صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین جراحی آنوریسم قفسه سینه و شکمی با تکنولوژی ترکیبی MFM در کشور

برای نخستین بار در کشور جراحی آنوریسم قفسه سینه و شکمی با تکنولوژی ترکیبی MFM، در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد.


دکتر نیکی تدین فوق خصص جراحی عروق و اندوواسکولار در گفت و گو با خبرنگار روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره این جراحی که در بیمارستان شهدای تجریش انجام شد، توضیح داد: آنوریسم از بیماری های نادر و بدون علامتی است که فرد تا مدت ها متوجه وجود آن نمی شود و بسیاری اوقات با پاره شدن آنوریسم، علائم شوک و سیاه شدن اندامها به پزشک مراجعه می کند که بسیار دیر است.

 

وی با بیان اینکه آئورت بزرگترین رگی است که خون را از قلب خارج می کند و به تمام اندامها می رساند، اظهار کرد: عارضه های مربوط به آئورت تا زمانی که برای بیمار مشکلی ایجاد نکند، تشخیص داده نمی شود.

 

دکتر تدین با اشاره به اینکه بیماری هایی که آئورت را درگیر می کند دایسکشن، آنوریسم و ترومبوز است، افزود: آنوریسم به معنای گشاد شدگی رگ است که ممکن است در معرض پارگی قرار گیرد.

 

وی درباره وضعیت بیمار جراحی شده گفت: این فرد حدود یک سال پیش دچار درد سینه شد و علت آن «دایسکشن» در «آئورت توراسیک» تشخیص داده شد و با روش کم تهاجمی درمان شد.

 

این متخصص ادامه داد: در بررسی های بعدی این بیمار متوجه آنوریسم در قسمت شکمی آئورت شدیم.

 

دکتر تدین با بیان اینکه برای درمان بیمار به روش قبلی، نیازمند عملی بسیار بزرگ و طولانی بود، یادآور شد: بعد از بررسی های لازم تصمیم گرفته شد بیمار با یک روش جدید به نام «مولتی لیرفلومدلیتور» که ترکیب استنت گرفت قبلی با MFM است، جراحی شود که برای اولین بار در ایران انجام شد.

 

وی با اشاره به اینکه آنوریسم آئورت بیشتر سگمان شکمی را درگیر می کند، افزود: این بدان معناست که می توان در این موارد برای بیمار زیر شریان های کلیوی عمل باز یا بسته انجام داد.

 

این متخصص ادامه داد: اما چون بسیاری از اوقات تشخیص داده نمی شود، برخی کشورها برای مردان بالای 50 سال برنامه معاینه مداوم شکمی را اجرا می کنند قبل از اینکه این مسئله موجب عارضه شود تشخیص داده شود.

 

این جراح با اشاره به عدم اجرای این برنامه در کشور و عدم آشنایی مردم با این بیماری، گفت: به همین دلیل اکثر بیماران به علت دردهای زیاد در ناحیه پشت به متخصص کلیه مراجعه می کنند و چندان فرصت بررسی و انجام عمل های بسته مطلوب و دقیق وجود ندارد.

 

این جراح درباره علل ایجاد آنوریسم توضیح داد: بخش وسیعی از این بیماری به ژنتیک مربوط است و عواملی مثل مصرف دخانیات نیز در تشکیل و تشدید آنوریسم آئورت نقش دارد.

 

وی ادامه داد: همچنین  برخی سوابق خانوادگی و برخی بیماری های عفونی مثل سفلیس که در گذشته شایع تر بود از مهمترین علت های این بیماری است.

 

دکتر تدین درباره مهم ترین علائم این بیماری توضیح داد: اگر فردی در شکم متوجه توده ضربان دار شد باید به پزشک مراجعه کند.

 

این جراح یادآور شد: این پدیده برخی اوقات در افراد لاغر عادی است اما باید توسط پزشک تشخیص داده شود.

 

وی اضافه کرد: یکی از نکات جالب درباره این بیماری آن است که در افرادی که به علت قند از متفورمین استفاده می کنند، آنوریسم کمتری آنها دیده می شود.

 

انتهای پیام/

 

کدخبرنگار: 7702ی.ق

 

 


٠٨:٤٠ - شنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٨    /    عدد : ٨٨٦٠١    /    تعداد نمایش : ٣٩٠