صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

نمایندگان وزارت بهداشت پاکستان در بازدید از مرکز بهداشت شمال: نظم مجموعه ما را تحت تاثیر قرار داده است!

نمایندگانی از وزارت بهداشت کشور پاکستان به منظور افزایش تعامل با نظام سلامت ایران، از نحوه ارائه خدمت در مرکز بهداشت شمال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بازدید کردند.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز یکشنبه نمایندگانی از وزارت بهداشت کشور پاکستان به منظور افزایش تعامل با نظام سلامت ایران، از نحوه ارائه خدمت در مرکز بهداشت شمال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از جمله کلاس های مشاوره پیش از ازدواج و آزمایشگاه این مرکز بازدید کردند.

 

دکتر شریف ترکمن نژاد رئیس مرکز بهداشت شمال دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره این بازدید اظهار کرد: در حوزه نظام سلامت کشور، در حوزه بهداشت ساختاری به نام شبکه وجود دارد که دستورالعمل ها و قواعد آن در جهان کم نظیر است و به همین خاطر می تواند برای بسیاری از کشورهای دنیا الهام بخش باشد و کشورهایی که مثل ما نظام شبکه ندارند می توانند از این سیستم الگوبرداری کرده و آن را در کشورشان اجرا کنند.

 

وی با اشاره به نقش سازنده تعامل با سایر کشورها در حوزه سلامت، گفت: همچنین اگر کشورهایی که نظام سلامت آن ها از کشور ما شرایط بهتری دارد نیز با ما در تعامل باشند، ما می توانیم از آن ها درس هایی بگیریم و خدماتمان را تکمیل کنیم.

 

دکتر ترکمن نژاد با تاکید بر اینکه چنین مراوداتی سازنده است، گفت: ما از این تعاملات استقبال می کنیم زیرا این بازدیدها باعث افزایش سطح استاندارد های خدمات ما نیز می شود.

 

رئیس مرکز بهداشت شمال ادامه داد: از آنجایی که ما با کشورهایی همچون پاکستان و افغانستان ارتباط زیادی داریم و مهاجران زیادی از این کشورها در ایران وجود دارند، الگوبرداری نظام سلامت این کشورها از ایران و ارتقای سلامت آن ها، بر کشور ما نیز اثرات مثبتی خواهد گذاشت.

 

وی درباره خدمات این مرکز توضیح داد:مرکز بهداشت شمال تهران با تحت پوشش داشتن جمعیتی حدود دو میلیون نفر، 22 مرکز خدمات جامع سلامت دارد که در  بعضی از مراکز آن خدمات خاصی همچون مراقبت از بیماران مبتلا به ایدز نیز ارائه می شود.

 

 دکتر ترکمن نژاد با بیان اینکه در مرکز جامع تکامل کودک خدمات غربالگری تکامل ارائه می شود، افزود: در مرکز بهداشت شمال سه مرکز وجود دارد که در آن ها آموزش ها و مشاوره های پیش از ازدواج را به زوجین ارائه می شود.

 

رئیس مرکز بهداشت شمال با اشاره به اینکه این مرکز از مراکز قدیمی و شناخته شده شهر تهران است، کیفیت بالای نیروهای انسانی و آزمایشگاه و همچنین ارائه خدمات جامع مربوط به پیش از ازدواج از جمله مشاوره ژنتیک، غربالگری بیماری های ژنتیکی با عنوان ژنتیک اجتماعی، واکسیناسیون زوجین، تست مورفین، و سرعت بالای پاسخگویی به مراجعان و خدماتی از این قبیل را از نقاط قوت این مرکز برشمرد.

 

دکتر ممتاز اسکار مشاور صندوق جمعیت سازمان ملل متحد و مدیرکل سابق وزارت رفاه پاکستان نیز نحوه ارائه خدمات در این مرکز را بسیار مثبت ارزیابی کرد و گفت: از لحظه ای که به این مرکز قدم گذاشتم از میزان نظم و رعایت بهداشت در اینجا بسیار تحت تاثیر قرار گرفتم.

 

وی با اشاره به بازدید از کلاس آموزش های بهداشتی پیش از ازدواج زوجین  گفت: در این کلاس به نحو بسیار جالبی با ارائه تصاویر اطلاعات بسیار خوبی به زوجین ارائه می شد که من را تحت تاثیر قرار داد.

 

مشاور صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با اشاره به دانش بالای مشاوران این مرکز گفت: در این کلاس ها با استفاده از چارت و تصویر آناتومی بدن خیلی خوب به تصویر کشیده شده و به زبان بسیار ساده برای زوج ها ارائه می شود.

 

اسکار با ابراز خرسندی از نحوه ارائه آموزش در این کلاس ها گفت: شیوه این کلاس ها کاملا مشارکتی است و از زوجین در یک فضای بسیار آرام سوالاتی پرسیده می شود و زوجین به این شکل در روند آموزش ها مشارکت می کنند.

 

وی با بیان اینکه در پاکستان به تازگی قرار است مشاوره های پیش از ازدواج آغاز شود، گفت: با توجه به تجربیات خیلی خوبی که ایران دارد و به عنوان یکی از نمونه های خوب در سطح جهان مطرح است، این تعاملات می تواند کمک خیلی خوبی برای استفاده از تجربیات ایران باشد.

 

مشاور صندوق جمعیت سازمان ملل متحد با اشاره به نزدیکی فرهنگی بین کشور ایران و پاکستان، یادآور شد: این تجربه بسیار جالبی است که در ایران همه ذی نفعان و گروه ها از جمله رهبران مذهبی درگیر مشاوره های قبل از ازدواج هستند و با توجه به اینکه در کشور پاکستان نیز به صورت پایلوت در یکی از ایالت ها مشاوره های قبل از ازدواج در حال اجراست، این تجربه بسیار مفیدی خواهد بود که در پاکستان نیز بتوان رهبران مذهبی را در روند مشاوره های پیش از ازدواج همچون ایران دخیل کرد.

 

این بازدید با حضور نمایندگانی از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور و همچنین فاضل نبی مدیر کل اداره رفاه جمعیت پاکستان، شاهد نصرت کارشناس اداره رفاه جمعیت ایالت پنجاب، دکتر ساقب شیخ معاون اداره سلامت ایالت سند پاکستان، سید کمال شاه مدیر عامل سازمان مردم نهاد اف پی ای پی، دکتر ممتاز اسکار مشاور و دکتر جمیل احمد کارشناس ارشد حوزه بهداشت باروری صندوق جمعیت سازمان ملل متحد در پاکستان صورت گرفت و در طول آن کادر مرکز بهداشت شمال با جزئیات کامل به تشریح روند ارائه خدمات به بازدید کنندگان پرداختند.

 

انتهای پیام/


١٧:٢٩ - يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٩٣٥    /    تعداد نمایش : ٣٣٧