صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

باشگاه فرهنگی خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی افتتاح شد

باشگاه فرهنگی خانواده دانشگاه  در مراسمی با حضور دکتر زالی رییس دانشگاه، حجت الاسلام والمسلمین ابوترابی امام جمعه موقت تهران، دکتر اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی، اعضای هیئت رییسه و جمعی از مسئولان صبح دوشنبه ششم تیرماه 1401 رسما افتتاح شد و آغاز به کار کرد.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر زالی رییس دانشگاه  در این مراسم باشگاه فرهنگی خانواده دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را یک ظرفیت نهادی جدید برای تحکیم، پایداری، ثبات و استحکام خانواده در سطح این دانشگاه عنوان کرد.

 

وی با اشاره به وجود 14000 دانشجو، 1500 عضو هیئت علمی و 17000 کارمند و جمعیت پنج میلیون و 900 هزار نفری  تحت پوشش خدمات بهداشتی و درمانی و دارویی این دانشگاه  بر ضرورت ایجاد و فعالیت چنین باشگاهی تاکید کرد.

 

به گفته دکتر زالی  ایجاد این باشگاه به عنوان یک نیاز فرهنگی احساس شد و با توجه به سند جامع توسعه خانواده محور در  عرصه دانشگاهی برنامه ریزی های لازم برای افتتاح آن صورت گرفت.

 

رییس دانشگاه یکی از اهداف اصلی این باشگاه خانواده را در ارتباط با قانون جوانی جمعیت و حمایت خانواده برشمرد و فعالیت آن را در راستای ترویج ازدواج آسان به خصوص ازدواج های آگاهانه، پایدار و به هنگام ذکر کرد که در حوزه دانشجویی مورد توجه ویژه قرار دارد.

 

به گفته دکتر زالی افتتاح این باشگاه فرهنگی خانواده موجب تجمیع، نظریه پردازی و اجرای برنامه ها و شیوه نامه های عملیاتی واقعی و قابل اندازه گیری در این زمینه خواهد شد.

 

وی اجرای طرح شاخه نبات در دانشگاه را در راستای اجرای برنامه جوانی جمعیت ذکر کرد و این طرح که با همکاری دانشجویان اجرای می شود را از تجارب موفق دانشگاه برشمرد و به ازدواج 80 زوج دانشجوی دانشگاه در قالب این طرح در ماه گذشته اشاره کرد.

 

دکتر زالی  خاطرنشان کرد: بررسی های انجام شده در سالهای اخیر نشان می دهد  ازدواج های دانشجویی در قالب برنامه شاخه نبات ، ازدواج های پایدارتری بوده است و این افراد دارای توفیقات تحصیلی  بالاتری در طول سنوات تحصیل خود بودند. البته در این زمینه کارهای تحلیلی و پژوهشی بیشتری نیز در حال انجام است.

 

وی در ادامه به تعهد دانشگاه درخصوص تخصیص 300 میلیارد تومان برای خوابگاههای متاهلی اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که با بهره گیری از ظرفیت بودجه قانون جوانی جمعیت دانشگاه بتواند در این راستا گام های موثری بردارد.

رییس دانشگاه همچنین خواستار همکاری بیشتر بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه در این زمینه شد تا بتوان با ایجاد فضاهای مناسب و خوابگاههای متاهلی بحث مسکن را که یکی از چالشهای جدی در زمینه ازدواج های دانشجویی است برطرف کرد.

 

دکتر زالی با اشاره به سرانه پایین خوابگاههای متاهلی دانشگاههای کشور خاطرنشان کرد که خوابگاه متاهلی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در حال بازسازی و توسعه است و ابراز امیدواری کرد که با حمایت بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه  بتوان در قالب تسهیلات نسبت به خرید و یا اجاره  خوابگاههای متاهلین اقدام کرد.

 

دکتر زالی در خاتمه سخنان خود اظهار امیدواری کرد که باشگاه فرهنگی خانواده دانشگاه ظرفیت نهادی جدیدی را برای ترویج جوانی جمعیت در دانشگاه ایجاد کند و به عنوان یک الگو برای سایر دانشگاه ها باشد.

 

 

دکتر اسماعیلی معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه نیز در این مراسم ضمن تبیین اهداف راه اندازی این باشگاه فرهنگی گفت: این باشگاه با هدف ارتقای بینش و آگاهی خانواده دانشگاه نسبت به ازدواج به هنگام و آگاهانه و پایدار شکل گرفته که درراستای قانون جوانی جمعیت است.

 

وی از اهداف اختصاصی این باشگاه  به ترغیب جوانان به ازدواج و آگاه سازی آنان نسبت به تاخیر ازدواج ؛ آموزشهای حین ازدواج، آموزش مهارتهای تحکیم خانواده، ترعیب زوجین به فرزند آوری و آموزش مهارتهای تربیت فرزند اشاره کرد.

 

به گفته وی پس از ابلاغ سیاست های کلی جمعیت از سوی مقام معظم رهبری به روسای سه قوه و رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام و در راستای اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت و اجرای تکالیف قانونی که بر عهده‌ دانشگاه‌ها گذاشته شد، معاونت دانشجویی و فرهنگی این دانشگاه کارگروه تخصصی با عنوان " کمیته فرهنگی قرارگاه تعالی سلامت و جوانی جمعیت" را تشکیل داد.

دکتر اسماعیلی ضمن تقدیر از حمایت های رییس دانشگاه افزود: در این راستا باشگاه فرهنگی خانواده به منظور طراحی های منسجم و مستمر در حوزه تشکیل خانواده، تحکیم خانواده و فرزند آوری تشکیل شد.

به گفته وی فعالیت های متنوع این باشگاه فرهنگی برای اعضای هیئت علمی،کارکنان، دستیاران و دانشجویان در همه مقاطع دانشگاه طراحی شده است.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه خاطرنشان کرد: نخستین برنامه این باشگاه در سالروز ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه زهرا(س) با عنوان جشن بزرگ عهد آسمانی برای خانواده بزرگ دانشگاه اجرا خواهد شد.

دکتر اسماعیلی در خاتمه سخنان خود گفت: باشگاه فرهنگی خانواده از عموم همکاران دانشگاه برای تکمیل بانک اطلاعاتی زوج های جوان در سال های 1401-1400 دعوت به همراهی و همکاری می کند.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١٣:٠٢ - دوشنبه ٦ تير ١٤٠١    /    عدد : ١١٨١٤٥    /    تعداد نمایش : ٣٩٢