صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رییس دانشگاه: نقطه مشترک غالب شهدای فاجعه سقوط هواپیما سجایای اخلاقی و ستودنی آنهاست

رییس دانشگاه با بیان این که فصل مشترک تمامی مسافرین پرواز نافرجام اوکراینی صرفا امتیازات بالای علمی نیست گفت: نقطه مشترک غالب این شهدا سجایای اخلاقی و ستودنی آنهاست.


 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، امروز 24 بهمن ماه، مراسم گرامیداشت یاد و خاطره جانباختگان سقوط هواپیمای اوکراینی با حضور دانشجویان، اساتید، کارکنان و اعضای خانواده جانباختگان در مسجد النبی(ص) دانشگاه برگزار شد.

 

 

دکترعلیرضا زالی رییس دانشگاه در این مراسم ضمن تسلیت این مصیبت سنگین و غم بار به ملت شریف ایران اظهار کرد: غم این مصیبت جانکاه صرفا به گستره جغرافیایی کشور ما مربوط نمی شود، بلکه از دست دادن این نخبگان فقدانی جهانی تلقی می شود.

 

تعدادی از سرنشینان پرواز اوکراینی متعلق به خانواده  دانشگاه بودند

 

وی با بیان این که جانباختگان در این حادثه تلخ به عنوان ذخایر گران سنگ علمی جهانی معرفی می شوند گفت: تعدادی از سرنشینان این پرواز نافرجام متعلق به خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بودند.

 

 رییس دانشگاه با اشاره به این که امروز این پرستوهای سبک بال دیگر در کنار خانواده دانشگاه نیستند به گوشه ای از فضایل علمی و اخلاقی مسافران پرواز752 اوکراینی پرداخت و گفت: این شهدا در زمره شهدای ملی کشور محسوب می شوند.

 

دکتر زالی به فقدان از دست دادن چهارتن از عزیزان دکترعباس دانشمند، مژگان دانشمند، سید پدرام موسوی و سیده دریا و سیده درینا موسوی (دختر، داماد و دو نوه دکتر عباس دانشمند) رییس اسبق بخش بیهوشی بیمارستان شهدای تجریش در این پرواز اشاره کرد و خاطرنشان کرد: دکتر دانشمند سالها به عنوان  رییس بخش بیهوشی بیمارستان شهدای تجریش خدمات ارزنده ای ارائه می دادند، این خانواده فرهیخته علیرغم داشتن رتبه علمی ممتاز با آراسته شدن به سجایای اخلاقی و سخت کوشی مرزهای دانش را درنوردیدند.

 

رییس دانشگاه حس وطن دوستی و تعهد به خدمت را یکی دیگر از ویژگی های خانواده دکتر دانشمند برشمرد و افزود: فرزند عزیز و داماد ایشان نیز از لحاظ علمی و انسانی در جایگاه ویژه ای قرار داشتند.

 

وی وجه مشترک تمامی مسافرین این پرواز نافرجام را صرفا امتیازات بالای علمی ندانست و اذعان داشت: نقطه مشترک اخلاقی غالب این شهدا سجایای اخلاقی و ستودنی آنهاست.

 

دکتر زالی ادامه داد: امروز فصل مشترکی که در توصیف بازماندگان درباره این عزیزان موج می زند، از دست دادن جمع کثیری از  اسطوره های اخلاقی جامعه است.

 

رییس دانشگاه با اظهار تاسف از این که محمدحسین و زینب اسدی لاری فرزندان دکتر محسن اسدی لاری مدیرکل اموربین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز از جانباختگان این هواپیما بوده اند، خاطرنشان کرد: دکتر اسدی لاری فرزند دانشگاه است و ایشان در سخت ترین روزهایی که این کشور به خود دیده خدمات ارزنده ای ارائه داده اند همچنین دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز بسیاری از دستاوردهای خود را رهین فعالیت های ارزشمند ایشان است.

 

وی به سجایای اخلاقی دو فرزند برومند دکتراسدی لاری پرداخت و افزود: تعهد، ارادت خالصانه به اهل بیت و نگاهی عمیق به کانون ها و مرزهای بالای علمی دنیا از جمله خصایص اخلاقی این عزیران بود.

 

دکتر زالی ادامه داد: از دست دادن  فرزندان دکتر اسدی لاری صرفا مربوط به گستره جغرافیایی ما نیست بلکه این عزیزان جایگاه ممتاز جهانی داشتند. وی افزود: نگاهی کوتاه به کارنامه دو فرزند برومند ایشان نشان از پیشرفت و تلاش علمی فرزندان دکتر اسدی لاری دارد.

 

 وی ادامه داد: فرزندان دکتر اسدی لاری از افراد برجسته علمی در داخل کشور و در سطوح بین المللی بودند، تا جاییکه به دنبال این سانحه، دبیرکل یونسکو کانادا طی پیامی از ایشان به عنوان یکی از مشاوران آینده‌دار این سازمان یاد کرده بودند.

 

دانشگاه از هیچ اقدامی برای تهیه و انتشار یادنامه جانباختگان فروگذار نیست

 

رییس دانشگاه با تاکید بر این که نباید هرگز یادو خاطره این عزیزان و نخبگان به فراموشی سپرده شود، تهیه و نشر یادمانی با محتوای پرداختن به سجایای اخلاقی و علمی این شهدای گرانقدر را ضروری ذکر کرد و گفت: باید شعله های علم و دانش و سجایان اخلاقی سرنشینان این پرواز همواره فروزان باشد.

 

دکتر زالی با اشاره به ضرورت تهیه، تدوین و انتشار یادنامه این عزیزان و نخبگان از دست رفته گفت: این مهم  می تواند به عنوان الگویی برای جوانان و زنده نگهداشتن یاد این عزیزان انجام شود که در این رابطه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام آمادگی کرده و از هیچ اقدامی در این زمینه فروگذار نیست.

 

محمود عطار پدر صبا عطار دانشجوی پزشکی دانشگاه از دیگر شهدای این سانحه بود که دکتر زالی درباره ویژگی های اخلاقی و علمی وی صحبت کرد.

 

وی گفت: محمود عطار یکی از برجسته ترین کارکنان صنعت نفت کشور بودند. ایشان بی شک یکی از تاثیرگذارترین افراد در  پیشرفت صنعت پتروشیمی میهن عزیزمان هستند.

 

میهن پرستی، فرزند دوستی و خانواده دوستی از برجسته ترین خصائص اخلاقی بود که دکتر زالی درباره محمود عطار به آن اشاره کرد. وی ضمن ابراز همدردی با این دانشجوی پزشکی دانشگاه اظهار امیدواری کرد که روح بزرگ و بلند پدر بزرگوار ایشان در پناه حضرت حق شاد و آرام باشند.

 

رییس دانشگاه در ادامه به زنده یاد دکتر ندا صدیقی چشم پزشک فارغ التحصیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز اشاره کرد و افزود: جایگاه و رتبه بالای علمی در کنار سخت کوشی و خلق و خوی  نیک از دیگر ویژگی های اخلاقی ایشان بود.

 

مسعود شاطرپور خیابان فارغ التحصیل رشته علوم آزمایشگاهی دانشگاه از دیگر فرزندان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بود که دکتر زالی غم از دست دادن وی را فقدانی بزرگ عنوان کرد.

 

وی گفت: مسعود شاطرپور دانشجوی دانشکده پیراپزشکی دانشگاه به اذعان دوستانش دانشجویی مهربان و سخت کوش بود، وی به سرعت پله های ترقی را با اتکا به استعدادهای ذاتی خود طی و به جایگاه ممتازی در کارنامه علمی خود دست یافته بود.

 

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این که واژگان در وصف این مصیبت دردناک ناتوان شده اند، تاکیدکرد: جامعه دانشگاهی وظیفه دارد در حفظ و ارتقا ویژگی های برجسته این عزیزان تلاش کند تا مبادا افکار بلند این افراد برجسته به گرداب فراموشی سپرده شود.

 

رییس دانشگاه اهمیت بررسی و آسیب شناسی مهاجرت نخبگان از سوی مسئولان  را مورد تاکید قرار داد و خاطرنشان کرد: باید در جامعه  قدر و منزلت نحبگان را بیش از هر روز دیگری بدانیم.

 

دکتر زالی گفت: یکی از موضوعات مهم در این سانحه حضور جمعی از نخبگان علمی کشور در این پرواز نافرجام بود که مورد توجه افکار جهانی قرار گرفت.

 

وی با بیان این مهم که هنوز بسیاری از نخبگان و ممتازین علمی در کشور در سودای مهاجرت نیستند، خاطرنشان کرد: باید با برنامه ریزی مناسب نسبت به تکریم، تعظیم، حفظ، تسهیل امور و فراهم آوردن مناسب فعالیت این افراد اقدام کنیم.

 

باید شرایط برای حضور نخبگان در کشور فراهم شود

 

رییس دانشگاه بر ضرورت اهمیت و آسیب شناسی جدی به موضوع مهاجرت نخبگان تاکید کرد و گفت:عمده دلیل مهاجرت نخبگان دستیابی به تسهیلات علمی و زیرساختهای پژوهشی مناسب تر است بنابراین باید قدر نخبگان داخل کشور را ضمن ایجاد فضای منبسط و توجه به غدغه‌های آنان بدانیم.

 

وی تکریم جایگاه نخبگی در کشور را یک وظیفه ملی دانست و گفت: لازم است با برنامه ریزی مناسب از خسته شدن و فرسودگی و احساس یاس و ناامیدی در فضای نخبگی کشور پیشگیری کنیم

 

دکتر زالی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که راه و یاد این شهدای گرانقدر و فرزندان شایسته این مرز و بوم همواره زنده بماند و خداوند به بازماندگان آنان صبر جزیل عنایت فرمایید.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر محسن اسدی لاری مدیرکل اموربین الملل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دکتر عباس دانشمند رییس اسبق بخش بیهوشی بیمارستان شهدای تجریش و خانواده عطار دانشجوی پزشکی دانشگاه نیز که در این سانحه بستگان خود را از دست دادند، در این مراسم حضور داشتند.

 

دکتر زالی رییس دانشگاه و جمعی مسولان دانشگاه پیش از این با حضور در منزل دکتر اسدی لاری مدیرکل همکاری های بین الملل وزارت بهداشت، دکتر عباس دانشمند رئیس اسبق بخش بیهوشی بیمارستان شهدای تجریش و صبا عطار دانشجوی پزشکی دانشگاه، ضمن دیدار با بازماندگان، این حادثه ناگوار و تأسف بار را به آنان تسلیت گفت.

 

انتهای پیام/

کدخبرنگار:7701س.ق


١٧:١٨ - سه شنبه ٢٤ دی ١٣٩٨    /    عدد : ٨٧٦٥٣    /    تعداد نمایش : ٣١٠