صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

سکته حادمغزی قابل درمان است، اگر زمان را از دست ندهیم

فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته مغزی  با اشاره به درمان سی امین بیمارتحت درمان مکانیکال ترومبکتومی مغزی در بیمارستان امام حسین(ع)، گفت: این عارضه درمان‌پذیر است، در صورتی که بیمار به موقع به بیمارستان منتقل ودر درمان های تشخیصی و  مداخله ای مناسب انجام شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، به نقل از بیمارستان امام حسین(ع)، دکتر آقامیری عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره  به این که روزانه تعداد مراجعه کنندگان به بخش های مختلف این بیمارستان امام حسین(ع) بویژه اورژانس زیاد است و کثرت قابل توجه مراجعه کنندگان را بیماران دچار سکته مغزی تشکیل می دهند، اظهار کرد: عارضه ی استروک یا سکته حاد مغزی در صورت تشخیص سریع و مداخله درمانی مناسب می تواند با پیامد خطرناک و جدی همراه نباشد، ولی در صورت تاخیر در درمان با هزینه های فراوانی برای فرد، خانواده وی و همچنین سیستم بهداشت جامعه همراه خواهد بود.

 

وی با اشاره به این که تشخیص به موقع قدم اول و اساسی در برخورد با بیماران مبتلا به سکته حاد مغزی است، خاطرنشان کرد: گام دوم بعد از تشخیص، انتخاب روش درمانی مناسب برای این بیماران است.

 

دکتر آقامیری افزود: امروزه روش های درمانی مختلفی در برخورد با این بیماران، از اقدامات حمایتی تا ترومبولیتیک تراپی و مداخلات اندوواسکولار، در دسترس است و یکی از سوالات اصلی در درمان سکته مغزی حاد این است که کدام بیمار برای دریافت کدام درمان مناسب است.

 

به گفته این فوق تخصص آنژیوپلاستی و سکته مغزی: مطالعات نشان داده اند که رکانالیزاسیون سریع عروق مغزی در بیماران دچار سکته مغزی موجب بهبودی و عملکرد بهتر این بیماران می شود و رکانالیزاسیون عروق مغزی یا به کمک تزریق وریدی داروهای ترومبولیتیک(RTPA) یا به کمک روشهای اندوواسکولار انجام می شود.

 

وی ادامه داد: تزریق وریدیRTPA در 3 ساعت اول شروع علایم موجب بهبودی پیش آگهی بیماران سکته مغزی ایسکمیک می شود ولی پاسخ آن بر روی عروق بزرگ ناچیز است.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه بیان کرد: مطالعات اخیر نشان داده اند که روش های آندوواسکولار و حذف مکانیکال لخته در عروق بزرگ مغز در بیماران سکته های مغزی در 6 ساعت اول شروع علائم موجب بهبودی این بیماران و عملکرد آنها در دراز مدت می شود.

 

دکتر آقامیری با اشاره به این که در حال حاضر ترومبکتومی مکانیکال قدم اول در درمان حاد سکته های مغزی در بسیاری از کشورها و گایدلاین ها است، تاکید کرد: روش های مختلفی برای انجام این درمان بوجود امده است که هر کدام فواید و مضرات خاص خود را دارند.

 

وی عنوان کرد: سی امین بیماری که با این روش تحت درمان قرار گرفت خانم 48 ساله ای بود که از دو ساعت قبل از مراجعه دچار فلج اندام های سمت چپ و اختلال در نگاه به سمت چپ شده بود که پس از بررسی های صورت گرفته ، درگیری عروق اصلی مغز و  MCA سمت راست  تشخیص داده شد.

 

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: بیمار تحت درمان با داروی اکتیلاز یا همانRTPA قرار گرفت که درمان دارویی اثربخش نبود بنابراین بیمار بلافاصله تحت مکانیکال ترومبکتومی قرار گرفت که در ترومبکتومی صورت گرفته ، تنگی شدید در دریچه قلب و بطن قلبی رویت شد و مشخص شد منبع آمبولی از قلب بیمار بوده است.

 

وی افزود: پس از پايان پروسيجر، بیمار به بخش منتقل و خوشبختانه با حال عمومی مناسب از بیمارستان ترخیص شد.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از بیمارستان امام حسین (ع)، درمان مکانیکال ترومبکتومی مغزی از سال 1395 در بیمارستان امام حسین (ع) برای درمان بیماران مورد استفاده قرار گرفته است.

 

انتهای پیام/


١١:٥٣ - شنبه ٢٥ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥٢٠٦    /    تعداد نمایش : ٨٤