صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

ناس؛ ماده ای خطرناک و اعتیاد آور در برخی عطاری ها

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، با توجه به اینکه از قدیم الایام مراجعه به عطاری برای درمان مشکلات روحی و جسمی در بین ایرانیان جایگاه خاصی داشته و دارد بهتر است آگاهی های لازم به مراجعه کنندگان داده شود. ارائه مواد اعتیادآور برای درمان مشکلات مختلف یکی از خطرناکترین اقداماتی است که در برخی عطاری ها رخ می دهد و اثرات جبران ناپذیری بر سلامت جسمی و روحی خانواده ها دارد لذا آشنایی با شکل ظاهری و حقه هایی که ممکن است  بر سر راه باشد از بروز خطرات و عوارض جبران ناپذیر جلوگیری می کند، ماده اعتیاد آور «ناس» یکی از این مواد است که در ادامه به مشخصات ظاهری و عوارض آن اشاره می شود.
 
خطرات ناس: 
به تازگی ماده اعتیادآور «ناس» يا «نسوار» در بعضی عطاری ها و مراکز دیگر، بیشتر به چشم می خورد این ماده، سبز رنگ بوده طعم و بوی بد، تهوع آور و تندی دارد و از برگ خشك شده گياهي به نام « تملول» كه حاوی نوعی فنل است، به دست می آید.
 
نگه داشتن ناس در دهان که ترکیبی از تنباکو و آهک است، تنها به مدت چند دقیقه باعث سرخوشی مصرف کننده می شود از قدیم الایام مخلوط پودر تنباكو و آهك در كشورهای همسایه شرقی به عنوان یك ماده سرخوشی آور مورد استفاده قرار می گرفته است. عمده اثر روانی و سرخوشی‌آور ناس از میزان بالای نیکوتین موجود در تنباکوی آن ناشی می‌شود که زیان آورترین ماده موجود در آن است که خود به تنهایی سرطان زاست و یك آلكالوئید سمی است كه مصرف یک دهم گرم آن كشنده است و از طریق مخاط دهان جذب و وارد خون می شود. 
 
دستگاه گوارش و کلیه‌های ما برای جذب و دفع آهک ساخته نشده و این ماده باید از طریق کلیه دفع شود و این باعث می‌شود نارسایی‌های جبران‌ناپذیر کلیوی در فرد ایجادشده و در آینده مجبور به دیالیز شود. اثر خورندگی آهك بر بافت دهانی و ایجاد آسیب بافتی، جذب نیكوتین را چند برابر می كند آهك موجود در ناس به واسطه اثر خورندگی، آسیب شدید بافتی را در دهان ایجاد می كند و موجب پوسیدگی دندان ها و زخم های لثه می شود و نهایتا منجر به ایجاد عفونت می گردد. 
 
درجه وابستگی ناس: 
وابستگی روحی و روانی در ناس و حشیش خیلی بالاتر از وابستگی جسمی بوده و شبیه به وابستگی به سیگار است. جذب نیكوتین موجود در ناس و تنباكو‌های جویدنی ۴-۳ برابر سیگار است و به همین ترتیب اعتیاد به آن سنگین‌تر بوده و رهایی و ترك آن دشوارتر است. 
 
عوارض کوتاه‌مدت ناس: 
سرگیجه، سردرد، تهوع، از دست دادن تعادل حرکتی و رفتاری، ایجاد حرکات غیرطبیعی در چشم، دندان‌قروچه، اختلال در خواب، وابستگی روحی روانی، لرزش، تغییرات فشارخون و ضربان قلب تنها بخشی از عوارض کوتاه‌مدت این ماده‌ی مخدر است.
 
افراد سودجو ودست اندركاران تهیه و توزیع ناس برای گسترش مصرف آن اسانس های خوشبو كننده و مواد شیرین كننده مصنوعی مانند سدیم ساخارین را به پودر اولیه اضافه كرده و مخلوط حاصل را در كیسه های كوچك شبیه چای كیسه ای قرار می دهند و تعدادی از این كیسه های كوچك در یك بسته بندی شكیل قرار داده و با نام های مختلف وارد بازارمی کنند و بیشتر افراد به عنوان خوشبوکننده دهان خریداری کرده و استفاده می کنند.    
 
اقدامات بازرسان:  
در بازرسی های اخیر  بازرسان معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از عطاری های تحت پوشش دانشگاه، در تعدادی از عطاری ها این ماده مشاهده شد که بازرسان با دقت و هوشیاری جمع آوری کرده اند و پرونده تخلفات از سوی مراجع قضایی در حال بررسی است. اما بیان نکاتی جهت شناخت این مواد که در ظاهر ساده و فریبنده عرضه می شود. 
به خانواده ها هشدار داده می شود تا بر رفتار و دوستیابی های فرزندان خود بیش از پیش نظارت داشته باشند زیرا تحقیقات میدانی نشان داده است مصرف این گونه مواد در سنین نوجوانی و بین دانش آموزان دبیرستانی بیشتر از سایر رده های سنی است. 
 
انتهای پیام/


١١:١٣ - يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٧٩٣٩٩    /    تعداد نمایش : ٥٥٦