صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

راهکارهای مقابله با اضطراب ناشی از شیوع کرونا

رئیس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه با اشاره به آثار مخرب اضطراب در افراد، چهار راهکار مقابله با اضطراب و ترس حاصل از  شیوع کرونا ویروس را تبیین کرد.
 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت دانشجویی و فرهنگی، محمد نوری رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان دانشگاه در این خصوص گفت: هرچه زمان بیشتری از گسترش ویروس کرونا سپری می شود نگرانی افراد افزایش می یابد و مواردی نظیر قرنطینه شدن، لغو پروازها و محدودیت هایی از این قبیل احساس بدی در افراد بوجود می آورد.


 

وی با بیان این مطلب که کاملاً طبیعی است که با شیوع این بیماری افراد نگران سلامتی خویش باشند، خاطرنشان کرد: گرچه کرونا ویروس یک بیماری بسیار واگیردار و در مواردی کشنده است، اما طبق گفته متخصصان افرادی بیشتر در معرض خطر قرار دارند که سیستم ایمنی ضعیف یا بیماری های زمینه ای دارند و توصیه های پزشکان را جدی نمی گیرند. بنابراین افراد با رعایت نکات بهداشتی و پیشگیری می توانند از ابتلا به این ویروس تا حد زیادی مصون بمانند.
 

رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان در ادامه سخنان خود راهکارهای زیر را برای مقابله با اضطراب و ترس حاصل از  شیوع ویروس کووید19 ارایه کرد.
 

خطر را تشدید نکنید
 

به گفته وی مغز ما عادت دارد در هنگام مواجهه با خطرات ناشناخته، آنها را ترسناکتر ارزیابی کند بطور مثال در شرایط فعلی حالتی را در ما ایجاد می کند که گویی به بیماری مبتلا شده ایم .
محمد نوری این امر را بخشی از پاسخ ذاتی، داخلی دستگاه عصبی مرکزی دانست که موقعیتهای خطرزا را بزرگ و ترسناک جلوه می دهد تا باعث توجه بیشتر به آن پدیده ها شود و افزود: اتفاقاتی که سلامتی ما را کمتر تهدید می کند کمتر مورد توجه قرار می گیرند. برای مثال آمار کشته شدگان ناشی از حوادث رانندگی بسیار بیشتر از ویروس کروناست اما هیچگاه این موضوع مانع سوار شدن افراد به اتومبیل نمی شود.

 

وی در ادامه گفت: بنابراین شیوع ویروس کووید 19 به خاطر واگیر دار بودن شدید آن از همه چیز ترسناک تر است. زیرا تمام رسانه های جمعی به صورت آنلاین به خطرات ناشی از این مسئله تأکید دارند.
 

محمد نوری با اشاره به بستری شدن 15 میلیون نفر و  مرگ و میر 8200 نفر در ایالات متحده آمریکا در فصل گذشته در اثر  بیماری آنفلوانزای عادی گفت: در حالی که تاکنون کروناویروس حدود 8000 نفر در سرتاسر جهان را آلوده کرده که اکثر آنها در چین بودند و میزان مرگ و میر ناشی از آن نیز حدود 2 درصد است.
 

وی تاکید کرد: بنابراین آنفلوانزا به مراتب از کرونا شایع تر است و سالانه افراد بیشتری را می کشد، گرچه ممکن است کرونا ویروس واگیردارتر باشد.
 

از اقدامات احتیاطی طبیعی و سالم استفاده کنید
 

رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان افزود: بیماریهای آنفلوانزا و کرونا ویروس هر دو از طریق تماس، لمس، سرفه یا عطسه منتشر می شوند. بنابراین درصورتی که بیمار هستید، در منزل مانده و از رفتن به سر کار یا مسافرت به نقاط مختلف پرهیز کنید. اگر بیمار نیستید نیز از تماس صمیمانه با شخصی که بیمار است اجتناب کرده و از روشهای توصیه شده برای ضد عفونی کردن و رعایت نکات بهداشتی بهره بگیرید.
 

وی در ادامه گفت: رعایت نکات بهداشتی در درجه اول به معنای شستن مرتب و صحیح دستهاست. اگر به خارج از منزل رفتید به محض رسیدن دستان خود را حتما بشویید؛ و برای کاهش اضطراب سعی کنید هنگام شستن دستها با آب گرم و صابون در ذهن خود سرود مورد علاقه دوران کودکی خود را مرور کنید و تا زمان پایان آهنگ دست از شستن نکشید.
 

این روانشناس تاکید کرد: در این شرایط سعی کنید شاد و با روحیه باشید این موضوع به سیستم ایمنی شما کمک می کند تا سالم بمانید. بخاطر داشته باشید که برای این منظور به یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی و آرامش نیاز دارید و البته  ورزش منظم حتی در زمستان  نیز به این امر کمک می کند.
 

عدم استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی
 

وی استفاده بیش از حد از رسانه های اجتماعی و فضای مجازی را باعث افزایش نگرانی برشمرد و گفت: از توجه به برخی از رسانه ها، شبکه های اجتماعی و هر منبعی که با دامن زدن به بحران و تشویش اذهان عمومی ، اهداف سودجویانه خود را دنبال می کنند اجتناب کنید.
 

به گفته محمد نوری دریافت این اخبار از طریق اینترنت، تلفن همراه، تلویزیون یا هر وسیله ارتباط جمعی دیگر می تواند فرصت هایی را برای افراد یا شرکتهای مغرض یا سودجو ایجاد کندو توصیه کرد که استفاده از رسانه های اجتماعی به اندازه کافی و با هوشمندی صورت گیرد تا بیش از حد به نگرانی و اضطراب خود دامن نزنیم.
 

وی تاکید کرد: سعی  کنید با آرامش و به دور از نگرانی اطلاعات صحیح را از غیرصحیح تشخیص داده و هیجانی عمل نکنید. پزشکان و دانشمندان در حال تلاش شبانه روزی برای کشف دارو و محدود کردن انتقال ویروس به بدن انسان هستند، بنابراین به کار و تلاش بی وقفه این عزیزان اعتماد کنید.
 

این روانشناس توصیه کرد که کسب اطلاعات به روز در این زمینه صرفا از منابع موثق صورت گیرد برای مثال سامانه 190 بصورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات افراد در این خصوص است.
 

از مهارت های مقابله ای گذشته خود استفاده کنید
 

رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان در ادامه گفت: این که در حال حاضر چه چیزی باعث اضطراب و ناراحتی شما شده است مهم نیست. به خاطر بیاورید اتفاقاتی که در گذشته سبب اضطراب شما می شد چگونه مدیریت می کردید الان هم مانند تجربیات گذشته اضطراب خود را مدیریت کنید.
 

وی افزود: اگر مشغول گفتگوی درونی با خود هستید و باورهای غیرمنطقی را در خود پرورش می دهید و به نگرانی خود دامن می زنید و احساس کردید نگرانی بیش از حد و دردسر ساز دارید بهتر است با یک روانشناس یا مشاور یا  یک دوست قابل اعتماد در مورد نگرانی خود صحبت کنید. شاید نیاز باشد از  برخی تکنیک های ذهن آگاهی یا مراقبه یا راهکارهایی که قبلا در مواقع بحران به کار می بردید استفاده کنید تا به این وسیله بتوانید بر اضطراب خود چیره شوید.
 

محمد نوری تاکید کرد: هر راهکاری که به ذهنتان می رسد برای کاهش استرس و اضطراب خود انجام دهید . زیرا آسیب هایی که استرس به شما می رساند به مراتب بیشتر است.
 

رییس مرکز مشاوره و سلامت روان دانشجویان در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد: بروز اپیدمی ها هر از گاهی در سراسر جهان رخ می دهد گرچه برخی از آنها ترسناک هستند اما کاملا طبیعی است. باید توجه داشت که با آرامش و رعایت موازین بهداشتی توصیه شده حتی اگر در منطقه آلوده هم زندگی کنید می توانید نگرانی های خود را مدیریت کرده و به آن دامن نزنید.
 

انتهای پیام/
کدخبرنگار: 7700 س.ع

 

 


١٦:٠٣ - چهارشنبه ١٤ اسفند ١٣٩٨    /    عدد : ٨٩٥٢٠    /    تعداد نمایش : ٦٥١