دانشجوی پزشکی و گروهی بدون دانشجوی پزشکی را برای آموزش در نظر بگیریم. دانشجویان بهتر است داخل بافت تهران و گروه های بدون دانشجو در شهرستان ها فعالیت کنند.
 
وی در خصوص آموزش و ترویج برنامه های رابط و سفیر سلامت، دانشگاه را پیشتاز دانست و افزود:  سرمایه اجتماعی در برخی مراکز در این زمینه هنوز تحلیل نرفته است و برخی خیریه ها، مدارس، هیئات، مساجد و اصناف همچنان پتانسیل همراهی با دانشگاه را دارند.
 
رییس دانشگاه یکی از چالشهای اجرای پایلوت طرح هر خانه یک پایگاه سلامت را، کمبود فضاهای آموزشی اعلام کرد و گفت: می توان از ظرفیت شهرداری در این راستا استفاده کرد. 
دکتر زالی در پایان بر لزوم تقویت گروه پزشکی اجتماعی دانشگاه تاکید کرد.
 
همچنین در این مراسم مطالبی در خصوص اهمیت نحوه آموزش و چالش های آن، نحوه اجرا و نقشه راه این طرح، مزایا و معایب و هدف این طرح عنوان و اساس این طرح، خودمراقبتی اعلام شد.
 
انتهای پیام/
 
کد خبرنگار: 7702 ی.ق  
 
 
 
 


١٧:٥٠ - جمعه ٢٥ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٧١٢    /    تعداد نمایش : ١٦١