صفحه اصلي > اخبار > اخبار دانشگاه 
 


  چاپ        ارسال به دوست

روند اختلالات تکاملی کودکان رو به افزایش است

رئیس گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر معاونت امور بهداشتی دانشگاه؛ تشخیص زودرس اختلالات تکاملی کودکان را در حفظ و ارتقای سلامت کودک و خانواده ضروری عنوان کرد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از معاونت امور بهداشتی، آذر دلبر پوراحمدی در کارگاه آموزشی آشنایی با مقیاس های تکاملی بیلی؛ اختلالات تکاملی را از شایع ترین مشکلات طب کودکان در سراسر دنیا برشمرد که متاسفانه رو به افزایش است.

رئیس گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر معاونت امور بهداشتی دانشگاه ضمن بیان این مطلب تشخیص زودرس این اختلالات را برای حفظ و ارتقای سلامت کودک و خانواده بسیار ضروری دانست.

پوراحمدی با تاکید بر اهمیت اجرای برنامه تکامل کودکان اظهار داشت: تست تکاملی تشخیصی بیلی Bayleyاز معدود آزمون های تشخیصی معتبر جهانی است که علاوه بر جامعیت در تمامی حیطه های تکاملی از شاخص های روان سنجی بالایی برخوردار است.

وی افزود: این تست به منظور بررسی هوش تکاملی شیرخواران و کودکان از 15 روزگی تا 3.5 سالگی طراحی شده است و 5 حیطه تکاملی کودکان نظیر شناختی، ادراکی، بیانی، حرکات ظریف و درشت را مورد بررسی قرار می دهد.

پوراحمدی با اشاره به این که زمان هر آزمون با توجه به سن کودک و تعامل وی از 90-30 دقیقه متغیر است خاطرنشان کرد: در حیطه شناختی؛ حافظه، تولید اطلاعات، دقت بینایی، ترجیحات بینایی، مقایسه اشکال و رنگها  و در حیطه ادراکی؛ تمایز صداها، نشخیص اشیا،اجرای دستورات، تشخیص ضمایر، رنگ ها، کاربرد اشیا و زمان افعال و در حیطه بیانی نیز بررسی بیان آواها، نام گذاری اشیا و اشکال، زمان افعال و بیان تصاویر توسط کودک بررسی می شود.

به گفته وی در حیطه حرکات ظریف بررسی مهارت حرکات دست، مهارت دنبال کردن چشم،مهارت گرفتن و پاسخ به لمس انجام می شود و در حیطه حرکات درشت نیز وضعیت نشستن،ایستادن،برخاستن،راه رفتن و دویدن و تعادلی کودک مورد بررسی قرار می گیرد.

به گفته وی تعداد سوالات در حیطه های مختلف متفاوت است؛ در حیطه شناختی 91 سوال، حیطه ادراکی 49 سوال، حیطه بیانی 48 سوال، حیطه حرکات ظریف 66 سوال و حیطه حرکات درشت 72 سوال پرسیده می شود.

سپس یزدی مربی کشوری مرکز جامع تکامل کودکان همایون با اشاره به ساختار مقیاس های تست تکاملی تشخیصی بیلی، درخصوص دستورالعمل های کلی آزمون و نمره دهی بخش‌های شناختی، زبانی و حرکتی توضیحاتی ارایه داد.

وی در ادامه به بیان توضیحاتی درخصوص نحوه تکمیل فرم ثبت اطلاعات، جداول خلاصه نمرات خام خرده آزمون ها و محاسبه نمرات تراز شده برای حاضران پرداخت.

در ادامه کارگاه ضمن نمایش فیلم آموزشی درخصوص نحوه اجرای تست تشخیصی بیلی، مدرسان به سوالات شرکت کنندگان پاسخ دادند.

در خاتمه کارگاه شرکت کنندگان ضمن بازدید از بخشهای مختلف مرکز جامع تکامل کودکان همایون از نزدیک با نحوه اجرای تست های تشخیصی بیلی آشنا شدند.

براساس این گزارش کارگاه آموزشی آشنایی با مقیاس های تکاملی بیلی توسط گروه سلامت نوزادان، کودکان و شیر مادر معاونت امور بهداشتی دانشگاه در سالن اجتماعات مرکز جامع تکامل همایون برگزار شد. در این دوره آموزشی کارشناسان سلامت کودکان، آزمونگران بیلی، پزشکان بیلی مراکز بهداشت شمال، شرق و شبکه های بهداشت شمیرانات، دماوند و پاکدشت حضور داشتند.

انتهای پیام/

 


١٢:٣٩ - شنبه ١٩ مرداد ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٥٠٩    /    تعداد نمایش : ١٩٤