صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

مهم‌ترین اقدامات گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌ها در سال 97

مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها معاونت بهداشت ضمن اشاره به  اهداف سند ملی غیر واگیر و در راستای هدف اصلی این سند که کاهش 25 درصد مرگ‌ومیر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است از خطرسنجی206252 نفر توسط مراقبین سلامت خبر داد.
 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر سربازی مدیر گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌ها معاونت بهداشت، در خصوص مهم‌ترین فعالیت‌های صورت گرفته در گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر اظهار داشت: در راستای کاهش عوامل خطر،  بار بیماری، کاهش مرگ زودرس و معلولیت ناشی از آن، به اجرای برنامه‌های ایراپن، ژنتیک اجتماعی و غربالگری و شناسایی ناقلین تالاسمی، متابولیک ارثی، غربالگری و برنامه شنوایی‌سنجی نوزادان در طول سال جاری اقدامات گسترده ای انجام شده است.

 
 
وی افزود: با توجه به اهداف سند ملی غیر واگیر و در راستای هدف اصلی این سند که کاهش 25% مرگ‌ومیر زودرس ناشی از بیماری‌های قلبی و عروقی است، در طی سال جاری جهت 206252 نفر توسط مراقبین سلامت خطرسنجی انجام شد. 17040 بیمار جدید فشارخون بالا و 11317 بیمار جدید دیابتی را شناسایی شدند و  به 389 نفر که دارای سطح خطر بالای 30 درصد می‌باشند، خدمات لازم ارائه‌شده است.
 
 
در ادامه دکتر فربخش رئیس گروه پیشگیری از بیماری‌های غیر واگیر در خصوص اجرای برنامه تشخیص زودهنگام سرطان، اظهار داشت: در جهت دستیابی به اهداف این برنامه در سال جاری، تعداد 38411نفر در گروه سنی 50 تا 70 سال، ازنظر سرطان روده بزرگ بررسی شدند و 2051 نفر مشکوک به سرطان روده شناسایی و از این تعداد 1001 نفر به سطح 2 جهت اقدامات تشخیصی تکمیلی ارجاع شدند.
 
 
دکتر فربخش درزمینهٔ برنامه کاهش بروز بیماری‌های ارثی ژنتیکی و ناهنجاری‌های مادرزادی اولویت‌دار اذعان کرد: برنامه ژنتیک اجتماعی در سال جاری آغاز شد. از ابتدای برنامه تاکنون 2536زوج غربالگری شده و تعداد 330 نفر آن‌ها به مشاور ارجاع شدند. همچنین در برنامه غربالگری ناقلین تالاسمی نیز 23781 زوج در سال جاری ازنظر وجود تالاسمی مینور بررسی‌شده‌اند و 6 جنین ماژور شناسایی شدند.
 
 
رئیس گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های غیر واگیر در خصوص غربالگری نوزادان و کاهش معلولیت ناشی از این بیماری‌ها، اظهار داشت: 70 هزار نوزاد ازنظر بیماری‌های تیروئید، فنیل کتون اوری و کمبود آنزیم G6PD غربال‌شده‌اند و برای 28000 نوزاد نیز در محدوده دانشگاه غربالگری شنوایی‌سنجی انجام‌شده است. همچنین برنامه متابولیک ارثی نیز از فاز پایلوت خارج‌شده و در حال حاضر در تمامی مراکز و شبکه‌های تحت پوشش دانشگاه در حال اجرا است و در سال جاری 7154 نفر غربالگری و 71 مورد مشکوک شناسایی و ارجاع به سطح 2 شدند.
 
 
دکتر فربخش ادامه داد: مرکز غربالگری و عوامل خطر غیر واگیر در مرکز خدمات جامع سلامت خواجه‌نوری در دی‌ماه سال جاری افتتاح شد و مشغول به ارائه خدمت به همشهریان عزیز است.
 
 
دکتر فربخش با شاره به پیشرفت‌های حاصل‌شده در ارتقاء شاخص‌ها، گفت: ارتقاء شاخص مراقبت بیماران دیابتی و فشارخون بالا، ارتقاء شاخص بیماریابی بیماری دیابت و فشارخون بالا، ارتقاء شاخص PND1 زوجین ناقل تالاسمی از مهم‌ترین دستاوردهای این گروه در سال 97 است.
 
 
گروه پیشگیری و کنترل بیماری‌های واگیر
 
دکتر محمدرضا سربازی مدیر پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، در مورد مهم‌ترین اقدامات صورت گرفته در گروه پیشگیری و مبارزه با بیماری‌های واگیر در سال 97 اظهار داشت: در سال جاری در محدوده دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، 228201دوز واکسن پنتاوالان، 152885 دوز واکسن MMR ، 297472 دوز واکسن خوراکی فلج اطفال، 130186 دوز واکسن سه‌گانه و 89306 دوز واکسن ب ث ژ به کودکان واجد شرایط تزریق شد. 
 
 
وی افزود: همچنین در این مدت 15378 دوز واکسن dT جهت واکسیناسیون زنان باردار مصرف شد.
 
 
در راستای پیشگیری از بیماری هاری نیز، بالغ‌بر 6000 فرد حیوان گزیده تحت اقدامات پیشگیری ازهاری قرارگرفته و 19000دوز واکسن هاری و 2100000دوز سرم ضد هاری دریافت کردند.
 
 
دکتر سربازی در خصوص طرح تکمیلی فلج اطفال اذعان کرد: در فروردین و اردیبهشت‌ماه سال 97 طرح تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال در دو نوبت با فاصله زمانی یک‌ماهه، در مناطق حاشیه تحت پوشش دانشگاه به‌صورت مراجعه خانه به خانه همه منازل و جستجوي کودکان زیر 5 سال انجام شد. 
 
 
وی بابیان این مطلب که در این طرح بیش از 34 هزار خانوار بازدید شده و 41830 کودک زیر 5 سال علیه ویروس فلج اطفال واکسینه شدند، گفت: مناطق پرخطر این طرح در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی شامل مواردی از قبیل: کلیه مهاجرین پرخطر مقیم اردوگاه‌ها و ساکن در کلنی‌ها و کلیه کودکان زیر 5 سالی که همراه با مادران خود در زندان‌ها اقامت دارند و ... بود.
 
 
دکتر سربازی در خصوص ریشه‌کنی فلج اطفال گفت: در راستای گام نهایی ریشه‌کنی فلج اطفال، تکمیل برنامه ایمن‌سازی کودکانی که واجد شرایط دریافت واکسن تزریقی فلج اطفال بوده ولی به دلیل کمبود جهانی موفق به دریافت آن نشده بودند، در بهمن‌ماه سال جاری صورت گرفت . در این راستا 109689کودک واجد شرایط( متولدین 1/1/95 به بعد )در کلیه مراکز خدمات جامع سلامت و پایگاه‌های بهداشت در طول بهمن‌ماه سال جاری واکسینه شدند.
 
 
وی افزود: در خصوص پیشگیری از بیماری ایدز و رسیدن به اهداف 909090و در راستای ایجاد مشارکت فعال ذینفعان برنامه در امر بیماریابی، کمیته ایدز استان تهران در سال 97 به دبیری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به تعداد دو جلسه تشکیل جلسه داد. این جلسات با حضور 23 نماینده سازمان‌های شرکاءبرنامه پیشگیری و کنترل بیماری ایدز برگزار شد.
 
  
در ادامه دکتر باطبی رئیس گروه مبارزه با بیماری‌های واگیر در خصوص مبارزه با بیماری‌های منتقله از طریق پشه آئدس اظهار داشت: این برنامه باهدف اجرای نظام مراقبت پشه آئدس و کانون‌های محتمل پشه آئدس" از نیمه دوم سال97 در محدوده تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به مورداجرا گذاشته شد. در همین راستا سناریوی اول نظام مراقبت پشه آئدس در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، برنامه مراقبت در مکان‌هایی که امکان استقرار احتمالی پشه ناقل وجود دارد، در منطقه شمیرانات آغاز شد. به همین منظور اوویترپ ها در کانون‌های محتمل در منطقه لواسان، فشم، کلان، سوهانک، دربند و سد لتیان به‌منظور صید تخم پشه آئدس نصب شد.
 
 
دکتر باطبی در خصوص برنامه‌های پیشگیری و کنترل ناقلین توضیحاتی ارائه نمود و گفت: در سال 97 مرکز درمان سالک در شهرستان پردیس افتتاح شد. همچنین 6 اتاق کنترل و پیشگیری از ناقلین در محدوده تحت پوشش مرکز بهداشت شمیرانات راه‌اندازی شد. 
 
 
دکتر باطبی از افتتاح مرکز درمان سالک در شهرستان پردیس خبر داد و ادامه داد: 6 اتاق کنترل پیشگیری از ناقلین در محدوده تحت پوشش مرکز بهداشت شمیرانات احداث گردید. همچنین در نیمه اول سال 97 نیز، واحد حشره‌شناسی پزشکی و مبارزه با ناقلین معاونت بهداشتی در مرکز خدمات جامع سلامت شهید جعفری افتتاح شد. 
 
 
دکتر باطبی در خصوص پیشگیری از بیماری‌های منتقله از راه‌آب و مواد غذایی گفت: سال 97 با تلاش نیروهای بهداشتی و درمانی، هیچ موردی از بیماری و با در جمعیت تحت پوشش مشاهده نشد. 
وی با اشاره به این مهم که آموزش بهداشت رکن اصلی در پیشگیری و کنترل بیماری‌ها محسوب می‌شود، گفت: جهت تشخیص موارد ابتلا به بیماری و با در سال جاری تاکنون تعداد 3500 نمونه سواب رکتال از بیماران اخذ و مورد آزمایش قرار گرفت  و در همین مدت تعداد 21000 نفر در طی 400 ساعت مورد آموزش قرارگرفته‌اند.
 
 
انتهای پیام/


١١:٠٨ - چهارشنبه ٢٢ اسفند ١٣٩٧    /    عدد : ٧٥٤٠٤    /    تعداد نمایش : ٢٦٢