صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تالیف یک فصل از کتاب «Goldfrank’s Toxicologic Emergencies» توسط عضو هیئت علمی دانشگاه

دکتر شاهین شادنیا استاد دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  با همکاری دکتر کامبیز سلطانی نژاد دانشیار مرکز تحقیقات پزشکی قانونی، سازمان پزشکی قانونی کشور موفق به تالیف فصل صد و هشت ویرایش جدید کتابGoldfrank’s Toxicologic Emergencies  شد.


به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ، فصل 108 ویرایش جدید(ویرایش 11) کتاب معتبر 2019,Goldfrank’sToxicologic Emergenciesکه توسط دکتر شاهین شادنیا، استاد و عضو هیات علمی گروه سم شناسی بالینی و مسمومیت ها دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و دكتر كامبيز سلطاني ن‍ژاد ، دانشيار سم شناسي، مركز تحقيقات پزشكي قانوني، سازمان پزشكي قانوني كشور به تالیف در آمده، توسط انتشارات McGraw Hill منتشر شده است.

 

این کتاب یکی از منابع اصلی تدریس در آموزش سم شناسی بالینی و درمان بیماران مسموم در دنیا به شمار می رود که در کشور ما نیز به عنوان كتاب مرجع در دوره دكتراي تخصصي تكميلي (فلوشيپ) رشته سم شناسي باليني و مسموميت ها، توسط هيات ممتحنه و ارزشيابي رشته سم شناسي بالینی، دبيرخانه شوراي آموزش پزشكي و تخصصي  معاونت آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي مورد تاييد قرار گرفته و با همکاری بین المللی جمعی از پژوهشگران و نویسندگان برتر حوزه سم شناسی و مسمومیت ها به رشته تحریر در آمده است.

 

اساس نگارش اين كتاب بر پايه طب مبتني بر شواهد (Evidence- based Medicine)  است و شامل كليه حيطه هاي باليني در درمان، مديريت و پيشگيري از مسموميت هاي دارويي، شيميايي و سموم بيولوژيك می شود.

این کتاب اصول كلي درمان و مديريت بيماران مسموم، مكانيسم هاي پايه (شيميايي، مولكولي و بيوشيميايي) سميت زايي، آسيب هاي بافتي - عضوي و پاتوفيزيولوژي مسموميت ها، علايم و نشانه هاي باليني، روش هاي جديد تشخيص باليني و آزمايشگاهي و اصول درماني و مديريت بيماران مسموم، تشخيص هاي افتراقي در مورد طيف وسيع و شايعي از داروها، سموم، مواد مورد سوء مصرف و عوامل شيميايي جنگي را مورد بحث قرار می دهد.

همچنین این کتاب شامل معرفي موارد باليني متعدد و مستند به ارجاع به تعداد زيادي از مقالات و پژوهش هاي صورت گرفته در هر موضوع است.

فصل 108 اين كتاب كه با عنوان Fumigantsتوسط پژوهشگران كشور تاليف شده است، حاوي استنادات فراوان به مقالات و تحقيقات علمي انجام شده در جهان و از جمله كشورمان به ويژه تحقيقات انجام شده در مجموعه مسمومان مركز پزشکی، آموزشي و درمانی لقمان حكيم دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در مورد روش هاي درمان مسموميت با فسفيد آلومينيوم (قرص برنج) (يكي از شايع ترين مسموميت هاي شيميايي كشنده در كشور) است و راهكارهاي جديد مديريت بيماران مسموم با اين سم خطرناك را در يكي از معتبرترين كتب مرجع سم شناسي باليني ارايه کرده است.

انتهای پیام/


١٥:٢٦ - سه شنبه ٤ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٧٩٨٣٦    /    تعداد نمایش : ٧٧٦