صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب توانبخشی در آلزایمر بیشتر آشنا شوید

کتاب توانبخشی در آلزایمر تالیف نوید میرزاخانی  و همکاران توسط انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به چاپ رسیده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی،  این کتاب توسط نوید میرزاخانی عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عطیه جوان تاش ارشد کاردرمانی،  لیلا انگوتی اشناری ارشد کاردرمانی، دکتر فرشاد اخوتیان عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تالیف در آمده است.

 

آلزایمر شاید همان دشمن خاموشی باشد که در کمین هر کسی است.  مرموز؛ آرام و موذیانه؛ روزی سر از گوشه و کنار زندگی مان در می آورد و با چشم بر هم زدنی هر آنچه را که در مسیر بالندگی در ذهن خود اندوخته ایم پاک می کند.

 

آنچه بدان فخر ورزیده ایم؛ از علم و مدرک گرفته تا سواد و معلومات را به چالش می کشد و شاید در لحظه اوج؛ بشر را با سوال «من کیستم؟» مواجه می سازد.

 

فارغ از هست و نیست؛ فعل و انفعالات و بایدها و نبایدهای آلزایمر که در متن این مجموعه به آن پرداخته شده؛ چالش بزرگ؛ نحوه زیستنی است که به دنبال آلزایمر متلاشی می شود؛ هنگامی که همه جز فرد مبتلا اعمالش را به یاد خواهند داشت.

 

این بیماری علاج ناپذیر را اولین بار روانپزشک آلمانی به نام آلویز آلزایمر در سال 1906 میلادی معرفی کرد و غالباً در افراد بالای 65 سال بروز می یابد اما آلزایمر زودرس نیز باشیوع کمتر ممکن است در سنین پایین تر رخ دهد.

 

آلزایمر با توجه به علت های دمانس متفاوت است، مثل دمانس های عروقی، با اجسام لوئی 1 ، پارکینسون 2 ، فرونتوتمپورال 3 و برگشت پذیر 4. قابل ذکر است دمانس شامل دو گروه برگشت پذیر و غیر قابل برگشت پذیر 5 است که نوع دوم شایعتر است.

 

آلزایمر ، یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که بتدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود. بارزترین تظاهرات آن زوال عقل  و اختلال حافظه است. اختلال حافظه معمولاً به تدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند. در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی به تدریج خاطرات قدیمی را هم از بین می برد.

 

بیمار پاسخ سئوالی را که چند لحظه قبل پرسیده است فراموش می کند و مجدداً همان سؤال را می پرسد.  وسایلش را گم می کند ونمی داند کجا گذاشته است. در خرید و پرداخت پول دچار مشکل می شود و نمی تواند حساب دارائیش را نگه دارد. به تدریج در شناخت دوستان و آشنایان و نام بردن اسامی آنها مشکل پیدا می کند.

 

کم کم مشکل مسیر یابی پیدا شده و اگر تنها از منزل بیرون برود ممکن است گم شود. در موارد شدیدتر حتی در تشخیص اتاق خواب، آشپزخانه، دستشویی و حمام در منزل خودش نیز دچار مشکل می شود.

 

در نهایت بروز اختلال در حافظه و روند تفکر سبب آسیب عملکردهای اجتماعی و شخصی بیمار شده و در نتیجه ممکن است سبب افسردگی، عصبانیت و پرخاشگری بیمار شود .

 

یکی از مشکلات زوال عقل بروز توهم و هذیان است. مثلاً بیمار فکر کند همسرش به وی خیانت کرده است و یا همسایگان و پرستارش قصد آسیب رساندن و توطئه علیه وی را دارند. بیمار ممکن است به فرزندانش بدبین شود. گاهی اوقات بیمار افرادی را مثلاً والدین فوت شده یا اقوامی را که نیستند و حضور ندارند می بیند.

 

در موارد شدید بیمار برای انجام کارهای اولیه شخصی نیاز به کمک پیدا می کند و ممکن است حتی توانایی کنترل ادرار و مدفوع را هم از دست دهد. بیمار دچار زوال عقل ممکن است در تکلم و یافتن کلمات مناسب مشکل پیدا کند و در نتیجه کم حرف و گوشه گیر شود. در موارد پیشرفته تر بیمار آگاهیش را نسبت به بیماری از دست داده و نمی داند دچار ناتوانی در انجام برخی کارها است و ممکن است کارهای خطر ساز انجام دهد. بتدریج ممکن است توانایی حرکتی بیمار هم دستخوش آسیب شده و مکرراً تعادلش را از دست داده زمین بخورد.

 

آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل است. علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات به خصوص حافظۀ موقت در دوران پیری آغاز شده و به تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی های تنفسی به پایان می رسد.

 

مرگ پس از پنج تا ده سال از بروز علائم اتفاق می افتد؛ اما بیماری حدود بیست سال قبل از ظهور علائم آغاز شده است. افراد مبتلا به آلزایمر پس از شروع اولین علایم بیماری به طور متوسط 8 سال زندگی می کنند، گرچه برخی از آنها تا 20 سال هم زندگی می کند.

 

پس از بیماری قلبی و سرطان این بیماری با میزان حدود 174000 دلار برای زندگی به ازای هر بیمار، یکی از 3 بیماری پر هزینه در آمریکاست، امروز حدود 4.5 میلیون آمریکایی، این بیماری را دارند و یاد می گیرند که چگونه با اثرات اجتناب ناپذیر آن زندگی کنند.

 

برخی از عناوین فصول  گانه این کتاب عبارتنداز: انواع کاهش حافظه،  پیری نرمال در مقابل آلزایمر، فراموشی، انواع آلزایمر، آلزایمر زود هنگام، آلزایمر دیر هنگام، آلزایمر خانوادگی، آسیب شناسی آلزایمر، عوامل خطرساز، فاکتورهای ژنتیکی، ژنها، ارث،  ریسک فاکتورها،  تشخیص آلزایمر،  درمان و توانبخشی آلزایمر، نقش فیزیوتراپی، نقش کاردرمانی،  درمان دارویی، روش هایی موثر در درمان آلزایمر،  راهکارهای مراقبت از افراد مبتلا به آلزایمر، تغییرات و تعدیلات محیطی، امنیت محل زندگی، مشکلات رفتاری و ارتباطی بیماران مبتلا به آلزایمر .

 

علاقمندان برای تهیه کتاب می توانند به انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک- جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کرده یا با شماره تلفن  ۲۲۴۳۷۸۸۳ برای کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.

 

برای دیدن صفحات اول این کتاب اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


١٤:١٠ - يکشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٨    /    عدد : ٨٩٨٤٤    /    تعداد نمایش : ٢٢٨