صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی رایگان بررسی می شود

دکتر حمید سوری رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتفا ایمنی از پایش سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی بصورت رایگان و کاملامحرمانه خبرداد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه  علوم پزشکی شهیدبهشتی دکتر حمید سوری ضمن اعلام این خبراظهار داشت: ارزیابی سلامت کارکنان دانشگاه در قالب طرح کوهورت سلامت کارکنان و با هدف کلی تشخیص زودرس 10 علل اصلی مرگ های زودرس و ارتقا امید به زندگی انجام می شود.

وی با بیان این موضوع که مرگ های کمتر از 70 سالگی حدودا 40 درصد مرگ و میرها را در کشور ما به خود اختصاص می دهد، عواملی همانند انواع سرطانهای شایع(معده، روده، کبد، پروستات و پستان)، دیابت، سوانح، مسایل روانی، مشکلات خانوادگی و محیط کار را مسئول مرگ ومیرهای زودرس دانست.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتفا ایمنی در بخش دیگری از این گفتگو خاطرنشان کرد: بسیاری از افرادی که از لحاظ ظاهری بنظر می آید در شرایط سالمی به سر می برند هم از این قاعده مثتثنی نیستند. آمار نشان می  دهد که 30 درصد افراد از پرفشاری خون بی اطلاع هستند و یا 10 درصد تظاهرات بالینی بیماری دیابت پنهان است، همچنین افسردگی، بیماریهای روانی و مشکلات اضافه وزن بدلیل روند کند تظاهرات بالینی،  فرد در مراحل پیشرفته شناسایی می شوند.

دکتر سوری شناسایی عوامل خطر در بیماریهای شایع مذکور و در ادامه درمان و ارائه راهکار به کارکنان را یکی از اهداف این مطالعه دانست.

دکتر سوری گفت: بررسی سلامت کارکنان شامل آزمایش خون، معاینات بالینی، نوارریه و قلب و معاینه بالینی در بالاترین سطح کیفیت طبق استانداردهای جهانی  و بصورت رایگان و کاملا محرمانه انجام می شود. اصلاح و شناسایی عوامل فیزیکی محیط کارنظیر اشعه، موادشیمیایی، ابزار کار همانند میز و صندلی و تمامی مواردی که مربوط به سلامت کارکنان در زمان فعالیت در محیط کار است یکی از دستاوردهای این مهم است.

رییس مرکز تحقیقات پیشگیری از مصدومیت ها و ارتفا ایمنی خطاب به کارکنان دانشگاه گفت: کارکنان می توانند با خیال آسوده(با هماهنگی قبلی) و معاف از کار به این مرکز مراجعه کنند. مسئولان دانشگاه با توجه به اهمیت سلامت کارکنان بعنوان بخشی از متولیان سلامت کشور، سازوکاری را تدارک دیده اند که طبق آن پرسنل دانشگاه می توانند یک روز را به منظور بررسی و انجام معاینات به شکل ماموریت روزانه به بیمارستان آیت ا... طالقانی مراجعه کنند.

دکتر سوری در بخش دیگری از سخنان خود با بیان این مطلب که مطالعات کوهورت یکی از علمی ترین و مطالعات در سطح دنیا است، خاطرنشان کرد: این مطالعات در فاز اول طی 3 سال بر روی 10 هزار نفر از کارکنان دانشگاه انجام خواهد شد و در ادامه پس از گذشت 3 سال  سلامت کارکنان مجددا مورد بررسی قرار می گیرد واین پایش و بررسی حتی پس از اتمام دوران کاری و فرارسیدن زمان بازنشستگی نیز ادامه خوهد داشت.

وی با تاکید برموضوع اهمیت مشارکت فعال کارکنان دانشگاه در راستای شناسایی بیماریها و عوامل خطر گفت: با توجه به اینکه ارزیابی سلامت در بالاترین سطح علمی برای کارکنان دانشگاه یک فرصت مناسب است؛  طبق پروتکل های تعریف شده در این مطالعات و به منظور منطقی تر شدن روند مراجعان در تمامی مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی؛ رابط کوهورت انتخاب شده است تا راهنمایی ها و هماهنگی های لازم را انجام دهد.

گفتنی است علاقمندان به منظور کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره های 26804313-26804229 تماس حاصل کنند و یا به آدرس بیمارستان آیت ا... طالقانی مجتمع یاس طبقه چهارم مراجعه کنند.

 


١١:٣٢ - يکشنبه ١١ آذر ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٩٥١    /    تعداد نمایش : ٥٠١