صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با کتاب اندوسنوگرافی تشخیصی دستگاه گوارش، پانکراس و صفراوی بیشتر آشنا شوید

کتاب اندوسنوگرافی تشخیصی دستگاه گوارش، پانکراس و صفراوی به قلم دکتر سیدرضا فاطمی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی توسط انتشارات نگارش شرق منتشر شده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، این کتاب توسط دکتر سیدرضا فاطمی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و همکاران گردآوری شده و به تالیف درآمده است .

 

مولف در مقدمه کتاب مذکور با اشاره به این مطلب که اندوسنوگرافی یکی از روشهای تشخیصی است که امروزه جایگاه مهمی در بررسی بیماری های دستگاه گوارش دارد اظهار داشت: از نظر تشخیصی و حتی درمانی، بررسی ضایعات مخاطی و زیرمخاطی از مری تا ناحیه رکتوم توسط اندوسنوگرافی رادیال و خطی انجام می شود.

 

دکتر فاطمی مرحله بندی تومورهای دستگاه گوارش و پانکراس ومجاری صفراوی قبل از شروع درمان بیماری و همچنین بررسی ضایعات خوش خیم از جمله سنگ ها و کیست ها را از جمله این موارد عنوان کردو افزود: دانستن آناتومی طبیعی و تصاویر سونوگرافی ناشی از آن در بخش های مختلف مثل مدیاستن، معده ، روده و پانکراس و آشنایی با عروق ناحیه ای؛ مقدمه مهم و لازم برای تفسیر تصاویر حاصل از یک آندوسنوگرافی دقیق است.

 

در این مجموعه تصاویر جمع آوری شده از آناتومی طبیعی در اندوسنوگرافی بیماران مختلف که توسط این مدالیته مورد ارزیابی قرار گرفتند برای که برای همکاران فوق تخصص و متخصص توصیف شده است.

 

مولف اظهار امیدواری کرده است همکاران با مطالعه کتاب مذکور ضمن آشنایی با این روش تشخیصی مفید و جدید؛ با بیماریهای مختلف گوارش و سیستم پانکراس و صفراوی که توسط این روش تشخیصی مشخص و درمان می شود آشنایی بیشتر پیدا کنند.

 

گفتنی است کتاب مذکور مشتمل بر 6 فصل و دارای 112 صفحه است که فصل نخست آن به بررسی آناتومی طبیعی توسط اندوسنوگرافی، فصل دوم به مرحله بندی تومورهای مری، معده، مقعد و فصل سوم نیز به ضایعات متفرقه و جالب در مدیاستن، معده و روده پرداخته است.

 

همچنین در فصل چهارم کتاب عنوان شده مرحله بندی تومور لوزالمعده و تومور ریوی و در فصل پنجم ضایعات خوش خیم مجاری صفراوی و پانکراس توضیح داده شده است و فصل ششم نیز به مطالعه موارد آندوسنوگرافی بیمارستان آیت ا... طالقانی اختصاص دارد.

انتهای پیام/

 


٠٨:١٧ - يکشنبه ٣٠ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٧٨٦٣٣    /    تعداد نمایش : ٣٥١