يکشنبه ٠٤ مهر ١٤٠٠ - 
1 2 3 4
 
صفحه اصلي > اخبار  


  چاپ        ارسال به دوست

اجلاس مدیران ارشد دانشگاه-2/گزارش پایان سال ریاست دانشگاه/دکتر پیوندی: شعار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در سال 1395 پاسخگویی اجتماعی است

 دکتر پیوندی در اجلاس مدیران ارشد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی که روز شنبه 15 اسفندماه با هدف بررسی عملکرد سال 94 و تبیین اهداف و برنامه های سال آتی دانشگاه درسالن همایشهای سازمان محیط زیست برگزار شد، با اعلام این مطلب که سال 1395 سال پاسخگویی اجتماعی در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی خواهد بود، دانشگاه را یک مؤسسه علمی بزرگ با مسؤولیت های اجتماعی متنوع و مهم عنوان کرد که در حوزه های بهداشتی، آموزشی، درمانی، پژوهشی و... به خدمت رسانی مشغول است.

رییس دانشگاه در سخنان خود گفت: 5 میلیون و 200 هزار نفر از جمعیت استان تهران تحت پوشش این دانشگاه می باشد که ما وظیفه خدمت رسانی به این جمعیت را داریم در عین حال با توجه به توانمندی و مجهز بودن، مرکز ارجاع بیماران از سراسر کشور می باشیم. بنابراین پاسخگویی اجتماعی مجموعه در سال آینده باید افزایش یابد.

به گفته وی؛ دانشگاه دارای 12 دانشکده، 105 گروه آموزشی، 64 مرکز تحقیقاتی، 17 بیمارستان، 411 مرکز و پایگاه و خانه بهداشت، 14000 دانشجو و... است و با 16000نیروی انسانی و 1300 عضو هیات علمی به خدمت رسانی در حوزه های مختلف آموزشی، پژوهشی، بهداشتی و درمانی مشغول است.

دکتر پیوندی با تاکید بر ضرورت افزایش انگیزه نیروی انسانی و ایجاد شرایط لازم برای این منظور اظهار داشت: نیروی انسانی حرف اول و آخر را در هر سازمان و نهادی می زند و سرمایه گذاری در این زمینه بسیار مطمئن و اثربخش است. بنابراین باید با ایجاد شرایط مناسب، انگیزه نیروی انسانی را افزایش دهیم تا با انگیزه بیشتر به خدمت رسانی بپردازند.

دکتر پیوندی با تاکید بر لزوم حرکت به سوی پاسخگویی اجتماعی در سال 95 اظهار داشت: پاسخگویی اجتماعی به معنی توجه حداکثری به نیازها، انتظارات و تقاضاهای جامعه و تلاش حداکثری برای برآورده کردن این نیازها، انتظارات، تقاضاها و پذیرفتن مسوولیت مشکلات سلامت جامعه پیرامونی می باشد.

موانع دیرین شکوفایی دانشگاه

ریس دانشگاه با اشاره به توانمندیها و ظرفیتهای موجود در مجموعه دانشگاه به تبیین موانع دیرین شکوفایی دانشگاه پرداخت.

پراکندگی، واگرایی و ناهماهنگی شدید اجزا در حوزه ها و سطوح مختلف و در نتیجه اتلاف منابع یکی از این موانع بود که فقدان پردیس واحد و در نتیجه پراکندگی فیزیکی، پراکندگی معنوی و فقدان روحیه همکاری، جدایی آموزش از پژوهش، جدایی گروه های پایه و بالینی و رشد نامتوازن واحدهای تابعه و توزیع ناهمگون منابع را در پی داشت.

دکتر پیوندی بی ثباتی تحمیلی در مدیریت ارشد دانشگاه در سالهای گذشته و در نتیجه عدم امکان برنامه ‏ریزی و سرمایه گذاری درازمدت برای توسعه زیرساختها را بعنوان یکی دیگر از موانع عنوان کرد.

رییس دانشگاه رفتارهای ناعادلانه، تبعیض آمیز و غیرآکادمیک در ابعاد ملی در سالهای گذشته نسبت به دانشگاه را مانع دیگری بر سر راه شکوفایی دانشگاه برشمرد و افزود: خوشبختانه در دولت تدبیر و امید، فضای کاملا برابر و عادلانه ای بر کشور، دانشگاهها و وزارتخانه حاکم شده است که در این فضا هر کسی می تواند توانمندیهای خود را بروز داده و در اداره امور مشارکت داشته باشد.

رویکردهای کلان دانشگاه در دوره اخیر

دکتر پیوندی در اجلاس مذکور ضمن تبیین رویکردهای کلان دانشگاه در دوره اخیر اظهار داشت: در دو سال و اندی گذشته در راستای سیاستهای دولت و براساس باور شخصی اقداماتی را آغاز کردیم که از مدیران دانشگاه می خواهم در این خصوص اهتمام جدی داشته باشند. باور قلبی من، اعتدال و میانه روی است؛ که به معنای دوری از هر گونه تعصب و افراطی گری است. سعی کردیم این روش را در دانشگاه مدنظر قرار داده و در تمامی قسمتها براساس آن راه تعالی و پیشرفت را پیش گیریم.

 به گفته دکتر پیوندی ترویج روحیه همکاری و همگرایی، مشارکت جویی و مشارکت پذیری، عملگرایی و تحول گرایی؛ پویایی و پرهیز از ایستایی، جوان گرایی آینده نگرانه در عین تجربه گرایی، سیاستگذاری علمی مبتنی بر شواهد بدون سوگیری و تضاد منافع، تثبیت و ارتقای جایگاه دانشگاه در میان دانشگاه ها، اهتمام به برنامه های ملی مانند طرح تحول سلامت بدون غفلت از برنامه های اختصاصی دانشگاه، پایبندی به قانون و آینده نگری و توجه به زیرساختها در عین اقدامات کوتاه مدت از دیگر رویکردهای کلان دانشگاه در دوره اخیر بود که در خصوص این موارد به بیان توضیحاتی پرداخت.

دستاوردهای سال 1394

رییس دانشگاه سال 1394 را سالی همراه با افتخارات و دستاوردهای بسیار برای دانشگاه عنوان کرد و به تشریح برخی از این دستاوردها پرداخت که از آن جمله می توان به صدرنشینی دانشگاه در رتبه بندی ملی آموزشی، کاهش تدریجی فاصله با جایگاه اول در رتبه بندی ملی پژوهشی، بازنگری چارت تشکیلاتی دانشگاه، پیشرفت قابل ملاحظه برنامه تجمیع و بهسازی فضاهای فیزیکی، استقرار نظام نوین پرداخت کارانه و تامین اعتبارات علیرغم عدم وصول بخشی از مطالبات، تکمیل طراحی سامانه حاکمیت آکادمیک، تجربه موفق در مدل سازی و استقرار شبکه ‏های علمی، افتخارات متعدد آموزشی و پژوهشی و فرهنگی اعضای هیات علمی و دانشجویان، تکمیل اتاق تمیز به عنوان زیرساخت مهم تحقیقات و فناوری، انعقاد تفاهم نامه های متعدد بین المللی و ملی برای توسعه همکاری های علمی، آموزشی و پژوهشی، توسعه شرکت های دانش بنیان اشاره کرد.

در پایان سال 1395 باید...

وی در ادامه به تشریح اهداف و برنامه های آتی دانشگاه پرداخت و تاکید کرد که تا پایان سال 1395 باید شاهد تحقق این اهداف باشیم. برخی از اهداف و برنامه های مطرح شده توسط ریاست دانشگاه عبارت بودند از:

استقرار نظام مدیریت کیفیت/تضمین کیفیت در همه واحدها و مراکز تابعه دانشگاه و افزایش سطح رضایتمندی

آگاهی مشتریان درونی(کارکنان و دانشجویان) و بیرونی(بیماران، شهروندان، جامعه پزشکی و اصناف مورد نظارت دانشگاه) به حقوق و تکالیفشان

اطلاع مشتریان از جزییات فرایندهای اداری

دریافت پاسخ شفاف و قانع کننده در کوتاه ترین زمان ممکن و با کارشناسی جامع و دقیق توسط مشریان

تحقق تمام اهداف طرح تحول سلامت به صورت کامل

استقرار برنامه جامع طبابت مطلوب مبتنی بر شواهد در تمام مراکز تابعه دانشگاه

برقراری نظام پیشگیری از خطاهای پزشکی و تضمین ایمنی بیماران در تمام مراکز تابعه

بهره برداری از 3 پلی کلینیک اقماری مراکز درمانی  و مرکز جامع سرطان تیپ 3

جبران حداقل 20-30 درصدی کمبود تختهای بیمارستانی و تخت های ویژه

دسترسی همه شهروندان در مناطق تحت پوشش به خدمات درمانی و بهداشتی

پوشش کامل مراکز سلامت جامعه شهری و بهره مندی شهروندان از خدمات پیشگیرانه و ارتقای سلامتی

برقراری نظام پایش سلامت برای همه مشتریان درونی دانشگاه

برقراری عدالت نسبی در توزیع منابع و بازتوزیع درآمدهای دانشگاه میان همه کارکنان بر اساس کارامدی

توسعه رفاه مشتری های داخلی و ارایه خدمات مشاوره‏ای و حمایتی برای کارکنان و دانشجویان در معرض آسیب

پایش مداوم عملکرد مشتری های درونی

اجرای نظام حاکمیت آکادمیک

زیرساختهای پژوهشی مورد نیاز دانشگاه وارد فاز عمرانی شده و تجهیزات و فن آوری های برتر و راهبردی مورد نیاز شناسایی شود

توسعه بستر همکاری های پژوهشی محققان حقیقی و حقوقی و پرهیز از موازی کاری در دانشگاه

دسترسی همه محققان دانشگاه به اطلاعات مربوط به فعالیتها، قابلیتها و دستاوردهای سایر محققان دانشگاه

هیچ محققی برای خدماتی که در داخل دانشگاه قابل انجام است به بیرون دانشگاه رجوع نکند

پشتیبانی همکاری های برون دانشگاهی محققان در چارچوب تفاهم نامه ها و الگوهای معین

اطلاع رسانی فرصتها و تسهیلات پژوهشی به شکل مطلوب به ذینفعان

قرار گرفتن تحصیلات تکمیلی در راستای اولویتهای تحقیقاتی دانشگاه

حفظ برتری دانشگاه در رتبه بندی ملی آموزشی

 برنامه ریزی برای کسب رتبه های برتر در آزمونهای ملی

حفظ پیشگامی دانشگاه در اصلاحات آموزشی متناسب با نیازهای جامعه و بازنگری و تکمیل نحوه اجرای برنامه ریفرم در جهت اهداف اولیه با سرعت

تسری تجربیات دانشگاه در اصلاحات آموزشی متناسب با نیازهای جامعه به سایر رشته/ مقاطع به ویژه تحصیلات تکمیلی

عملیاتی شدن بسته های 12 گانه طرح تحول آموزش تا پایان سال به طور کامل

اهتمام ویژه مدیران گروه‏ها به آموزش مقاطع پایه (undergraduate)

تمرکز فعالیتهای آموزشی و فرهنگی بر ترویج اخلاق حرفه ای در دانشجویان، دستیاران، پزشکان و پرستاران

تجمیع گروه های آموزشی به صورت کامل

راه اندازی کالج بین المللی و افزایش جذب دانشجویان خارجی در مقاطع مختلف

توسعه همکاری های بین المللی با کشورهای منطقه و کشورهای پیشرفته

بهره برداری از خوابگاه 700 نفره دانشجویی

افزایش پویایی و شادابی فضای دانشجویی از طریق فعال سازی و تقویت تشکل های دانشجویی

توسعه ورزش دانشجویی و غنی سازی فعالیتهای فوق برنامه

پوشش اینترنت بی‏سیم (wifi) در تمام خوابگاه ها، دانشکده ها و بیمارستانها

توسعه خدمات و تسهیلات رفاهی کارکنان با هدف افزایش شادابی و نشاط برای کارآمدی بیشتر

استقرار نظام سنجش مداوم رضایتمندی مردم و کارکنان به عنوان مبنای ارزیابی عملکرد

عملیاتی شدن برنامه توسعه پردیس مرکزی تا پایان سال

تدوین و استقرار مدلها و ساز و کارهای اطمینان بخش برای جلب مشارکت بخش غیردولتی و امور خیریه در توسعه بخش های علمی و خدماتی دانشگاه

راه اندازی مرکز تعالی دانشگاه برای پشتیبانی علمی از سیاستگذاری های کلان دانشگاهی.

آینده دانشگاه روشن و رو به تعالی است

دکتر پیوندی در بخش دیگری از سخنان خود آینده دانشگاه را روشن و رو به تعالی دانست و اظهار داشت: شایستگی های دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی صرفا در دستیابی به جایگاه برتر در سطح ملی خلاصه نم ی‏شود، بنابراین امیدواریم با این ظرفیت و توانمندی بتوانیم روز به روز جایگاه دانشگاه را ارتقا بخشیم.

وی با اشاره به حضور نیروی انسانی دانشمند و فرهیخته در دانشگاه، رسیدن به جایگاه ممتاز بین المللی در تراز دانشگاه های برتر دنیا را دست یافتنی برشمرد و افزود: قابلیت های دانشگاه عظیم، فرصت های پیش رو بی شمار و آینده بسیار امیدبخش است و دورنمای درخشان دانشگاه و فتح قله های علمی از مسیر واقع بینی توام با آرمان گرایی امکان پذیر است. کافیست در تحلیل وضعیت واقع بین و منصف باشیم تا مشکلات را به درستی چاره جویی کنیم و در مسیر تحقق اهداف آرمانی راه صحیح را بیابیم.

رییس دانشگاه در ادامه ضمن قدردانی از تلاش های همه مسوولان دانشگاه از ابتدا تاکنون در راستای پیشرفت و توسعه دانشگاه خاطرنشان کرد: بزرگان، مفاخر و سرمایه های ملی بی شماری در این دانشگاه حضور دارند که انتظار می رود نفوذ، توان و تجربه آنان بیش از پیش در راستای اهداف دانشگاه منشا اثر باشد.

وی در خاتمه سخنان خود ضمن آرزوی بهروزی برای تمامی مجموعه دانشگاه برای همکارانی که در طی سال گذشته به دیار باقی شتافتند طلب رحمت و غفران الهی کرد و اظهار داشت: در آستانه سال نو و بهار طبیعت که امسال عطر فاطمی دارد، سالی سرشار از معنویت، سعادت، سلامت، نشاط و موفقیت برای همه عزیزان و خانواده هایشان آرزو می کنم و امیدوارم که دانشگاهی افتخار آمیز داشته باشیم که روز به روز به جایگاه بالاتر دست یابد و پیشاپیش از  زحمات و خدمات تمامی همکاران تلاشگر دانشگاه در ایام تعطیلات نوروزی درعرصه های بهداشت و درمان و ... قدردانی می کنم.


١١:٣٧ - دوشنبه ١٧ اسفند ١٣٩٤    /    عدد : ٢٩٥٧٨    /    تعداد نمایش : ٥٤٧٣


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج
پیوندهای مهم
پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی دولت
------------------------------------------
نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری
------------------------------------------
پایگاه اطلاع رسانی پلیس فتا
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی
شهید بهشــتی
آدرس : تهران - بزرگراه شهید چمران خیابان یــمن - خیابان شهید اعــرابی جنب بیمارستان آیت الله طالقانی

تلفن : 23871 - 021
پست الکترونیک : info@sbmu.ac.ir
© تمامی حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی شهید بهشتی می باشد.