صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

شناسایی بیماران درمعرض خطر خودکشی؛ یکی از مهمترین فوریت های پزشکی

مسئول واحد روانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی و مدرس دوره "شناسایی وارزیابی بیماران پرخطر از نظر خودکشی"گفت: شناسایی و ارزیابی روانشناختی  بیماران درمعرض خطر خودکشی یکی از مهمترین فوریت های پزشکی  در جوامع انسانی است که با برگزاری دوره های فوق می توان اهمیت موضوع را به طور کامل تشریح کرد.
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی به نقل از بیمارستان مسیح دانشوری، دکتر میترا صفا مسئول واحد روانپزشکی و مدرس دوره شناسایی وارزیابی بیماران پرخطر از نظر خودکشی که در راستای اجرای طرح استاندارهای اعتباربخشی برگزار شد، هدف از برگزاری این  کارگاه آموزشی را  ارزیابی، شناسایی، مراقبت، درمان وکنترل بیماران در معرض خطر خودکشی در بیمارستانها دانست.
 
دکتر صفا  گفت: خودكشي عملی آگاهانه و هدفمند است، که به قصد آسيب رساندن به خود صورت می‌گيرد.
 
 
وی ادامه در تعریف خودکشی گفت: این عمل به عنوان فرآيند تدريجي خستگي از زندگي تا تمايل به مردن، افكار خودكشي، اقدام به خودكشي و خودكشي موفق توصيف می‌شود.
 
 
مسئول واحد روانپزشکی دانشگاه افزود: خطر رفتارهاي خودكشی با طيف وسيعي از عوامل از قبيل شرايط اجتماعي و خانواده، شخصيت، تجارب آسیب زای زندگي و سلامت روان (غالباً افسردگي) در ارتباط است.
 
 
به گفته دکتر صفا: اکثریت بيماران مزمن دچار افسردگي، خشم، احساس گناه، افكار خودكشي، اضطراب تنهايي، اختلالات خواب و اشتها، اختلالات شناختي و جنسي، اختلال كاركرد هوشي و تكلم، وابستگي، انكار بيماري، فقدان كنترل بدني و به خصوص اختلال مصرف مواد مي شوند.
 
 
وی با تاکید بر ضرورت توجه جدی به اختلال مصرف مواد گفت: استفاده از مواد مخدر مي تواند نقش مداخله اي داشته باشند و احتمال ارتكاب خودكشي را افزايش دهد.
 
 
دکتر صفا توضیح داد: در این کارگاه درباره  ویژگی های ظاهری، محتوا و فرم فکر، تظاهرات خلق، سیستم های روانی –حرکتی  و رفتاری بیماران بستری در این مرکز، بر اساس پنجمین ویراست راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM_5))  بحث و تبادل نظر انجام شد.
 
 
وی درباره مواردی نظیر روش های مدل سازی فعال رفتاری، مطالعه مروری، روش های یادگیری عملی  و تعامل مثبت متقابل وذکر تجارب یکایک شرکت کنندگان با محتوای چالش برانگیز خودکشی  مواردی را مطرح کرد.
 
 
 دکتر صفا اظهار کرد: شناسایی و ارزیابی روانشناختی  بیماران درمعرض خطر خودکشی یکی از مهمترین اورژانس های پزشکی  در زندگی انسانی و خانودگی است که با برگزاری دوره های فوق می توان اهمیت این موضوع را کامل تشریح کرد.
 
 
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، کارگاه آموزشی "شناسایی وارزیابی بیماران پرخطر از نظر خودکشی" در راستای استاندارهای اعتباربخشی توسط واحد روانپزشکی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با هماهنگی دفتر بهبود کیفیت، دوم شهریور ماه 1398در بیمارستان دکتر مسیح دانشوری برگزار شد و گروه هدف این کارگاه، سرپرستاران، سوپروایزر بخش های بیمارستانی، جانشین پرستاران، ورابطین ایمنی بخش ها در این مرکز بودند.
 
 
انتهای پیام/


١٤:٠٧ - شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨٢٤٠٠    /    تعداد نمایش : ٤٢٣