صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

کتاب روانشناسی پاندمی ها منتشر شد

کتاب روانشناسی پاندمی ها نوشته استوین تیلور ترجمه دکتر مریم بختیاری و دکتر عباس مسجدی آرانی توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی منتشر شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این کتاب توسط دکتر مریم بختیاری و دکتر عباس مسجدی آرانی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ترجمه شد و به چاپ رسید.

 

به گفته مترجمان 31 دسامبر 2019،  دفتر سازمان بهداشت جهانی در چین از چند مورد پنومونی با علت ناشناخته در شهر ووهان مطلع شد. از آن روز تا سوم ژوئن 2020مقامات چینی 44 بیمار با پنومونی به علت ناشناخته را به سازمان جهانی بهداشت گزارش کردند.

 

در 11 و 12 ژانویه سال 2020 سازمان بهداشت جهانی اطلاعات دقیق تری از کمیسیون ملی بهداشت چین دریافت کرد؛ شیوعی که اتفاق افتاده ناشی از عرضه مواد غذایی دریایی در بازار شهر ووهان است. در 7 ژانویه مقامات چینی نوع جدیدی از ویروس کرونا (COVID-19)را شناسایی کردند.

 

این ویروس نوظهور سراسر جهان گسترش یافت و بعد از چین به ترتیب کشورهای تایلند، ژاپن و کره جنوبی با بازگشت افراد آلوده از ووهان، گزارش ابتلا را به سازمان بهداشت جهانی اعلام کردند. در کشور ما اولین اعلام رسمی درباره ابتلا به ویروس کرونا در اول اسفندماه 98 توسط وزارت بهداشت صورت گرفت . در ایران تلاش های متعددی برای کنترل شیوع بیماری انجام شده است و همکاران بسیاری در خط مقدم مبارزه تلاشهای مجدانه و خالصانه ای کرده و برخی نیز جان خود را در مسیر پرافتخار نجات بیماران از دست دادند که یادشان گرامی باد.

 

از آنجایی که مانند هر منطقه در دنیا کشورما نیز مصون از همه گیری بیماری های عفونی نبوده است، در تاریخ معاصر نیز به دلیل ارتباط با دنیا و حمل و نقل سریع، ما هم در معرض خطر پاندمی هستیم. مدیریت پاندمی نیاز به یک برنامه ریزی جامع دارد که نیازهای جسمی و همچنین  روانشناختی اجتماعی در آن لحاظ شود.

 

کتاب دکتر تیلور در این زمینه علاوه بر به روز بودن، مملو از نگاههای چند بعدی و چند رشته ای با تاکید بر تغییر سیاستگذاری های بهداشت عمومی است که مورد توجه مجامع علمی جهان قرار گرفته است و به حوزه مغفول روانشناسی در پاندمی پرداخته است و با بردن خوانندگان به دوردست های تاریخی و وارد کردن او به زمان حال، واکنش های روانشناختی و اجتماعی مردم را به پاندمی نشان داده است که شاید تغییر چشمگیری نکرده باشند.

 

مترجمان در این کتاب پیشنهادهایی برای مدیریت پاندمی از واکنش های فردی، گروهی و اجتماعی از شایعه تا عدم تبعیت از بهداشت و همچنین رسانه های خبری و رسانه های اجتماعی ارایه کرده و مسیر آینده پژوهشی این حوزه را به تصویر کشانده است.

 

امید است که اساتید، متخصصان ، مدیران ، دانشجویان این کتاب را برای فهمیدن بهتر پاندمی و مدیریت آن ارزشمند بیابند و گامی برای برنامه ریزی ، آمادگی و پژوهش در این حوزه باشد.

 

 

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع


١١:٤٠ - يکشنبه ٢١ دی ١٣٩٩    /    عدد : ٨٩٩٨١    /    تعداد نمایش : ١٩٨١