صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

گردهمایی صدمین جراحی پیوند کبد در بیمارستان طالقانی در دوران پاندمی کرونا/ دکتر زالی: این موفقیت خوداتکایی و اعتماد به نفس ملی به همراه داشته است

رییس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در گردهمایی انجام صدمین پیوند کبد در بیمارستان طالقانی در دوران پادمی کرونا، پیشتازی دانشگاه را مرهون همکاری بین بخشی این بیمارستان با پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه دانست.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر علیرضا زالی در گردهمایی که به مناسبت صدمین پیوند کبد در بیمارستان طالقاتی در دوران کرونا، عنوان کرد: در بحران کرونا انجام بسیاری از اعمال مداخله ای و الکتیو با کاهش چشمگیر روبه رو بود. اما در این دوران سخت انجام بالغ بر صد پیوند کبد علاوه بر توانایی پیچیده، مبتنی بر کار تیمی نشان از توفیق مضاعف همکاران در این مجموعه به ویژه ریاست بیمارستان و ریاست بخش پیوند دارد.
 
 
وی ادامه داد: امروزه در مجموعه نظام سلامت کشور با چیره دستی جراحان و با پشتیبانی ارزنده متخصصان گوارش شاهد تحقق یکی از پیچیده ترن و غامض ترین اعمال جراحی هستیم که نیازمند مهارت ها و تکنیک های برجسته است و این موفقیت خوداتکایی و اعتماد به نفسی ملی با خود به همراه داشته است. در واقع شاهد به ثمر نشستن یک افتخار ملی هستیم .
 
 
رییس دانشگاه یا بیان توجه ویژه دکتر محمدرضا زالی رییس پژوهشکده کبد و گوارش برای ساماندهی ارایه خدمات به بیماران کبدی، تصریح کرد: این پژوهشکده به عنوان یکی از کانون های تبادل علمی اطلاعات با سایر کشور ها محسوب می شود و این دغدغه مندی رییس این پژوهشکده ستودنی بود و امروز حاصل این تلاش را نظاره گر هستیم.
 
 
دکتر زالی از افزایش تعداد بیماران کبدی در کشور خبر داد و گفت: سندرم متابولیک، چاقی، تغییرات در الگوی زندگی ، تغییرات در میزان شیوع بیماری های غیرقابل واگیر و افزایش ابتلا به کبد چرب در میان ایرانیان از نگرانی های نظام سلامت محسوب می شود. به نظر می رسد الگوی بیماری نیاز به پیوند کبد با تغییرات متعددی همراه شود.
 
 
رییس دانشگاه اظهار کرد: چالش ابتلا به کبد چرب متابولیک که سیروز متابولیک ایجاد می کند در ایران نگران کننده است. پیش بینی می شود حداقل 30 درصد از مردم ایران کبد چرب داشته باشند. بر اساس نتایچ برخی مطالعات این عدد در کلانشهرها به 43 درصد می رسد که رو به افزایش است.
 
 
وی در ادامه عنوان کرد: به علت ضعف در زیرساخت های پژوهشی انتساب مرگ و میر به برخی بیماری ها، ممکن است با چالش آماری در کشور روبه رو باشیم، اما به طور کلی پیش بینی می شود سالانه 15 هزار نفر بر اثر نارسایی پیشرفته کبدی فوت می کنند، بیماری ای که می تواند به روش های مختلف درمان شود.
 
 
دکتر زالی با اشاره به اینکه در ایران بالای 70 درصد افرادی که به علت نارسایی کبدی فوت می کنند و میتوانستند با پیوند کبد درمان شوند، دجار مرگ زودرس می شوند که اغلب زیر 50 سال هستند، ادامه داد: این موضوع نشان میدهد باید اقدامات برجسته ای در راستای آموزش مردم، تغییر در الگوی زندگی و خطر بالقوه کبد چرب صورت گیرد.
 
 
وی تکنیک های جراحی کبد را به نسبت سخت و پیچیده دانست و افزود: دکتر فاضل، استاد پیشکسوت دانشگاه از پیشتازان و سردرمداران اصلی پیوند اعضا در کشور هستند که جسارت های روزهای آغازین وی و همکارانش امروز ما را به سمت این موفقیت های بی بدیل سوق داد.
 
 
دکتر زالی ادامه داد: در بسیاری از مواقع انتخاب بیماران پیوند کبد سخت تر از تکنیک جراحی است. انتخاب تکنیک پیوند کبد نیازمند ابتناع به بررسی های دقیق و هوشمندانه و ارزیابی دقیق وضعیت بیمار است. بین میزان موفقیت و نجات جان بیمار پس از پیوند کبد ارتباط مستقیمی با انتخاب علمی و همراه با شواهد جدی تر بیمار دارد.
 
 
رییس دانشگاه پشتیبانی پژوهشکده گوارش را از نظر تشخیص و انتخاب بیمار بسیار ضروری اعلام کرد و گفت: شاید یکی از استراتژیک ترین ابزار توفیق این مرکز، پشتیبانی علمی این پژوهشکده و تعامل ارزنده بین بخشی است.
 
 
دکتر زالی تصریح کرد: مراقبت های پس از پیوند نیز بسیار اهمیت دارد، طوفان های متابولیک، رد پیوند و ایمنی بدن، تجویز داروهای مناسب از جمله این موارد مهم است.
 
 
وی با بیان اینکه بین 9 تا 11 مرکز در کشور پیوند کبد انجام می دهند، اظهار کرد: با چنین ظرفیت برجسته ای که در ایران و به طور ویژه در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی وجود دارد، باید آمار و عملکرد را بیش از گذشته منتشر و مستند کنیم. برای پیشتازی بیشتر از سایر دانشگاه ها در حوزه پیوند کبد باید تمام لجستیک لازم به ویژه نیروی تخصصی لازم را در اختیار بگیریم و به بررسی های پس از عمل نیز بیش از پیش باید اهمیت دهیم.
 
 
دکتر زالی در ادامه بر ضرورت برنامه ریزی مصادیق پیوند کبد منطبق با مستندات نوین جهانی به ویژه در حوزه اطفال تاکید کرد.
 
 
وی آمار سالانه پیوند کبد در کشور آمریکا را بین 6 هزار و 500 تا هفت هزار اعلام کرد و گفت: مجموع پیوند کبدی که در ایران انجام می شود، حدود هفت هزار مورد گزارش می شود، در نتیجه با توجه به آمار ابتلا به کبد چرب در ایران آمار خدمت رسانی در این حوزه باید ارتقا یابد. این آمادگی در دانشگاه وجود دارد و آمار امروز در شرایط سخت کرونا نشان دهنده این ظرفیت است. مرحوم نادری یکی از شهدای مدافع سلامت که متخصص پیوند کلیه بود، در حین انجام عمل پیوند به کرونا مبتلا و شهید شد. بنابراین این نوع جراحی در این شرایط اقدامی جسورانه محسوب می شود. بنابراین هرچه سریعتر این دستاوردها باید در غالب مقاله به عنوان افتخاری بین المللی منتشر شود، به خصوص اینکه بیمارستان طالقانی، یکی از مراکز فعال در زمینه پذیرش بیماران کرونایی بود.
 
 
وی رییس دانشگاه گفت: بیش از یک میلیون و 400 هزار نفر مبتلا به هپاتیت ب در کشور وجود دارد، در نتیجه گسترش و تعالی و افزایش کیفیت زندگی بیماران کبدی در ایران موضوع مهمی است. 
 
 
هیچ پیوندی نباید بدون آموزش به افراد جوان انجام شود
 
 
دکتر ایرج فاضل استاد پیشکسوت دانشگاه در این مراسم ضمن تشکر از تمامی همکاران برای دستیابی به این موفقیت عظیم، عنوان کرد: موضوع بیماری های کبدی و پیوند کبد اهمیت بسیاری در کشور دارد و وجود بخش تحقیقات پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه در کنار بخش پیوند کبد بیمارستان طالقانی از برجسته ترین مشخصه های این مرکز است.
 
 
وی ضمن تبریک به جراحان پیوند کبد برای این موفقیت ادامه داد: تربیت جراحان کبد در طول این صد مورد پیوند، مهمترین اصلی است که باید به آن پرداخته شود.
 
 
دکتر فاضل با اشاره به اینکه این تعداد پیوند در دوران بحران کرونا انجام شده است، عنوان کرد: در طول هشت سال دفاع مقدس نیز در زمینه پیوند اعضا موفقیت های چشمگیری داشتیم. به طور کلی عمل پیوند در طول جنگ تحمیلی متولد شد و یکی از اصول مهم آن تربیت جراحان جدید بود.
 
 
وی با اشاره به اینکه پیوندی نباید انجام شود که فردی طی آن آموزش نبیند، تصریح کرد: در وهله اول از ظرفیت وجود جراحان جدید بهره گیری کنید و به آن ها آموزش دهید و به گسترش علم در کشور کمک کنید.
 
 
آمادگی معاون درمان دانشگاه برای حمایت از گسترش دستاوردهای حوزه پیوند در دانشگاه
 
 
دکتر رضا زندی معاون درمان دانشگاه در این گردهمایی ضمن تقدیر از رییس دانشگاه و تمامی همکاران در بیمارستان طالقانی و پژوهشکده گوارش و کبد که منجر به تغییر نگرش فردگرایی به سیستم گرایی شده اند، تصریح کرد: هم در موضوع موفقیت در انجام جراحی ها، آموزش چراحان، تقویت حوزه پژوهش در این زمینه و مراقبت از بیماران پیوندی دستاوردهای بزرگی در نتیجه تعاملات بین بخشی حاصل شده است.
 
 
وی ادامه داد: تمامی بخش های فعالی در زمینه پیوند اعضا در بیمارستان طالقانی در دوران کرونا با هماهنگی تمامی اعضا بی نظیر عمل کرده  و نتایج قابل دفاع است. این دستاوردها باید مقاله شود تا در سطح جهانی ارایه شود.
 
 
دکتر زندی اظهار کرد: دکتر زالی رییس دانشگاه حمایت کامل از ارایه خدمات پیوند به ویژه پیوند کبد در بیمارستان طالقانی داشتند. با توجه به ظرفیتی که در وزارت بهداشت ایجاد شده است، آمادگی کامل خود را در خصوص حمایت از این اقدامات و گسترش این دستاوردها اعلام می کنم و فقط درخواست دارم این توفیقات ثبت و در سطح ملی و بین المللی ارایه شود.
 
 
وی در پایان از تمامی کنشگران این حوزه و تلاشگران برای دستیابی به این موفقیت بزرگ علی رغم تمام کاستی های منابعی تقدیر کرد. 
 
 
میزان کنترل بیماری های کبدی رو به افزایش است
 
 
دکتر محمدرضا زالی رییس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه نیز در این گردهمایی ضمن تقدیر از دکتر زالی رییس دانشگاه و دکتر فاضل، استاد پیشکسوت دانشگاه، تصریح کرد: بخش های متعدد بیمارستان پس از جنگ به همت اساتید معزز همچون دکتر فاضل و همکارانشان راه اندازی شد. بخش پیوند کلیه در اوج گرفتاری نبود امکانات و نیروی انسانی نیز راه افتاد که دستاوردهای بزرگی به همراه داشت.همچنین دکتر فاضل مجوز پیوند اعضا را علی رغم مخالفت های بسیار در کشور از امام راحل (ره) دریافت کرد.
 
 
دکتر زالی پیوند اعضا را اقدام درمانی تیمی دانست و گفت: سختی های بسیاری به ویژه در خصوص مواجهه با بیماران کبدی پس از انقلاب اسلامی در کشور متحمل بیمارستان طالقانی بود که به همت متخصصان و اساتید خدمت رسانی با کیفیت هرچه بهتر ادامه پیدا کرد.
 
 
رییس پژوهشکده گوارش و کبد در ادامه تصریح کرد: مهمتر از تمام این مشکلات اعتماد به نفسی بود که بخش پیوند بیمارستان به ما هدیه کرد، قدرت ما در حال حاضر در کنترل بیماری های کبد بسیار افزایش داشته و نیاز به پیوند در حال کاهش است.
 
 
وی ادامه داد: اقدامات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در زمینه ارایه مراقبت های پس از انجام پیوند کبد نیز قابل دفاع است.
 
 
دکتر زالی با اشاره به مسایلی که در خصوص آموزش جراح پیوند در گذشته وجود داشت، تصریح کرد: به مرور زمان آموزش ها و همچنین تعداد جراحی ها افزایش یافت و در حال حاضر علاوه بر اینکه نویدبخش افزایش مراقبت از بیماران پیوندی هستیم، در خصوص آموزش نیز حرفی برای گفتن داریم.
 
 
وی با اشاره به اینکه بهترین بخش گوارش کشور در پژوهشکده گوارش و کید دانشگاه قرار دارد، تصریح کرد: کلینیک بیماری های مزمن کبدی نیز در پژوهشکده فعال است و در نهایت تمام این اقدامات به انتخاب بهتر بیماران برای انجام پیوند کمک می کند.
 
 
وجود ظرفیت بی بدیل پیوند کبد در بیمارستان طالقانی
 
 
دکتر مرعشی رییس بخش پیوند اعضای بیمارستان طالقانی نیز با اشاره به اینکه در دوران کرونا 130 پیوند کبد انجام شده و با مجموع پیوندهای قبل از دوران کرونا در بیمارستان طالقانی از رقم 300 عبور کرده است، گفت: با توجه به وجود این ظرفیت ساماندهی و سازماندهی برای عملکرد بهتر بخش پیوند در دستور کار قرار گرفت.
 
 
وی ضمن تقدیر از همراهی های رییس دانشگاه در پیشبرد اهداف آموزشی و درمانی این بخش، تصریح کرد: اعمال مرتبط با جراحی های کبدی  نیز با کیفیت بالا در این بیمارستان صورت گرفته است و این دستاوردها بستری مناسب در حوزه آموزش و پژوهش ایجاد می کند.
 
در پایان نیز دکتر مشاری عضو هیئت علمی گروه بیهوشی بیمارستان طالقانی ضمن تشکر از همکاری همه جانبه تمامی پرسنل، در خصوص  تامین تجهیزات و گسترش فضای فیزیکی مسایلی را بیان کرد.  
 
انتهای پیام/
کد خبرنگار: 7702 ی.ق
 


١٦:٤٩ - پنج شنبه ١٣ مرداد ١٤٠١    /    عدد : ١١٩٣٨٤    /    تعداد نمایش : ١٥٨