صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

طرح کشوری بررسی شیوع ناباروری از اواخر آبان اجرا می شود

مدیر سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از آغاز اجرای طرح بررسی شیوع ناباروری در کشور خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به نقل از معاونت امور بهداشتی، دکتر فرناز اهدائی وند با اشاره به این که ایران در سال های اخیر با چالش بزرگی در زمینه کاهش میزان باروری(پایین تر از نرخ جانشینی) مواجه شده است، خاطرنشان کرد: این امر در درازمدت می تواند به نرخ رشد منفی در جمعیت منتهی شود.

 

ایران ششمین کشور جهان که به سمت سالمندی می رود

 

به گفته وی هرم سنی جنسی جمعیت کشور یک دوره گذار از جوانی به سمت سالمندی را نشان می دهد و ایران ششمین کشور جهان است که به سرعت به سمت سالمندی پیش می رود.

 

مدیر سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاه با ذکر این مطلب که کاهش روند جمعیتی؛ پیامدهای اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی بسیاری را به دنبال خواهد داشت، افزود: حوزه سلامت راهکارها، تدابیر و برنامه هایی را برای مقابله با کاهش نرخ باروری و سالخوردگی جمعیت در دست اجرا دارد که پیشگیری  و درمان ناباروری یکی از این راهکارها است.

 

ناباروری هزینه های سنگینی بر دوش جامعه تحمیل می کند

 

دکتر اهدائی وند ناباروری را یکی از معضلات هر جامعه برشمرد و خاطرنشان کرد: پیگیری، تشخیص و درمان ناباروری هر ساله هزینه های سنگینی را بر دوش جامعه تحمیل می کندو بر زندگی مردان و زنان در سنين باروري تاثير گذاشته و افراد مبتلا را در معرض مشكلات عاطفي و رواني زيادي قرار مي دهد.

 

یک چهارم زوج های کشورهای در حال توسعه از مشکلات ناباروری رنج می برند

 

به گفته وی كنفرانس جهاني جمعيت و توسعه سال 1994 در قاهره، ناباروري را عاملي مطرح کرد  كه آسيب جدي بر پيكره بهداشت باروري وارد مي‌سازد.

 

دکتر اهدائی وند یادآور شد:WHO نيز ناباروري را به عنوان يك مشكل مهم بهداشت باروري در نظر گرفته استو طبق برآورد این سازمان یک چهارم زوج ها در  کشورهای در حال توسعه از مشکلات ناباروری رنج می برند.

 

وی در ادامه سخنان خود از آغاز طرح بررسی شیوع ناباروری در کشور توسط دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت  خبر داد  که در راستای اجرای سیاست های جمعیتی کشور، رفع مشکلات زوجین نابارور و پیشگیری از ناباروری اجرا می شود.

 

به گفته دکتر اهدائی وند هدف اصلی این مطالعه، ارزیابی شیوع ناباروری اولیه و ثانویه درزنان 15 تا 49 ساله ایرانی است که ازدواج کرده و از آغاز زندگی مشترک آنها بیش از یک سال گذشته باشد.

 

اجرای طرح کشوری بررسی شیوع ناباروری از اواخر آبان ماه آغاز می شود

 

وی با اشاره به انجام این مطالعه در 30 استان کشور و بین 150.000 خانم ایرانی( 15 تا49 ساله) گفت: این تحقیق توسط کارشناسان مامایی از طریق پرسشگری درب منزل انجام می شود.

 

مدیر سلامت خانواده و تغذیه معاونت امور بهداشتی دانشگاهخاطرنشان کرد: پرسشگران دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از اواخر آبان ماه با کارت شناسایی عکس دار برای اجرای این طرح به درب منازل ساکنان مناطق تحت پوشش این دانشگاه مراجعه خواهند کرد.

 

به گفته وی این طرح کشوری در سطح شهر تهران و شهرستان های پردیس و دماوند با شرکت 700 خانم  واجد شرایط اجرا خواهد شد.

 

انتهای پیام/


١١:٣٥ - شنبه ٢٥ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٨٥١٩٩    /    تعداد نمایش : ٨١