صفحه اصلي > اخبار > کتاب ها و مقالات 
 


  چاپ        ارسال به دوست

انتشار کتاب "درسنامه مقدمات علوم پایه ٢(بخش بیوشیمی)"

کتاب"درسنامه مقدمات علوم پایه 2 (بخش بیوشیمی)" با تلاش دکترمعصومه رجبی بذل، دکترسیامک سلامی، دکترمجید سیرتی ثابت، دکتر اویس کریما، دکترشکوفه نوری، دکتر عبدالرحیم نیک ضمیر و دکتر بهرام غلامعی یغمایی از اعضای هیات علمی گروه بیوشیمی بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه و دكتر فاطمه فلاح استاد گروه ميكروب شناسي دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به رشته تحریر درآمده است وتوسط انتشارات دانشگاه نیز در سال 1395 منتشر شده است.
دروس علوم پایه اساس درسنامه ها بوده وبخش عظیمی از برنامه آموزش پزشکی را تشکیل می دهد و باید درنظر داشت که درامر حرفه پزشکی اشراف به علوم پایه ضروری بوده و این علوم جزیی از علوم بالینی است به نحوی که نمی توان این دو بخش را ازهم جدا دانست. کتاب حاضر درراستای اهداف متعالی برنامه اصلاحات پزشکی تهیه شده است و حاصل تلاش بی شائبه اعضای هیات علمی پایه و بالینی دانشگاه است. اهمیت علم بیوشیمی یا شیمی موجودات زنده برای درک واژه پزشکی و بیان سلامتی بر دانش پژوهان و دانشمندان واضح است. علم بیوشیمی پایه علوم دیگر، ازجمله فیزیولوژی، باکتری شناسی، آسیب شناسی و حتی جراحی است. بنابراین شناخت کافی این دانش برای دانشجویان پزشکی الزامی است.
مجموعه پیش رو حاصل تلاش اعضای هیات علمی پایه و بالینی و همکاران مرکز توسعه مطالعات آموزش پزشکی در دانشکده و دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی می باشد که تلاش کرده اند نسبت به ادغام مفاهیم اساسی در این دو حوزه بالینی و پایه اقدام نمایند.
در این کتاب مباحث مختلف علوم پایه با محوریت ارگان جمع آوری و تلاش شده که علاوه بر ادغام مباحث بالینی مرتبط، فهم و درک مطالب آسان تر و اهمیت لزوم یادگیری علوم را برای دانشجویان ملموس نموده و نگرش مناسبی در ایشان ایجاد نماید.
این کتاب در 248 صفحه تنظیم شده و مشتمل بر 16 فصل است که فصل اول کتاب درخصوص بیوشیمی و پزشکی، فصل دوم به بحث آب و تامپون، فصل سوم درخصوص اسیدهای آمینه، فصل چهارم ساختار پروتئین ها، فصل پنجم درمورد مبحث کربوهیدرات ها، فصل ششم در رابطه با چربی ها، فصل هفتم درخصوص نوکلئوتیدها و اسیدهای نوکلئیک، فصل هشتم درمورد آنزیم، فصل نهم بحث ویتامین ها، فصل دهم مبحث انرژی و زیست، فصل یازدهم به متابولیسم قندها، فصل دوازدهم به متابولیسم چربی ها، فصل سیزدهم درمورد متابولیسم اسیدهای آمینه، فصل چهاردهم بحث متابولیسم نوکلئوتیدها، فصل پانزدهم درخصوص متابولیسم  وRNA و فصل شانزدهم نیز به بحث بیوسنتز پروتئین ها؛ پرداخته است.
علاقمندان به تهیه کتاب می توانند به محل انتشارات دانشگاه واقع در ولنجک-جنب بیمارستان طالقانی- قبل از درب ورودی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، فروشگاه و انتشارات دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مراجعه کنند و یا با شماره ۲۲۴۳۷۸۸۳ جهت کسب اطلاعات بیشتر تماس بگیرند.
برای مشاهده صفحات اول کتاب اینجا کلیک کنید

 

 

 


١١:٠٣ - يکشنبه ١٤ مرداد ١٣٩٧    /    عدد : ٦٠٤٩٩    /    تعداد نمایش : ٢٢٤