صفحه اصلي > اخبار > اخبار سلامت 
 


  چاپ        ارسال به دوست

احتیاطات در جلوگیری از انتقال عوامل عفونی به بیماران/ سل؛ جزو ۱۰ علت اول مرگ و میر جهان

کلاس آموزشی "اصول پیشگیری و کنترل عفونت" توسط مدیریت پرستاری معاونت درمان و با حضور سوپروایزران کنترل عفونت و تعدادی از سرپرستاران مراکز دانشگاهی و غیردانشگاهی در روز یکشنبه 15 مهرماه برگزار شد.
مولا کارشناس پیشگیری و کنترل عفونت مدیریت پرستاری معاونت درمان و دکتر علیزاده دستیار تخصصی بیمارستان امام حسین (ع) در ابتدا پیرامون بیماری سل و مواردی همچون اپیدمیولوژی بیماری سل در ایران و جهان، تشخیص و درمان سل فعال ریوی، درمان سل، کنترل و پیشگیری از انتقال عفونت در بیمارستان و ... مطالبی ارائه کردند.
 
مدرسین با تاکید بر آماده‌سازی صحیح و دقیق آندوسکوپ‌ها و تاثیر آن در جلوگیری از انتقال عوامل عفونی به بیماران خاطرنشان کردند: گرچه آندوسکوپی روش تشخیصی بسیار مفید و موثر است، اما انتقال متقاطع عفونت بین بیماران از مهمترین عوارض آن می‌باشد. از مهمترین ارگانیسم‌هایی که در حین آندوسکوپی امکان انتقال آن‌ها وجود دارد، پاتوژن‌های منتقله از راه خون و ترشحات شامل ویروس‌های هپاتیت‌ HIV ,C ,B است. 
 
سپس خانم سبزی سوپروایزر کنترل عفونت بیمارستان امام حسین (ع) پیرامون اهمیت و نحوه صحیح آماده‌سازی (مراحل پیش‌شستشو، پاک‌سازی، برس‌کشی، غوطه‌وری در محلول ضدعفونی کننده سطح بالا، آبکشی، خشک کردن و انبارسازی) انواع اسکوپی، آموزش هایی را بیان کرد.
 
همچنین در خصوص بخشنامه‌های ارسالی از وزارت بهداشت و معاونت درمان دانشگاه در حوزه کنترل عفونت ( همچون فرآوری ایمن ابزار پزشکی، تولیت مصرف آنتی بیوتیک‌های پرهزینه، پایش میزان کفایت بهداشت دست، نحوه تشخیص و اقدامات اصلاحی لازم در حین طغیان عفونت‌های بیمارستانی، نحوه ارسال عملکرد شش ماهه تیم کنترل عفونت بیمارستان و...) توضیحات لازم توسط مدرسین به حاضرین ارائه شد.  
 
در خاتمه از حاضران خواسته شد ضمن انتقال آموزش‌ها به سایر سوپروایزران، سرپرستاران و پرستاران بخش‌ها مخصوصا بخش‌های اورژانس و عفونی، نسبت به گزارش فوری موارد سل ریوی اسمیر مثبت و گزارش غیر فوری موارد سل ریوی اسمیر منفی و خارج ریوی به معاونت بهداشتی دانشگاه اقدام کنند.
 
 بیماری سل همچنان در لیست ۱۰ علت اول مرگ و میر در جهان قرار داشته و بیش از ۱۰ میلیون نفر در جهان به سل ریوی فعال مبتلا هستند. دستیابی به حذف سل تا سال ۲۰۵۰ در جهان، از اهداف سازمان جهانی بهداشت و از تعهدات کشورهای عضو است. 
 


١٢:٥٩ - سه شنبه ١٧ مهر ١٣٩٧    /    عدد : ٦٨٤١٢    /    تعداد نمایش : ٢١٣