صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

تازه های نشر: با ویرایش هشتم کتاب «ژنتیک پزشکی تامپسون» بیشتر آشنا شویم

ویرایش هشتم کتاب «ژنتیک پزشکی تامپسون» تالیف دکتر نوسبام توسط دکتر صالحی و همکارانش زیرنظر دکتر موفق استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ترجمه و انتشار یافت.

ویرایش کتاب مذکور که توسط دکتر نوسبام، دکتر مک اینس و دکتر ویلارد تالیف شده است، زیر نظر دکتر ابوالفضل موفق استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و قائم مقام انجمن ژنتیک پزشکی ایران توسط دکتر زیور صالحی، دکتر فرهاد مشایخی ، ندا منصوری، سمیه کریمی، حوریه رسولی، مهسان بنی جمالی، محمدحسین احمدیان و سعید کاظمی رودسری ترجمه شد و در سال 1396 توسط انتشارات ارجمند به چاپ رسید.

رشته ژنتیک پزشکی به عنوان یک علم میان رشته ای در گروه های پایه و بالینی پزشکی مطرح است به نحوی که در شاخه علوم پایه با رشته های بیوشیمی بالینی، فیزیولوژی، ایمونولوژی، میکروب شناسی و ویروس شناسی و در شاخه علوم بالینی نیز با رشته های زنان زایمان، اطفال، خون، سرطان و غیره ارتباطات تنگاتنگی داشته و کاربرد مهمی دارد.

دانش ژنتیک در آموزش علوم پایه دانشجویان رشته پزشکی جایگاه اساسی داشته و کاربردهای مهمی در طب بالینی، بهداشت همگانی و پژوهش های پزشکی دارد.

هدف از نگارش این کتاب آشنایی دانشجویان پزشکی با اصول ژنتیک و کاربردهای آن در پزشکی است و نباید به منزله درسنامه بیماری های ژنتیک یا دایره‌المعارف ژنتیک انسانی و به طور کلی ژنومیک تلقی شود، در این مجلد تلاش شده مقدمات و چارچوبی برای فهم حوزه ژنتیک پزشکی در اختیار دانشجویان قرار گیرد تا درآینده بتوانند به مطالعات دامنه دارتری در این رشته رو به رشد و گسترش بپردازند.

دانستن این مطلب شگفت آور است که نقش آفرینی ژنتیک در پزشکی به بیش از یک قرن پیش باز می گردد و با پیشرفت های زیست شناسی سلولی و مولکولی، رشته ژنتیک پزشکی نیز رشد و توسعه پیدا کرد و از زیرشاخه ای کوچک و محدود به شناسایی چند اختلال ارثی نادر، به تخصص شناخته شده ای در پزشکی تبدیل شد که مفاهیم و رویکردهایش از مولفه های مهم تشخیص و تدبیر برای پیشگیری و درمان بسیاری از اختلالات شایع و نادر به شمار می روند.

در ویراست هشتم ژنتیک پزشکی تامپسون تلاش شده است جلوه ای دقیق از اصول بنیادین ژنتیک انسانی و پزشکی ارایه شود و با استفاده از مثالهای بالینی ، بر نقش ژن ها و مکانیسم های مولکولی در بیماریهای انسانی تاکید شده است.

گفتنی است کتاب عنوان شده مشتمل بر 736 صفحه و 19 فصل است که ژنوم انسان، تنوع ژنتیکی انسان، مبانی سیتوژنتیک بالینی و آنالیز ژنوم، الگوهای وراثت تک ژنی، تنوع ژنتیکی در جمعیت ها، درمان بیماری های ژنتیکی، نقایص تولد و ژنتیک رشد و نمو، ژنتیک و ژنومیک سرطان، مشاوره ژنتیکی و ارزیابی خطر، و غربالگری و تشخیص پیش از تولد از جمله عناوین فصول این کتاب است.

علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به دفتر مرکزی انتشارات ارجمند واقع در تهران - بلوار کشاورز- بین خیابان کارگر و 16 آذر - پلاک 292 مراجعه کنند و یا با شماره  88982040جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.
برای مشاهده صفحات اولیه این کتاب اینجا کلیک کنید.


٠٩:٠١ - چهارشنبه ١٧ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٥٦٠٠    /    تعداد نمایش : ٣٥٣