صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

یک وعده قلیان مضرتر از 100 نخ سیگار است

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به این که مصرف كنندگان قلیان در هر بار مصرف، دود بسیار زیادتری را در مقایسه با كشیدن یک نخ سیگار دریافت می كنند، گفت: یک نخ سیگار 7 تا 10 پک را شامل می شود ولی یک وعده قلیان 70 تا 100 پک است، این یعنی به طور متوسط 100 برابر دود بیشتر وارد ریه می شود.


به گزارش روابط دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از بیمارستان مسح دانشوری، سیزدهمین کنگره بین المللی دانش اعتیاد در مرکز همایش های رازی برج میلاد برگزار شد، که مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات بیمارستان دکتر مسیح دانشوری توانست کارگاه آموزشی با عنوان"ترک سیگار حین درمان سوء مصرف مواد، رویکردی نوین" را در این کنگره برگزار کند.

دکتر غلامرضا حیدری رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات ضمن تعریفی مختصر از پیشینه مصرف دخانیات، به اهمیت کنترل دخانیات در کشور اشاره کرد و از افزایش بیماریهای مربوط با دخانیات و میزان مرگ و میر وابسته به آن در دنیا خبرداد.

وی با اشاره به مقایسه ارائه خدمات ترک سیگار در کشورهای منطقه، بر اساس گزارش رسمی سازمان بهداشت جهانی گفت: درمانگران حوزه اعتیاد باید در درمان دخانیات حین درمان مداخله داشته باشند و درمان ترک دخانیات باید به عنوان بخشی از مراقبت های پزشکی ارائه شود.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات با اشاره به این که تجربیات علمی در دهه های گذشته نشان می دهد ارائه خدمات ترک مواد و دخانیات با هم می تواند در درمان وابستگی به مواد مخدر کمک کند، گفت: در صورتی که مقدار مصرف داروی نگهدارنده مواد مخدر کمتر شود، میل و رغبت به مصرف مواد کاهش می یابد و در ادامه میزان موفقیت در ترک مواد مخدر افزایش یافته و احتمال افزایش و یا قطع درمان و برگشت به مصرف مواد کاهش می یابد.

وی با تاکید بر مضرات قلیان خاطرنشان کرد: حتما در پشت اتوبوس ها دیده و یا در رادیو شنیده اید که مصرف یک وعده قلیان برابر با 100 نخ سیگار است، شاید در ابتدا این مطلب را نوعی گزافه گویی تلقی کنیم اما این موضوع مستندات علمی دارد به طوری که یک پک به سیگار با خلا و مکشی که در دهان فرد حاصل می کند در مقایسه با یک پک قلیان با خلا مکشی که در قفسه سینه توسط دیافراگم و عضلات بین دنده ای فرد حاصل می کند، 10 برابر مضرتر و خطرناک تر است.

دکتر حیدری ادامه داد: یک سیگار به طور متوسط 10-7 پک دارد ولی یک وعده قلیان برابر 100-70 پک را شامل می شود که این موضوع ثابت می کند یک وعده مصرف قلیان برابر با مصرف 100 نخ سیگار است.

رئیس مرکز تحقیقات پیشگیری و کنترل دخانیات گفت: مصرف کنندگان قلیان جدا از دریافت مقادیر زیادی دود، برابر 3 لیتر مونوکسیدکربن که ناشی از سوختن ناقص ذغال سر قلیان است را نیز وارد ریه خود می کنند.

وی در خاتمه با اشتباه خواندن اين تصور که حالت سمي دود قليان پس از عبور از درون آب از بين مي رود، گفت: دود قليان به دليل نوع توتون و تنباکو دارای فلزات سنگينی است و نکته اینجاست که عبور دود قلیان از میان آب نه تنها تصفیه ای انجام نمی دهد بلکه با مرطوب شدن دود زمینه برای جذب دود و در پی آن مشکلات ریوی و خونی در بدن فرد سریعتر مهیا می شود. 

انتهای پیام/


١٦:٠٧ - دوشنبه ١١ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨٢٢٥٠    /    تعداد نمایش : ٣٢٨