اخبار

  • تاریخ انتشار : 1402/05/25 - 08:52
  • بازدید : 1096
  • تعداد بازدیدکننده : 1063
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه

خدمات واکسیناسیون مادران باردار

خدمات واکسیناسیون و ایمن سازی مادران باردار در تمام مراکز بهداشتی تابعه دانشگاه ارایه می‌شود.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، به نقل از معاونت بهداشت مریم شهبازی کارشناس سلامت مادران معاونت بهداشت در خصوص برنامه واکسیناسیون مادران، گفت: در اولین مراقبت پیش از بارداری  یا حین بارداری سابقه ایمن سازی و واکسیناسیون مادر بررسی می‌شود و در صورت نیاز طبق دستورالعمل ایمن سازی کشوری تکمیل می‌شود.

 

 

کارشناس سلامت مادران معاونت بهداشت با اشاره به واکسن توام بزرگسال که به منظور پیشگیری از ابتلای مادر و نوزاد به بیماری‌های دیفتری و کزار هر 10 سال یک بار تزریق می‎شود، ادامه داد: پس از انجام بررسی‌های لازم، چنان‌چه تزریق  واکسن توام کامل نباشد به مادر توصیه می‌شود تا واکسن را تزریق کند.

 

 

کارشناس سلامت مادران معاونت بهداشت تصریح کرد: اگر به هر دلیلی مراجعه مادر برای دریافت مراقبت‌ها به تاخیر بیفتد بهتر است تزریق واکسن حداقل 2 هفته قبل از تاریخ احتمالی زایمان باشد تا مادر و نوزاد هر دو از فواید آن بهره‌مند شوند. بدیهی است در هر زمان که مادر مراجعه کند، باید نسبت به واکسیناسیون وی اقدام شود.

 

 

وی واکسن آنفلوانزای فصلی را یکی دیگر از واکسن‌هایی اعلام کرد که به خانم‌های باردار در فصل شیوع آنفلوانزا توصیه به تزریق می‌شود، ادامه داد: معمولا از اواخر شهریور ماه واکسن آنفلونزا مربوط به همان سال توزیع و مادران باردار در هر سنی از بارداری می‌توانند یک دوز از این واکسن را دریافت کنند.

 

 

شهبازی اظهار کرد: که برنامه واکسیناسیون مادران باردار در مراکز خدمات جامع سلامت، پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت به صورت رایگان انجام می‌شود.

 

 

انتهای پیام/

کد خبرنگار: 7702 ی.ق

  • گروه خبری : خدمات بهداشتی
  • گروه خبری : 130392

نظر شما

  • نظرات شما دیده و بررسی می شود.