صفحه اصلي > اخبار > همایش ها 
 


  چاپ        ارسال به دوست

آموزش نحوه تشخیص و درمان قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کووید 19

پرستاران و پزشکان مراکز درمانی دانشگاهی و غیردانشگاهی با نحوه تشخیص و درمان به موقع قارچ سیاه در بیماران مبتلا به کووید 19 آشنا شدند.

 


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل ازمعاونت درمان، با توجه به ضرورت تشخیص و درمان به موقع بیماری قارچ سیاه در بین بیماران کرونایی و برای کاهش مرگ و میر ، وبینار آموزشی موکورمایکوزیس و کووید 19  برگزار شد.

در این وبینار که توسط اداره پرستاری معاونت درمان دانشگاه با همکاری بیمارستان لقمان حکیم برگزار شد، پرستاران و پزشکان مراکز درمانی دانشگاهی و غیردانشگاهی با نحوه تشخیص و درمان به موقع قارچ سیاه برای کاهش مرگ و میر  بیماران آشنا شدند.

دکتر ایلاد علوی فلوشیپ بیماری‌های عفونی در بیماران مبتلا به نقص ایمنی و پیوند در خصوص بیماری قارچ سیاه گفت: موکورمایست‌ها (قارچ سیاه) در سراسر محیط به ویژه در گرد و غبار، خاک، چوب پوسیده و  محیط های مرطوب وجود دارند و پیوسته از طریق تنفس وارد بدن ما می شوند اما در افراد سالم قادر به ایجاد عفونت نیستند.

وی خاطرنشان کرد: قارچ سیاه در افراد مبتلا به دیابت کنترل نشده، سرطان، نوتروپنی، پیوند عضو و در صورت مصرف طولانی مدت با دوز بالای استروئیدها می‌توانند منجر به موکورمایکوزیس شوند. ب

این فلوشیپ دانشگاه تشخیص به موقع را در کنترل و مدیریت این بیماری که همراه با مرگ و میر بالایی است،  بسیار مهم عنوان کرد.

دکتر ایلاد علوی یادآور شد که برای تشخیص موکورمایکوزیس از روش‌های آزمایشگاهی، نمونه برداری بافتی و روش‌های تصویربرداری مغز، سینوس‌ها و ریه‌ها استفاده می‌شود.

وی مدیریت ریسک فاکتورها و تجویز داروهای ضدقارچ  از جمله آمفوتریسین Bلیپوزومال و در صورت نیاز اقدامات جراحی را جزو برنامه های درمانی این بیماری عنوان کرد.

دکتر علوی برای بهبود پیامدهای بیمارتاکید کرد: شروع درمان منوط به نتایج تست های تشخیصی نبوده و لازم است درمان‌های مناسب در اسرع وقت شروع شود.

وی خاطرنشان کرد: مدیریت ریسک فاکتورها به ویژه کنترل دقیق قند خون بیمار و تجویز منطقی و مناسب کورتیکواستروئیدها در کووید 19 علاوه بر کمک به درمان موکورمایکوزیس، نقش مهمی در پیشگیری از بروز این بیماری دارند.

مهناز نیک پیما کارشناس کنترل عفونت نیز ضمن بیان توضیحاتی درخصوص ارایه مراقبت های پرستاری به بیماران  بر رعایت بهداشت فردی و احتیاطات استاندارد، ضدعفونی وسایل اکسیژن رسانی به بیمار، ضدعفونی ونتیلاتورها و اکسیژن سازها، مدیریت درد و اضطراب بیماران و رعایت اصول درمان دارویی با آمفوتریسین Bمطالبی را ارایه کرد.

انتهای پیام/

کدخبرنگار: 7700 س. ع


١٠:١٩ - يکشنبه ٢١ شهريور ١٤٠٠    /    عدد : ١٠٧٩٥٤    /    تعداد نمایش : ٣٠٨