صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

توصیه‌هایی برای پیشگیری از بروز «اگزما» در فصل پاییز

 دکتر سحر دادخواه فرمتخصص پوست مرکز تحقیقات پوست دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با اشاره به ابتلای میلیونها نفر به اگزما در سراسر جهان، هوای سرد و خشک را باعث تشدید علایم این مشکل پوستی عنوان کرد.

این متخصص پوست با ذکر این مطلب اظهار داشت: میلیونها نفر در سراسر جهان از اگزمای پوستی رنج می برند که  با سرد شدن هوا با چالشی جدید مواجه می شوند. زیرا هوای سرد و خشک باعث از دست رفتن رطوبت ضروری پوست شده و برای پوستی که به علت اگزما سد مناسبی در برابر عوامل محرک ندارد، مشکل ایجاد می کند.

وی در ادامه گفت: خارش و التهاب، سد دفاعی اصلی بدن یعنی پوست را می شکند. افزایش استرس سرما نیز می تواند بعنوان یک محرک خارش زا عمل کرده و در نتیجه باعث شعله ور شدن اگزما به ویژه در فصل پاییز شود.

دکتر دادخواه فر در ادامه به ذکر توصیه هایی برای کاهش اگزما و جلوگیری از تشدید آن در پاییز پرداخت و با تاکید بر پرهیز از استحمام با آب داغ به مدت طولانی گفت: مبتلایان به اگزما برای حمام کردن باید از آب ولرم نه داغ استفاده کنند و مدت استحمام آنان نباید از 5 تا 10 دقیقه بیشتر باشد. پس از استحمام باید فورا از مرطوب کننده استفاده کنند تا رطوبت پوستشان حفظ شود. باید توجه داشت شستشو با صابون ملایم  کمتر باعث تحریک پوست های حساس می شود.

فراهم کردن دمای مناسب در محیط منزل یکی دیگر از توصیه هاست. دمای هوای بیرون از منزل قابل کنترل نیست اما دمای داخل منزل را می توان کنترل کرد. همچنین پرهیز از گرم کردن بیش از حد منزل و استفاده از مرطوب کننده از نکات مهمی است که احتمال تشدید علایم اگزما را کاهش می دهد.

دکتر دادخواه اجتناب از شستشوی بیش از حد و مکرر دست ها به خصوص در هوای سرد و خشک را یکی دیگر از نکات مهم برشمرد و گفت: بسیاری از مبتلایان به اگزما دچار اگزمای دست هستند و علایم آنان در زمستان تشدید می شود به نحوی که دچار ترک خوردگی دست در هوای سرد زمستانی می شوند. با توجه به این که شستشوی مکرر دست باعث از بین رفتن رطوبت طبیعی پوست می شود این افراد باید در هوای سرد در طول روز به دفعات از مرطوب کننده استفاده کنند.

وی افزود: در پوست های به شدت خشک نیز استفاده از کرم ضخیم و یا امولینت قبل از خواب و پوشیدن دستکش پس از آن باعث حفظ رطوبت پوست و بازسازی سد پوستی می شود. این افراد همچنین باید در هوای سرد بیرون از منزل از دستکش استفاده کنند.

این متخصص پوست، مرطوب کردن را اولین سد دفاعی در پیشگیری از تشدید اگزما عنوان کرد و افزود: پوست باید همواره مرطوب نگه داشته شود. زیرا مرطوب کردن پوست به طور دائمی، مانع خشک شدن، ترک خوردن پوست و از بین رفتن سد پوستی می شود. استفاده از لوسیونها یا روغنهای خاص برای کل بدن مناسب است اما در جاهای شدیدا خشک باید از مرطوب کننده هایی مانند کرم یا پماد استفاده کرد.

دکتر سحر دادخواه فر در خاتمه سخنان خود تاکید کرد: در موارد شدید و پایدار ابتلا به اگزما باید به متخصص پوست مراجعه کرد زیرا این مشکل می تواند سبب عفونت و تغییر رنگ دائمی در بعضی نواحی پوست شود.

انتهاي پيام/


١٤:٠٣ - چهارشنبه ٩ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٦٩٦٦٣    /    تعداد نمایش : ٤٨٠