صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

36 میلیون نفر نابینا در جهان وجود دارد/ 80 درصد نابینایی ها قابل پیشگیری هستند

مراسم بزرگداشت روز جهانی بینایی به همت مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و با حضور جمعی از متخصصان و صاحبنظران این حوزه پنجشنبه 18 مهرماه در تالار همایش بیمارستان شهیدلبافی نژاد برگزار شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این مراسم با حضور مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی، دکتر جوادی رییس مرکز تحقیقات چشم دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی،  مدیرعامل انجمن دیابت ایران و رییس فدراسیون بین المللی دیابت در خاورمیانه و شمال آفریقا، مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم، نماینده سازمان جهانی بهداشت در ایران و جمعی از اساتید، اعضای هیات علمی، دستیاران  و دانشجویان برگزار شد.

2 میلیارد نفر در سراسر جهان مبتلا به کم بینایی یا نابینایی هستند

در ابتدای این مراسم دکتر علیرضا رمضانی عضو هیات علمی دانشگاه ضمن گرامیداشت روز جهانی بینایی که امسال با شعار اول بینایی برگزار می شود؛ یاد و خاطره مرحوم دکتر محمد ابراهیم صافی متخصص و جراح چشم را گرامیداشت وبه ویژگی های بارز شخصیتی این استاد فرهیخته گروه چشم دانشگاه اشاره کرد.

دکتر رمضانی با اشاره به روند پیر شدن جمعیت کشور خاطرنشان کرد: با افزایش جمعیت سالمندی شیوع بیماریهایی نظیرکاتاراکت، گلوکوم، رتینوپاتی دیابتی و ... نیز افزایش یافته است که در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع منجر به نابینایی و کم بینایی می شود.

به گفته این استاد دانشگاه طبق آخرین آمار جمعیتی معادل  2 میلیارد نفر در سراسر جهان مبتلا به کم بینایی یا نابینایی هستند که از بروز نیمی از آنها می توان پیشگیری کرد. این افراد  مبتلایان به کاتاراکت، گلوکوم ، رتینوپاتی و ... هستند که درصورت پیشگیری یا  تشخیص زودرس و درمان به موقع می توان از نابینایی آنان جلوگیری کرد.

وی با ذکر این مطلب که  826 میلیون نفر از جمعیت مذکور بالای 50 سال و دارای ضعف بینایی  هستند اما از عینک استفاده نمی کنند گفت: طبق توصیه سازمان جهانی بهداشت باید به دید نزدیک افراد در معاینه چشم بسیار توجه کرد زیرا فردی که دید نزدیک مناسبی ندارد قادر به انجام بسیاری از فعالیتها نیست.

دکتر علیرضا رمضانی با اعلام این مطلب که حدود 80 درصد از نابینایی ها قابل پیشگیری هستند گفت: در سالهای اخیربه منظور پیشگیری از نابینایی و کم بینایی برنامه های بسیاری از سوی سازمان جهانی بهداشت انجام شده است که توجه به معاینات چشم در افراد دیابتی برای پیشگیری از  رتینوپاتی دیابتی یکی از این موارد است.

وی در خاتمه سخنان خود اولین گام در راستای مراقبت از بینایی را برنامه ریزی برای معاینه به موقع چشم به ویژه در افراد آسیب پذیر نظیر خردسالان، دانش آموزان، سالمندان و افراد دیابتی عنوان کرد.

در سراسر جهان 36 میلیون نفر نابینا هستند  

در ادامه این مراسم دکتر محمد آسایی مشاور وزیر بهداشت در امور بهداشتی با اعلام این مطلب که طبق آخرین آمار 36 میلیون نابینا و 217 میلیون نفر کم بینا در جهان وجود دارد تاکید کرد که درصورت ادغام شدن مراقبت چشم به پکیج خدمات سلامتی که توسط نظام سلامت به مردم ارایه می شود می توان از این موارد پیشگیری کرد.

بیش از 80 درصد از مبتلایان به اختلالات بینایی در کشورهای فقیر زندگی می کنند

وی افزود: پیش بینی می شود که تا سال 2050 شاهد افزایش آمار نابینایی و کم بینایی به میزان 1.1 بیلیون نفر خواهیم بود که 89 درصد از این جمعیت در کشورهای با درآمد پایین یا متوسط زندگی می کنند و 55 درصد آنان را  زنان  تشکیل می دهند که این امر حاکی از عدم وجود عدالت در دسترسی به خدمات سلامت و معاینه چشم به ویژه در گروههای آسیب پذیر است.

 دکتر آسایی از دست دادن شغل، فقر، سقوط ، افسردگی و ...  را برخی از عوارض جسمی، روانی، اقتصادی و اجتماعی ناشی از نابینایی و کم بینایی  برشمرد و به تبیین روند ارایه خدمات بهداشتی در نظام سلامت ایران پرداخت.

وی پوشش همگانی خدمات را به معنای دسترسی کافی و مناسب از نظر اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی برشمرد و آموزش ارایه دهندگان صف مقدم خدمات در مراکز بهداشتی برای  غربالگری اختلالات بینایی،ادغام مراقبتهای چشمی با سطوح ارایه خدمات بهداشتی کشور، ارجاع صحیح بیماران، توانمندسازی مردم در مراقبتهای چشمی را برای پیشگیری از بروز نابینایی و کم بینایی توصیه کرد.

سپس دکتر علیرضا مهدوی گزارشی درخصوص روند تکامل برنامه پیشگیری و کنترل دیابت در ایران و اقدامات صورت گرفته در این زمینه ارایه کرد و با اشاره به این که با اطلاع رسانی های انجام شده امروزه  70 درصد از مبتلایان به دیابت از بیماری خود آگاه هستند تاکید کرد: نقش فرد دیابتی در کنترل دیابت بسیار اهمیت دارد. هم اکنون 1.5 میلیون بیمار دیابتی درسامانه سیب ثبت شده اند و تحت پوشش خدمات بهداشتی قرار دارند.    

در ادامه مراسم دکتر سید فرزاد محمدی مدیر برنامه ملی پیشگیری از نابینایی و سلامت چشم اظهار داشت: ارتقای بهداشت و بهبود تغذیه باعث افزایش امید به زندگی و سن جمعیت در دنیا شده است اما  با مصرف دخانیات و الکل، تغذیه نامناسب و کم تحرکی شاهد افزایش بیماریهای غیر واگیرهستیم که  نابینایی نیز یکی از این بیماری ها به شمار می آید.  

وی با اشاره به نقش مهم بینایی در سلامتی و زندگی افراد گفت: 75 درصد یادگیری افراد با بینایی صورت می گیرد و 66 درصد ناتوانی افراد مربوط به نابینایی می شود.طول عمر افرادی که دچار اختلال بینایی هستند کاهش می یابد و  افسردگی ، خودکشی، سقوط و شکستن اندامها در افراد نابینا بیشتر است.

به گفته دکتر محمدی در 5 سال گذشته پیرچشمی به شکل فزاینده ای افزایش یافته و باید توجه داشت که فرد 65 ساله بدون عینک در فاصله نزدیک نابینا و ناتوان است و به عینک نیاز دارد زیرا دید نزدیک برای زندگی سالم بسیار اهمیت دارد.

425 میلیون نفر دیابتی در جهان وجود دارد / هر 8 ثانیه یک بیمار دیابتی درجهان می میرد

در ادامه مراسم دکتر کامران نیکوسخن مدیر عامل انجمن دیابت ایران و رییس فدراسیون بین المللی دیابت در خاورمیانه و شمال آفریقا نیز در این مراسم با اشاره به تاریخچه درمان بیماران دیابتی در جهان گفت: 425 میلیون نفر دیابتی در جهان وجود دارد و هر 8 ثانیه یک نفر به علت این بیماری فوت می کند.

98 درصد از درمان دیابت برعهده خود بیمار است/ اهمیت توانمندسازی بیمار در درمان دیابت

وی با اشاره به این که در درمان نوین دیابت، بیمار نقش اصلی را در درمان خود ایفا می کند و پزشک فقط آموزش دهنده است گفت: امروزه اساس درمان دیابت بر پایه آموزش ، تغذیه سالم و ورزش صورت می گیرد و درمان دارویی رتبه آخر را دارد. توانمندسازی بیمار در درمان دیابت بسیار مهم است و توانمندسازی بیمار از آموزش شروع شده و به آموزش نیز ختم می شود.

دکتر نیکوسخن با تاکید بر اهیمت آموزش خودمراقبتی به بیمار و کنترل روزانه قند خون  خاطرنشان کرد: براساس اعلام فدراسیون جهانی دیابت 98 درصد از درمان دیابت برعهده خود بیمار است و نقش تیم درمان فقط 2 درصد است.

وی با اشاره به این که کنترل روزانه قند خون و آموزش خودمراقبتی به افراد دیابتی می تواند تا 60 درصد خطر بروز رتینوپاتی دیابتی و نابینایی را در فرد کاهش دهد گفت: در جهان 145 میلیون نفر مبتلا به رتینوپاتی دیابتی هستند که وضع 45 میلیون نفر آنان بسیار وخیم است.

 دکتر شایسته خلیلی فوق تخصص غدد نیز در این گردهمایی با تاکید بر این که آموزش بیمار اساس درمان است با اشار به مطالعات انجام شده در کشور خاطرنشان کرد که 37 درصد از بیماران دیابتی از رتینوپاتی رنج می برند و در ادامه درخصوص داروهای مورد استفاده در مبتلایان به دیابت ، اندیکاسیونها، اولویت ها و پروتکل های جدید توضیحاتی را بیان کرد.

37 درصد جمعیت دیابتی تهران به رتینوپاتی مبتلا هستند

دکتر سیامک مرادیان فوق تخصص شبکیه چشم نیز در این مراسم اظهار داشت: دیابت یک معضل بهداشتی و رتینوپاتی دیابتی یکی از مهمترین عوارض دیابت و شایعترین علت نابینایی است. 60 درصد بیماران مبتلا به دیابت پس از 20 سال دچار رتینوپاتی می شوند و 37 درصد جمعیت دیابتی تهران به رتینوپاتی مبتلا هستند که در بسیاری از موارد قابل پیشگیری است.

وی  با تاکید بر لزوم معاینه چشم در بیماران دیابتی توصیه کرد: تمام مبتلایان به دیابت نوع 1  پس از تشخیص بیماری مورد معاینه چشم قرار گیرند. بیماران دیابتی نوع 2 نیز باید پس از تشخیص و پس از آن نیز هر 2 سال یکبار  حتما تحت معاینات چشم پزشکی از نظر رتینوپاتی دیابتی قرار گیرند . افراد دیابتی پرخطر و بچه های دیابتی و زنان باردار دیابتی نیز باید  معاینات چشمی را طبق توصیه پزشک مرتبا انجام دهند.

انتهای پیام/

 


١٥:١٩ - پنج شنبه ١٨ مهر ١٣٩٨    /    عدد : ٨٣٧٩٦    /    تعداد نمایش : ٤٢٥