صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نمایندگان سازمان جهانی بهداشت از اجرای برنامه "ایراپن "در دانشگاه بازدید کردند

 نمایندگان سازمان جهانی بهداشت از پیشرفت برنامه بسیج ملی کنترل فشار خون که درراستای اجرای طرح مداخلات اساسی بيماريهای غيرواگيردر نظام مراقبتهای بهداشتی اوليه ايران (ایراپن) در دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اجرا شد، بازدید کردند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، 20 مرداد ماه با هدف ارزشیابی روند پیشرفت و بررسی شاخص‌های طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و ایراپن، نمایندگان سازمان جهانی بهداشت و وزارت بهداشت، از مرکز خدمات جامع سلامت حضرت محمد (ص) رودهن و ستاد شبکه بهداشت و درمان دماوند بازدید کردند.

در این بازدید دکترشانتی مندیز مشاور سازمان جهانی بهداشت با اشاره به نحوه ارجاع بیماران توضیحاتی درباره نحوه پیشگیری، مراقبت و درمان بیماران ارایه داد و یکسان سازی مراحل درمان بیماری‌های غیرواگیر را راه حل مناسبی برای ارایه خدمات باکیفیت تر و استاندارد به مردم دانست.

وی با تاکید به اهمیت برنامه خودمراقبتی در پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر به طیف وسیع  مخاطبان برنامه آگاهی رسانی و توانمندسازی بیماراشاره کرد و  توجه بیش از پیش به اجرای دقیق این برنامه را خواستار شد.

توضیحاتی در باره اهداف پاییش برنامه "ایراپن"،  ، تعداد مراکز خدمات جامع سلامت و تعداد خانه های بهداشت شهرستان دماوند، اجرای برنامه طرح بسیج ملی کنترل فشار خون و "ایراپن" و اقدامات بر اساس گروه‌های هدف مختلف در سامانه سیب، نحوه اجرای برنامه و چالش‌های موجود و چگونگی ارتقا این برنامه در سازمان جهانی بهداشت از جمله مواردی بود که در این جلسه توسط کارشناسان و مدیر شبکه بهداشت و درمان دماوند به آن اشاره شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برنامه پيشگيری و كنترل بيماريهای غيرواگير و عوامل خطر منتسب در (PHC) ايراپن  نتايج بررسي ها اپيدميولوژيكی را نشان ميدهد كه چهار بيماری غيرواگير مهم شامل بيماری قلبی و سكته، سرطان، بيمـاری مزمن تنفسی و ديابت، سالانه مسئول شمار بالایی ازمرگ و میرها هستند، بيماريهای فوق بـزرگتـرين سـهم را در بـار بيمـاريهـای غيرواگير در كشورهای با درآمد كم و متوسط دارند و  سازمان جهانی بهداشت (WHO) پيش بينی مي كند در طـول 10 سـال آينده، بيشترين افزايش در مرگ ناشی از بيماری قلبی عروقی، سرطان، بيماريهای تنفسی و ديابت، در كـشورهایدر حال توسعه رخ خواهد داد.

انتهای پیام/


١٦:٤٧ - سه شنبه ٢٢ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٦١٨    /    تعداد نمایش : ١٧٦