صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آزمایشگاههای تخصصی ویروس شناسی؛ نزدیکترین نقطه تشخیص کرونا

آزمایشگاههای تخصصی ویروس شناسی اولین و نزدیک ترین نقطه تشخیص ویروس کروناست، پرسنل این آزمایشگاهها در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی پا به پای پزشکان، شبانه روز برای شکست کرونا تلاش می‌کنند.


 

این روزها همه جا صحبت از کروناست، گویی همه چیز در کرونا خلاصه شده، به عبارتی این ویروس یکی اعضای نامرئی  جامعه شده که ردپای آن در همه جا حس می شود.

 

حال این که این ویروس ذره بینی در کجا و با چه خطرات و دشواریهایی تشخیص داده می شود حکایتی دارد که باید ردپای آن را در آزمایشگاههای تخصصی ویروس شناسی جایی که متخصصان ایثارگر کشورمان به صورت 24 ساعته و جان برکف فعالیت می کنند، دنبال کنیم.

 

 این آزمایشگاهها خانه کروناست، مکانی که نقطه اطمینان خاطر برخی مبنی بر عدم مثبت بودن تست کرونایشان و در مقابل نقطه اضطراب و نگرانی برخی دیگر به دلیل ابتلا به این ویروس است.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر سید علیرضا ناجی رئیس مرکز تحقیقات و آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به شیوع پاندمی ویروس کووید 19 در سراسر دنیا اظهار کرد: تشخیص ویروس کرونا به صورت اختصاصی در آزمایشگاههای ملکولی کشور در حال انجام است.

 

وی افزود: در این آزمایشگاه با دو هدف ژنی آزمایشات تخصصی با حساسیت بالا برای شناسایی ویروس کرونا انجام می شود.

 

استاد دانشگاه با اشاره به این که ویروس کرونا تمایل زیادی به ایجاد عفونت های دستگاه تنفسی تحتانی دارد خاطرنشان کرد: نمونه هایی که دردستگاه تنفسی فوقانی ارائه می شود ممکن است از حساسیت کافی برخوردار نباشد بنابراین در تشخیص این ویروس نمونه برداری از دستگاه تنفسی تحتانی از اهمیت بالایی برخوردار است.

 

 دکتر ناجی مهارت در نمونه برداری را یکی دیگر از نقاط قوت متخصصان علوم آزمایشگاهی دانشگاه عنوان کرد و افزود: آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری از زمان شیوع و شناسایی ویروس کرونا پیشرفت های زیادی داشته و با اصلاح روش های نمونه گیری، پوشش حداکثری در ارائه خدمات به مردم داشته است.

 

آزمایشگاه بیمارستان مسیح دانشوری، بیش از 500 نمونه تست کرونا در روز را در کارنامه خود دارد

 

رئیس مرکز آزمایشگاه ویروس شناسی بیمارستان مسیح دانشوری با اشاره به این که آزمایشگاه بیمارستان مسیح دانشوری یکی  از مراکز سه گانه تشخیص ویروس کووید 19 در مراکز دولتی است تاکید کرد: این مرکز روزانه تعداد زیادی نمونه تست از بیماران و افراد مشکوک به بیماری را مورد آزمایش قرار می دهد که این آمار در بیشتر موارد به رقمی بیش از 500 نمونه تست افزایش می یابد.

 

دکتر ناجی گفت: همکاران ما در آزمایشگاههای تشخیص ویروس کووید 19 بصورت 24ساعته و در دو شیفت کاری فعالیت می کنند تا پاسخگوی بیماران و سایر مراکز ارجاع نمونه ها در بالاترین سطح ممکن  باشند.

 

بیمارستان مسیح دانشوری، صرفا بیمار کرونایی پذیرش می کند

 

وی افزود: تمام نمونه‌های مناطق تحت پوشش این دانشگاه به این مرکز ارسال می‌شود البته بیمارستان مسیح دانشوری نیز بیمارستان تخصصی کروناست و افراد مبتلا در این بیمارستان بستری می‌شوند. نمونه‌ها برای بررسی از مراکز درمانی دولتی و خصوصی نیز در صورت نیاز به این بیمارستان انتقال پیدا می‌کنند.

 

این  استاد دانشگاه از تغییر چیدمان بیمارستان مسیح دانشوری خبر داد و تاکید کرد: این بیمارستان تا زمان پایان اپیدمی کرونا خدمت دیگری را ارائه نمی دهد و صرفا با تمرکز بر تشخیص و درمان بیماران مبتلا به کرونا فعالیت خواهد کرد.

 

دکتر ناجی با اشاره به تاکید سازمان جهانی بهداشت مبنی بر شناسایی بیماران مبتلا به کرونا توضیح داد: این هشدارها دلیل کافی نیست که با بروز هر علامتی تقاضای آزمایش از سیستم درمانی داشته باشیم بنابراین انجام تست و ضرورت آزمایش از قاعده ای کلی پیروی می کند که باید مورد توجه قرار بگیرد.

 

کادر درمان دچار فرسودگی شده اند

 

این  استاد این دانشگاه به مردم  توصیه کرد که تا پایان اپیدمی ویروس کرونا در خانه بمانند. وی افزود: تک تک مردم می دانند که در تعطیلات نوروز به سر می بریم تعطیلاتی که همه دوست دارند سفر کنند و دید و بازدیدهای نوروزی را انجام دهند ولی مر دم این موضوع را در نظر داشته باشند که امسال سالی خاص و ویژه است و باید متناسب با آن رفتارهای خاص داشته باشیم. کادر درمان دچار فرسودگی شده اند.

 

وی از مردم فهیم ایران درخواست کرد که همانند همیشه همبستگی و درک مقابل از موقعیت ها و بحران ها را به نمایش بگذارند و با سفر و تردد غیر ضروری در سطح شهر به همنوعان و کادر درمان کمک کنند تا گردش ویروس در کشور کاهش یابد.

 

وی در خاتمه از تمامی پرسنل کادر درمان، بهداشت و ایثارگران خط مقدم مقابله با ویروس کووید 19 از مرحله  شناسایی تا درمان   قدردانی کرد.

 

متخصصان علوم آزمایشگاهی در خط مقدم مقابله با کرونا

 

در بخش دیگری از این گفت و گو دکتر مهدی اله بخشیان هیئت علمی و عضو گروه هماتولوژی دانشگاه با اشاره به دشواری های محیط های آزمایشگاهی تشخیصی ویروسی اظهار کرد: متخصصان و کارشناسان علوم آزمایشگاهی در این حوزه به عنوان خط مقدم شناسایی ویروس کرونا با آخرین روش ها و متدهای تشخیصی خدمات ویژه ای ارائه می دهند.

 

این عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: متخصصان و کارشناسان علوم آزمایشگاهی با نمونه های مستقیم بیماران در ارتباط هستند که این موضوع ریسک ها و مخاطرات این بخش را دوچندان می کند.

 

به گفته  دکتر اله بخشیان یکی از بیشترین گروههای خطر کادر درمان متخصصین و کارشناسان در آزمایشگاهها هستند، چون به شکل مستقیم به نمونه هایی سروکار دارند که گاها مملو از ویروس است و در چشم برهم زدنی می تواند این افراد را آلوده کند.

 

در کرونایی ترین روزهای کشور، آزمایشگاهها 24 ساعته کار می کنند

 

وی با اشاره به مراجعات مردم و ارائه نمونه ها از سایر مراکز درمانی به آزمایشگاههای کل کشور گفت: در این روزهای کرونایی این مراکز به صورت شبانه روزی و 24 ساعته در حال فعالیت و ارائه خدمات هستند که این  فشار کاری بیش از حد مشکل خستگی  و فرسودگی کادر علوم آزمایشگاهی را دوچندان می کند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه خطاب به هموطنان توصیه کرد: به نمایندگی از کارشناسان و متخصصان علوم آزمایشگاهی از مردم خواهشمندم توصیه ها را جدی بگیرند چرا که ابتلا به بیماری کرونا یک تهدید جانی برای تمام گروهها است.

 

بیماران کرونایی بیش از50 درصد ظرفیت ها را درگیر کرده

 

دکتر اله بخشیان ضمن مقایسه ویروس کرونا با آنفولانزا و یا سرماخوردگی توضیح داد: هیچ وقت تخت های بیمارستانی به شکلی محسوس درگیر بیماران آنفولانزا نبود ولی در حال حاضر با وضعیتی مواجه هستیم که کرونا تقریبا بیش از 50 درصد ظرفیت بیمارستانی را درگیر کرده است.

 

وی با بیان این که راه پیشگیری از کرونا کاملا مشخص است تاکید کرد: باید افراد در خانه های خود بمانند تا زنجیره انتقال شکسته شود، والا کشور با فاجعه ای جبران ناپذیر مواجه خواهد شد و ممکن است برخی از مردم زمانی به خود بیایند که تعداد زیادی از عزیزان خود را از دست داده باشند.

 

کووید 19 پیرو جوان نمی شناسد

 

عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به این  که کووید 19 پیر و جوان نمی شناسد و اصلا با هیچ فردی شوخی ندارد اظهار کرد: در این شرایط بحرانی کادر بهداشتی و درمانی در خطر هستند و این عزیزان از کادری که بر بالین بیمار حاضر است تا فردی که در آزمایشگاه و یا بدنه اداری درمان فعالیت می کند جان خود را در کف دستشان گذاشته اند. این افراد علاوه بر مخاطرات شغلی زیر بار شیفت های طولانی خسته و فرسوده شده اند.

 

دکتر اله بخشیان توضیح داد: از مردم خواهش می کنم توصیه ها را جدی بگیرند، هیچ راهی در هیچ جای دنیا وجود ندارد که پرسنل درمان از ابتلا به  ویروس در امان باشند. به هر حال وقتی با نمونه بیمار کار می کنیم و یا بربالین حاضر می شویم بایید تنفس کنیم و ممکن است هر لحظه در خطر باشیم.

 

کادر درمان 100 برابر بیشتر از سایرین در معرض خطر هستند

 

به گفته عضو هیئت علمی دانشگاه: ریسک ابتلا در کادر درمان بیش از 100 برابر افراد عادی است که در خارج از محیط درمان و بیمارستان تردد می کنند. بنابراین این موارد گواه این است که امروز کادر پزشکی و درمان در جبهه نبرد فعالیت می کنند.

 

وی نهفتگی ویروس به مدت 14 روز و انتقال آن به سایر اعضای خانواده را یکی دیگر از نگرانی های کادر درمان دانست و یادآور شد: اگر مردم همکاری کنند و توصیه ها را جدی بگیرند قطعا به برادران و خواهران خود در خط مقابله با این ویروس کمک کرده اند.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه افزود: کادر درمان تمام قد ایستاده اند تا جان هموطنان خود را نجات دهند و تنها خواهش این عزیزان این است که در ساعاتی که جانانه با تمام جسم و روح خود در شیفت های طولانی و لباسهای کلافه کننده  خدمت می کنند، هموطنان با دلایلی مثل دید و بازدید و سفر بار بیشتری بر دوش این عزیزان تحمیل نکنند.

 

کادر درمان با عشق خدمت می کنند، با بی توجهی نفس این عزیزان را نگیریم

 

وی در ادامه با اشاره به این که سفر رفتن و بی توجهی به توصیه به جز این که آمار تلفات و مراجعات را به بیمارستانها ومراکز آزمایشگاهی بیشتر می کند، آورده دیگری ندارد اظهار کرد: افرادی که این اقدامات را انجام می دهند نفس کادر درمان را می گیرند، کادر درمانی که با عشق به مردم خدمت می کنند.

 

دکتر اله بخشیان تاکید کرد: از مردم خواهش می کنم به تمامی کادر درمان اجازه بدهند تا این بحران را نیز پشت سر بگذارد و این مشکل و اپیدمی هم سربلند بیرون بیایم.

 

وی با بیان این که متخصصان در آزمایشگاه، با نمونه های غالبا آلوده روبرو هستند توضیح داد: محیط آزمایشگاه بر خلاف سایربخش های ایزوله است، تقریبا تمامی محیط آزمایشگاه به ویروس کرونا آلوده است و این در حالی است که بعضی از تجهیزات و بخش ها امکان گندزدایی کامل را ندارد و حفاظت ها هم حفاظت کاملی نیست. این موضوع شدیدا این افراد را در معرض خطر قرار می دهد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه همچنین به کارشناسان علوم آزمایشگاهی توصیه کرد که بیش از پیش سلامت و مراقبت از خود را  جدی بگیرند و گفت: متاسفانه در این مدت حدود دوماه بسیاری از همکاران علوم آزمایشگاهی به کرونا مبتلا و شماری نیز در مراحل پیشرفته بیماری جان باختند.

 

وی ادامه داد: تمامی کادر درمان، متخصصان علوم آزمایشگاهی و حتی سایر پرسنل بیمارستانها کاملابه خطرات این ویروس آگاهند ولی با تمام این موارد به دلیل حس وطن پرستی و انسان دوستی به مردم  بهترین خدمات را با بالاترین کیفیت ارائه می دهند.

 

کادر درمان در بزنگاههای تاریخی در کنار مردم

 

دکتر اله بخشیان با بیان این که کادر درمان همواره در بزنگاههای تاریخی در کنار مردم بوده اند بار دیگر ضرورت توجه مردم به توصیه های بهداشتی را مورد تاکید قرار داد.

 

آزمایش، مهمترین روش تشخیص قطعی بیماری کرونا

 

دکتر سیدمحمدرضا یثربی رئیس اداره امور آزمایشگاه های معاونت درمان دانشگاه نیز در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به شیوع بیماری کرونا، درباره اقدامات این اداره اظهار داشت: با آغاز شیوع بیماری کرونا و روند افزایشی آن در روزهای اول بیمارستان مسیح دانشوری بعنوان تنها مرکز تخصصی درمان این بیماری در دانشگاه، آزمایش تشخیصی کرونا را انجام می داد. اما با افزایش تعداد بیماران و اهمیت کیفیت انجام آزمایش، آزمایشگاه های توانمند بخش دولتی و خصوصی در انجام این آزمایش شناسایی و ارزیابی شد. که با هماهنگی های صورت گرفته وارد چرخه تشخیصی بیماری شدند.

 

اقدامات لازم برای تامین امکانات و منابع آزمایشگاهی در سطح دانشگاه قابل قبول است

 

متخصص علوم آزمایشگاهی با اشاره به برآوردهای تقریبی در وزارت بهداشت، برای آمادگی دانشگاه های علوم پزشکی در انجام روزانه حداقل 100 آزمایش غربالگری تشخیصی مولکولی کرونا ویروس جدید به ازای هر یک میلیون نفر جمعیت تحت پوشش، عنوان کرد: با ارزیابی و بررسی آزمایشگاه ها از نظر رعایت استانداردهای انجام کیفی ازمایش و اصول امنیت زیستی، آزمایشگاه های بیمارستان های امام حسین (ع) و شهدای تجریش در بخش دولتی و بیمارستان های مهراد و نیکان در بخش خصوصی بعنوان مرکز خدمات آزمایشگاهی به مراکز درمانی این بیماری معرفی شدند. همچنین در بخش جنوب تهران به جهت جلوگیری از اتلاف زمان در درمان بیماران و افزایش سطح کیفی خدمات در شهرستان های ورامین، پیشوا، قرچک و پاکدشت، آزمایشگاه خصوصی آینده در شهرستان ورامین بعنوان مرکز حمایتی انتخاب و به بیمارستان ها معرفی شد.

 

وی افزود: همچنین با استقبال برخی از پژوهشکده ها، مراکز تحقیقاتی  و آزمایشگاه های خصوصی برای خدمت رسانی به بیماران، پس از انجام بازدیدهای لازم، مجوز فعالیت به پژوهکشده رویان و مرکز ناباروری ابن سینا و آزمایشگاه خصوصی قلهک نیز داده شد. و در حال حاضر 9 مرکز مجوز فعالیت برای انجام آزمایش تشخیصی مولکولی کرونا ویروس را دریافت کرده اند.

 

دکتر یثربی یادآور شد: با توجه به درخواست برخی از آزمایشگاه های خصوصی برای ارائه خدمات در این شرایط بحرانی، روند دریافت مجوز ها در حال افزایش است. ولی در شرایط کنونی، دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با کمترین مشکل در تشخیص این بیماری روبرو است.

 

همه بیماران نیازمند انجام آزمایش تشخیصی بیماری کرونا نیستند

 

دکتر یثربی در این رابطه توضیح داد: آزمایشگاه های دارای مجوز، این آزمایش را برای بیماران بستری انجام می دهند. زیرا علاوه بر کمبود کیت های آزمایشگاهی، بیمارانی که در انجام امور زندگی خود دچار مشکل نیستند نیاز به آزمایش ندارند. و هر بیمار مبتلا نیازمند خدمات تخصصی نیست و با رعایت اصول خود مراقبتی و قرنطینه در منزل درمان می شود.

 

وی با اشاره به اهمیت ازمایش در تشخیص قطعی، اظهار کرد: با مراجعه بیمار به مراکز درمانی، روش های تشخیصی از قبیل بررسی علائم بالینی و سی تی اسکن ریه انجام می شود. اما آنچه که به اثبات قطعی بیماری کمک می کند، قطعا انجام آزمایش است.

 

وضعیت انجام آزمایشگاه های مجوز دار مورد بررسی قرار می گیرد

 

رئیس اداره امور آزمایشگاه ها با اشاره به اینکه وضعیت خدمت رسانی در آزمایشگاه شرایط مطلوبی دارد، خاطرنشان کرد: قبل از ارائه مجوز به ازمایشگاه ها بازدیدهای لازم برای تایید استانداردهای لازم انجام شد. اما از هفته دوم کاری بازدیدهای نظارتی این اداره آغاز می شود. و مواردی از قبیل نحوه انجام آزمایش، محیط آزمایشگاه، دریافت هزینه ها، کمبود تجهیزات مورد بررسی کارشناسان قرار می گیرد.

 

وی خاطرنشان کرد: برای جلوگیری از سوء استفاده های احتمالی، صدور مجوز برای آزمایشگاه های بخش خصوصی به شرط عدم پذیرش مستقیم و خارج از سیستم بیماران بستری یا نمونه ارجاعی از دانشگاه است. همچنین مجوزهای اعطا شده موقت و در یک برهه زمانی 3 ماهه تعریف شده است.

 

آیا انجام آزمایش تشخیصی بیماری کرونا در بخش خصوصی با دریافت هزینه انجام می شود؟

 

دکتر یثربی با اشاره به واگذاری بخشی از خدمات بیمارستانی در سول سال های گذشته از جمله آزمایشگاه ها، اظهار کرد: به دلیل واگذاری به بخش خصوصی، آزمایشگاه ها در تعامل با مدیران بیمارستانی بعد از انجام خدمات آزمایشگاهی و ارائه لیست خدمات، از محل مالی تخصیص یافته، هزینه های صورت گرفته تامین می شود.

 

وی یادآور شد: بدلیل تامین کیت های تشخیصی توسط انستیتو پاستور خدمات آزمایشگاهی در بخش دولتی برای بیماران رایگان است. اما در بخش خصوصی که آزمایشگاه کیت های تشخیصی را از مراکز معتبر تعیین شده خریداری می کنند، و در قالب تعرفه های معین مبالغی را دریافت می کنند.

 

تلاش کادر آزمایشگاهی در این شرایط بحرانی قابل تقدیر است

 

دکتر یثربی که سمت معاون اجرایی معاونت درمان را نیز برعهده دارد ضمن تشکر از زحمات کلیه کادر بیمارستانی اعم از پشتیبانی و درمانی در پیشگیری و درمان بیماری کرونا ویروس اظهار کرد: همکاران آزمایشگاهی در شرایط کنونی برای گرفتن نمونه و انجام آزمایش بدلیل ارتباط مستقیم با بیمار و نیز شرایط آزمایشگاهی با مشقت و خطرات بسیار زیادی روبرو هستند. ولی این خطرات هیچ خللی در انجام وظایف آنها بوجود نیاورده است. و جا دارد از همینجا از تلاش همه همکاران تشکر و قددرانی کنم.

 

وی در خاتمه از مردم خواست با رعایت نکات بهداشتی و اصول خودمراقبتی و همچنین با رعایت دستورالعمل های وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و ستادهای دانشگاهی مقابله با بیماری کرونا  از قبیل در خانه ماندن، مسافرت نرفتن، رعایت اصول بهداشتی در هنگام خرید و مراجعه به محل کار در ریشه کنی این بیماری در سریع ترین زمان ممکن سهم خود را ایفا کنند.

 

آزمایشگاهها، نزدیکترین نقطه به کرونا

 

در بخش دیگر از این گفت و گو دکتر دکتر فرانک کازرونی مدیر گروه علوم آزمایشگاهی دانشگاه  نیز با اشاره به چالش های متخصصان علوم آزمایشگاهی در مواجه با کرونا اظهار کرد: کارشناسان این حوزه از ابتدایی ترین موارد مشکوک تاموارد نهایی درمان، در  خط مقدم مقابله با این ویروس با بالاترین حساسیت و دقت در نتیجه درگیرهستند.

 

وی با بیان این که مکان اصلی و نزدیکترین نقطه به کرونا، آزمایشگاهها هستند خاطرنشان کرد: در این آزمایشگاهها تعدادی از متخصصان جوانان کشورمان  به صورت شبانه روزی مشغول فعالیت هستند.

 

پافشاری مردم برای انجام تست کرونا منطقی نیست

 

دکتر کازرونی  با بیان این که مراجعات مکرر و پافشاری مردم به انجام تست کرونا منطقی نیست به شهروندان توصیه کرد: بهترین کار در خانه ماندن و جلوگیری از تردد غیرضروری است تا این بحران نیز رفع شود.

 

وی ادامه داد: تمامی آحاد جامعه باید خود را ملزم بدانند که در خانه ها بمانند،  امروز همه در مقابل تک تک  همنوعانمان مسوول هستیم و باید کمک کنیم تا از یک این فاجعه انسانی جلوگیری شود.

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق


١٢:١٩ - پنج شنبه ٧ فروردين ١٣٩٩    /    عدد : ٩٠١٤٣    /    تعداد نمایش : ٢٠٤