صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

استقرار اتوبوس دیابت در بیمارستان امام حسین(ع)/ دیابت بر کدام قسمت های بدن تاثیر می گذارد؟

به منظور آموزش و غربالگری بیماری دیابت ، اتوبوس دیابت در بیمارستان امام حسین (ع) مستقر گردید.
 
دیابت، امروزه یکی از مهمترین عوامل مرگ و مر بیماران و کاهش کیفیت زندگی شناخته می شود و دنیا به نوعی با این بیماری دست در گریبان است. دیابت یک بیماری ناشی از اختلال در سوخت و ساز بدن است؛ که موجب افزایش قند خون فرد شده و مشکلاتی را برای بیمار به دنبال دارد.
 
عده ای نه به دیابت نوع یک و نه نوع دو دچار نیستند؛ اما به صورت هورمونی به دلیل استفاده از دارویی خاص لوزالمعده خود را درگیر کرده و قند خون در این افراد بالا می رود.
این بیماری کلیه، اعصاب، قلب و چشم بیمار را درگیر خود می کند و در ادامه مشکلات دهانی، دندانی، گوارشی و مثانه را نیز برای بیمار به دنبال دارد که متاسفانه مبتلایان توجه خاصی به این بیماری ها ندارند.
 
 
انتخاب سبک زندگی مناسب، رژیم غذایی درست، داشتن فعالیت بدنی مناسب، خواب کافی، کنترل و مدیریت کردن تنش و استرس های روزمره می تواند در کاهش ابتلا به دیابت تاثیر قابل توجهی داشته باشد.
 
استفاده از غذاهای پرچرب، زودپخت و زود آماده، پرنمک، نوشیدنی های گازدار و پر قند، فعالیت بدنی کم و استرس و نگرانی زیاد و... مقدمات ابتلا به دیابت را به دنبال دارد.
 
فردی که درمان دارویی دیابت را دنبال می کند باید در رژیم غذایی خود کنترل های لازم را اعمال کند و علاوه بر قند خون، چربی خون، فشارخون، ترک سیگار و... را نیز در نظر داشته باشد.
 
رعایت همه افراد جامعه در داشتن رفتار غذایی مناسب موجب می شود نه تنها افراد کمتری به دیابت دچار شوند؛ بلکه فرد دیابتی نیز رژیم غذایی خود را راحت تر انجام و این رفتار غذایی را به راحتی بپذیرد.
 
در همین راستا و به منظور آموزش و غربالگری بیماری دیابت ، اتوبوس دیابت در هفته آخر آذر ماه در بیمارستان امام حسین (ع) مستقر شد و اقدامات زیر صورت گرفت :
 
غربالگری قند خون ، فشار خون ، قد و وزن بیماران ، همراهان ، مراجعین و پرسنل بیمارستان
ارائه آموزشهای لازم در خصوص پیشگیری و درمان دیابت ، فشار خون و کنترل وزن
ارجاع مراجعین مبتلا به دیابت و فشار خون به درمانگاه جهت پیگیری درمان
 
در طی این مدت حدود 300 نفر به اتوبوس دیابت مراجعه نمودند که از میان انها افراد دیابتی ، در معرض خطردیابت و دیابت ناشناخته شناسایی و به همراه معرفینامه به درمانگاه دیابت ارجاع شدند.
 


١٢:٤٦ - دوشنبه ١٠ دی ١٣٩٧    /    عدد : ٧٢٤٠٨    /    تعداد نمایش : ٢٩٨