صفحه اصلي > اخبار > وبلاگ علمی 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مکمل های ورزشی را فقط از داروخانه ها تهیه کنید/فروش مکمل در شبکه های اجتماعی غیرقانونی است

 سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو دانشگاه ضمن هشدار در خصوص مصرف خودسرانه مکمل ها به جوانان تاکید کرد: تنها منبع رسمی خرید مکمل های ورزشی داروخانه ها هستند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت غذا و دارو، دکتر فهیمه مودودی یاقوتی با اشاره به استقبال جوانان از مکمل های ورزشی گفت: این روزها شاهد استقبال روزافزون جوانان از ورزش های بدنسازی و استفاده از مکمل های تغذیه ای برای داشتن اندام متناسب هستیم که می تواند آسیب های جدی درپی داشته باشد.

 

وی با اشاره به مضرات استفاده خودسرانه و بی رویه از مکمل ها گفت:  جوانان مصرف کننده اصلی مکمل های ورزشی هستند و آسیب دیدن آنها، مخاطرات زیادی برای جامعه دارد.

 

به گفته دکتر مودودی مکمل های ورزشی تقلبیدر بسته بندی های فاقد برچسب اصالت به صورت غیر مجاز در سطح بازار عرضه می شوند که اغلب آنها در کارگاههای غیرمجاز و در شرایط بسیار نامطلوب بهداشتی پر شده و با بسته بندی های تقلبی مشابه فرآورده های اصلی به بازار عرضه می شوند.

 

دکتر  فهیمه مودودی یاقوتی ادامه داد: بیشتر مواقع مشاهده شده است مکمل ها در باشگاه های ورزشی و سالن های بدنسازی، خارج از نظام رسمی و سالم تولید و واردات، به فروش می رسند در حالی که تنها منبع رسمی خرید مکمل های ورزشی داروخانه ها هستند.

 

فروش مکمل ها فقط و فقط از طریقداروخانه ها قانونی است.  

وی فروش مکمل از طریق شبکه های اجتماعی را غیرقانونی ذکر کرد و افزود:امروزه با گسترش شبکه‌های اجتماعی متاسفانه شاهد افزایش تبلیغات محصولات غیر مجاز و ادعاهای اغراق‌آمیز هستیم که فعالیتهایی خطرساز تلقی می شوند. فروش مکمل ها فقط و فقط از طریقداروخانه ها قانونی است.  

 

مربیان ورزشی حق تجویز مکمل خوراکی ندارند

دکتر مودودی یاقوتی با تاکید بر این که مربیان ورزشی حق تجویز مکمل خوراکی ندارند گفت: تجویز نادرست و مصرف مکمل تقلبی اتفاقات ناگواری را به همراه دارد.مرگ و میرهای عجیب، زودهنگام و ناگهانی و بروز سکته در جوانان می تواند نتیجه تجویز نادرست مکمل ها باشد.بنابراین ضروری است تجویز مکمل های ورزشی توسط پزشک تغذیه صورت گیرد.

 

سرپرست واحد نظارت و ارزیابی فرآورده های طبیعی، سنتی و مکمل معاونت غذا و دارو به جوانان توصیه کرد: اگر فرآورده ای برچسب اصالت ندارد، مصرف نکنید. فقدان برچسب اصالت به این معناست که فرآورده مذکور مجوز تولید، ورود و فروش در کشور نداشته و هیچ نظارتی از سوی وزارت بهداشت بر روی آن صورت نگرفته است.

 

وی تاکید کرد: محصولات تقلبی علاوه بر احتمال استفاده از فرآورده‌های غیرمجاز و حتی مضر برای سلامتی از جمله ترکیبات محرک، هورمونها، مواد اعتیادآور و حتی ترکیبات سرطان زا، در شرایط و مکان های غیراستاندارد و گاه بسیار آلوده بسته بندی و نگهداری می شود.

 

دکتر مودودی یاقوتی خاطرنشان کرد:  فرآورده‌هایی که برچسب اصالت دارند قابل پیگیری‌ هستند و می‌ توان پی برد که کدام فرآورده تقلبی است با توجه به نبود راه تشخیصی از روی ظاهر مکمل ها، مصرف کنندگان حتماً باید مکمل ها را از داروخانه تهیه و بعد از رویت برچسب اصالت زرد رنگ، اصالت کالا را از روش های زیر استعلام کنند.

 شماره تماس۰۲۱۶۱۸۵     شماره پیامک ۲۰۰۰۸۸۲۲     سایت www.ttac.ir      از طریق تلفن همراه و اپلیکیشن TTAC

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار : 7700 س.ع


١٢:٥٠ - سه شنبه ١١ خرداد ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٥١١٨    /    تعداد نمایش : ٣٨٩