صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

با تلاش تیم درمان بیمارستان امام حسین(ع)؛ مردی 60 ساله از قطع عضو نجات یافت

متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از درمان بیماری ترومبوز وسیع در میانه شریان اصلی دست چپ در بیمارستان امام حسین(ع) خبر داد و گفت: در صورتی که درمان این بیماران در کمتر از 6 ساعت صورت نگیرد، ممکن است منجر به نکروزبافت و حتی قطع عضو شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر سید علی اکبرمهدوی  متخصص رادیولوژی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار کرد: درمان ترومبوز وسیع در میانه شریان اصلی دست چپ، بر روی مرد 60  ساله ای انجام شد که بدون هیچ سابقه قبلی دچار درد شدید در اندام فوقانی چپ و متعاقب آن سرد شدن و رنگ پریدگی اندام شده بود.

دکتر مهدوی ادامه داد: این بیمار پس از مراجعه به اورژانس تحت سونوگرافی قرار گرفت و در سونوگرافی ترومبوز وسیع در میانه شریان اصلی دست چپ دیده شد، در این بیماران در صورتی که درمان در کمتر از 6 ساعت صورت نگیرد ممکن است منجر به نکروزبافت و حتی قطع عضو شود.

وی گفت: در این بیمار درمان ترومبوز شریان براکیال در کلینیک "رادیولوژی مداخله ای ودرمانهای کم تهاجمی" صورت گرفت.

به گفته این استاد دانشگاه: بیماری این فرد پس از مراجعه به اورژانس در کمتر از 3 ساعت تشخیص داده شد وبلافاصله به آنژیوگرافی منتقل شد.

وی ادامه داد: با توجه به سرعت عمل در تشخیص و درمان ، بیماراز خطر قطع عضو نجات یافت. در این بیمار با آمبلکتومی که از طریق آنژیوگرافی صورت گرفت، لخته به طور کامل از شریان خارج و بیمار با حال عمومی خوب به بخش منتقل شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی توضیح داد: بیماری ترومبوآمبولی شریانی عبارت است از تشکیل لخته خونی در یک شریان ترومبوز که ممکن است به اعضای دور دست برودو موجب بروز آمبولی در فرد شود.

وی افزود:  در این بیماری شریان های بزرگ یا کوچک را در هر نقطه از بدن، به ویژه شریان های گردن یا شریان هایی که به مغز، روده، اندام های فوقانی یا کلیه می روند، درگیر می کند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه اضافه کرد: بسته‌ به‌ مكان‌ استقرار آمبولی شریانی، مواردی نظیر روده با درد شكمی‌، تهوع‌، استفراغ‌ و شوک، در مغزبا كوری‌ موقت‌، مشكل‌ در تكلم‌، فلج‌ نسبی‌، كاهش‌ شنوایی‌، سردرد و گیجی ودر اندام‌ها با درد در اندام‌ فوقانی‌ یا ساق‌ بعد از ورزش‌ (با استراحت‌ فروكش‌ می‌كند)؛ ضعف‌، كرختی‌، سوزن‌ سوزن‌ شدن‌ و احساس‌ سوزش‌، ضعف‌ یا فقدان‌ نبض‌ بعد از محل‌ انسداد جریان‌ خون‌ بروز می کند و این‌ علائم‌  ممکن است با استراحت‌ فروكش‌ می‌كنند.

دکتر مهدوی تاکید کرد: در صورتی که ترومبوز به صورت حاد در شریانهای اصلی عروق دست و پا رخ دهد، احتمال خطر ایسکمی و گانگرن اندام و متعاقب آن از دست رفتن عملکرد اندام و یا نقص عضو وجود دارد.

وی در ادامه در مورد علل بروز آمبولی عنوان کرد: لخته‌ها ممکن‌ است‌ در هر بیماری‌ به‌ پوشش‌ یکنواخت‌ قلب‌ یا رگ‌ خونی‌ آسیب‌ بزند، با رشد لخته‌، قسمت‌های‌ کوچک‌ یا بزرگی‌ کنده‌ می‌شوند و با جریان‌ خون‌ به‌ مغز، شکم‌، اندام‌ها یا سایر قسمت‌ها می‌روند.

این متخصص رادیولوژی  بیماری‌هایی‌ که‌ به‌ پوشش‌ عروقی‌ خونی‌ آسیب‌ می‌زنند را؛  آترواسکلروز (تصلب‌ شرایین‌)،  آسیب‌ به‌ یک‌ رگ‌ خونی‌ در اثر سانحه‌ یا جراحی‌،  بیماری‌ دریچه‌ای‌ قلب‌، حمله‌ گرما و فیبریلاسیون‌ دهلیزی‌ (نوعی‌ ضربان‌ نامنظم‌ قلب‌) عنوان کرد.

دکتر مهدوی گفت: سن‌ بالای‌ 60 سال‌،  سیگار کشیدن‌،  فشارخون‌ بالا،  دیابت‌ شیرین‌ و سابقه‌حملات‌ ایسکمیک‌گذرا از عوامل تشدید کننده آمبولی شریانی می باشند.

وی خاطرنشان کرد: عواقب مورد انتظار به اعضای آسیب دیده به اندازه رگ خونی آسیب دیده و اندازه آمبولی بستگی دارد و لخته های موجود در اندام ها را می توان با جراحی برداشت و باعث تسکین علایم شد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: لخته هایی که به مغز، کلیه و روده ها می روند، ممکن است قبل از این که بتوان آنها را برداشت ، باعث مرگ یا ناتوانی دائمی گردند.

دکتر مهدوی در ادامه گفت: آزمون‌های‌ تشخیصی‌ بیماری آمبولی شریانی می‌تواند شامل‌ آرتریوگرافی‌ (رادیوگرافی‌ خونی‌ پس‌ از تزریق‌ ماده‌ حاجب‌) باشد و درمان‌ زودهنگام‌، ضروری‌ و معمولا نیازمند جراحی‌ (آمبولكتومی‌) است‌.

وی همچنین گفت: جراحی‌ برای‌ ترمیم‌ یا جایگزینی‌ عروق‌ خونی‌ آسیب‌دیده‌ یا برای‌ برداشتن‌ یك‌ لخته‌ به‌ وسیله‌ بالن یا بای‌پس عروقی است و  روشهای دارویی شامل ضد انعقادها برای‌ رقیق‌ كردن‌ خون‌ و كاهش‌ احتمال‌ ایجاد بیماری آمبولی شریانی و گشادكننده‌های‌ عروقی‌ برای‌ اتساع‌ عروق‌ خونی‌ می باشد.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  در خاتمه اذعان  داشت: علاوه بر درمانهای جراحی که به صورت کلاسیک برای درمان ترومبوزهای شریانی حاد استفاده می شود، با پیشرفت تکنولوژی امکان درمانهای مداخله ای کم تهاجمی از قبیل آمبلکتومی از طریق آنژیوگرافی نیز میسر شده  است.

انتهای پیام/


١٣:٢٠ - يکشنبه ١٦ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٨٠٢١٩    /    تعداد نمایش : ٢٦٩