صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

از دست نیاز به سوی پزشکان خارجی تا چشم امید به افق های توریسم درمانی

امروز در کشور به ندرت می توان فردی را با سن کمتر از 30 یا 40 سال یافت که تجربه مراجعه به پزشکان نه چندان حاذق هندی، بنگلادشی و فیلیپینی را که حتی ارتباط کلامی بین آن ها با بیماران به سختی ایجاد می شود، در خاطر داشته باشد. این مسئله بیانگر آن است که در دهه های اخیر، در کشور از نظر تربیت نیروی پزشکی تفاوت های قابل توجهی با گذشته به وجود آمده است.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تا پیش از انقلاب اسلامی، در سیستم بهداشت و درمان کشور نقطه ضعف های زیادی به چشم می خورد؛ آمارها نشان می دهد تا پیش از انقلاب اسلامی تنها 17 هزار پزشک به جمعیت سی و چند میلیونی کشور خدمت می دادند که بخش قابل توجهی از این افراد را نیز پزشکان خارجی تشکیل می دادند.

 

همچنین علاوه بر کمبود قابل توجه پزشک عمومی، تعداد پزشکان متخصص و فوق تخصص نیز بسیار انگشت شمار بود و همان افراد اندک نیز، تحصیلات خود را خارج از کشور کسب کرده بودند.

 

پس از پیروزی انقلاب اسلامی و به دنبال آن انقلاب فرهنگی، در سیاست ها و ظرفیت های دانشگاه های کشور برای تربیت پزشکان تحولی عظیم رقم خورد و با همت و کوشش فراوان اساتید دانشگاه، برنامه ریزان و مسئولان کشور، کیمیت آموزش پزشکی، با حفظ کیفیت رشد فراوانی یافت.

 

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی نیز که تا پیش از انقلاب اسلامی با نام دانشگاه ملی فعالیت می کرد همگام با سایر دانشگاه های کشور، پس از انقلاب فرهنگی در سال 64، با تشکیل دانشکده های جدیدی همچون بهداشت، داروسازی، تجمیع مدارس آموزش پرستاری و تشکیل دانشکده پرستاری و مامایی، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در رشته های علوم پزشکی، جذب دانشجو در بوردهای تخصصی و همچنین تربیت پزشکان فوق تخصص نقش بسزایی در تربیت نیروهای متخصص حوزه سلامت کشور داشته است.

 

به گفته دکتر فریدون عزیزی، نخستین رئیس دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پس از انقلاب اسلامی، این دانشگاه در سال 64، برای مرتفع کردن نیازهای کشور و جبران کمبود نیرو در حوزه پزشکی، برای نخستین بار، ظرفیت 130 نفری دانشجوی پزشکی را به 635 نفر افزایش داد.

 

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی پس از انقلاب اسلامی با حدود شش هزار نفر دانشجو، فعالیت خود را آغاز کرد، تعداد دانشجویان گروه پزشکی این دانشگاه کم کم افزایش یافت تا جایی که در سال 70 با 12 هزار دانشجو، تعداد دانشجویان گروه پزشکی دانشگاه از تعداد دانشجویان گروه پزشکی دانشگاه تهران بیشتر شد.

 

با اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آن زمان جوان محسوب می شد و دانشکده پزشکی آن حدود 23 سال بعد از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران تشکیل شده بود، اما توانست از نظر تعداد دانشجو و تعداد افرادی که در بوردهای تخصصی تحصیل می کردند با دانشگاه تهران رقابت کند و در بعضی موارد از آن ها پیشی بگیرد.

 

سایر دانشگاه های کشور نیز به دنبال تجربه موفق دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در افزایش پذیرش دانشجوی پزشکی، ظرفیت های خود را برای پذیرش دانشجوی پزشکی افزایش دادند، البته افزایش ظرفیت در سایر دانشگاه ها به اندازه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی محقق نشد، اما برای مثال دانشگاه تهران نیز در آن سال ها ظرفیت دانشجوی پزشکی را از 150 نفر به حدود 400 نفر ارتقا داد.

 

افزایش تعداد دانشجویان پزشکی در کشور تا جایی پیش رفت که در آن سال ها پذیرش دانشجو در سراسر کشور  از 600 نفر به 4 هزار نفر در سال رسید و امروزه حدود 117 هزار نفر پزشک در سراسر کشور به ارایه خدمت مشغول اند.

 

از زمان تاسیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی تاکنون بیش از ۶۶هزار نفر از این دانشگاه فارغ التحصیل شده و در حوزه های علمی، آموزشی، پژوهشی و نظام ارایه خدمات سلامت کشور پانهاده اند که  از این تعداد ۱۵هزار دانش آموخته دکترای عمومی پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی، ۹هزار نفر دانش آموخته  دوره های تخصصی و فوق تخصصی و مابقی نیز در سایر رشته های مرتبط به گروه علوم پزشکی بوده اند.

 

این ۹هزارنیروی تخصصی و فوق تخصصی دانش آموخته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بیش از یک سوم کل نیروهای متخصص و فوق تخصص وزارت بهداشت را تشکیل می دهند که در ۶۰۰بیمارستان استانهای مختلف کشور مسئولیت ارایه خدمات درمانی به مردم را برعهده دارند.

 

در حال حاضر نیز دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با 1400 عضو هیئت علمی، 14 هزار دانشجو، 12 دانشکده و مجتمع آموزش عالی، پنج پژوهشکده، چهار مرکز رشد، 49 شرکت دانش بنیان، 19 بیمارستان و مرکز پزشکی آموزشی و درمانی، 10 شبکه و مرکز بهداشتی و درمانی و تحت پوشش داشتن جمعیتی حدود 5 میلیون و 700 هزار نفر نقش بسزایی در آموزش پزشکی و خدمات درمانی کشور ایفا می کند.

 

البته دستاوردهای دانشگاه های علوم پزشکی پس از انقلاب اسلامی تنها در افزایش چشمگیر دانشجویان پزشکی و بی نیاز کردن کشور از پزشکان خارجی خلاصه نمی شود، بلکه دانشگاه ها در تربیت محقق و پژوهشگر نیز بسیار موفق عمل کرده اند.

 

دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با انجام فعالیت های پژوهشی و فناورانه در قالب پنج پژوهشکده، چهار مرکز رشد و 49 شرکت دانش بنیان تبدیل شدن به دانشگاه نسل سوم را در نقشه راه خود ترسیم کرده است.

 

این دانشگاه با جهت دهی پژوهش های دانشگاه به سمت فناوری، تولید و خلق ثروت، کارآفرینی و در نهایت حل مشکلات نظام سلامت، دستاوردهای ارزشمندی داشته است که از شاخص ترین آن ها می توان به رشد کمی 36.5 درصدی تولیدات علمی در سال گذشته، رشد کیفی 49 درصدی استنادات، 40 پله صعود در نظام رتبه بندی لایدن، کسب رتبه اول تحقیقات دانشجویی و حضور درفهرست موسسه های برتر در  نظام رتبه بندی دانشگاهی شانگهای در جمع 800 دانشگاه برتر جهان اشاره کرد.

 

البته روند رو به رشد دانشگاه های علوم پزشکی همچنان ادامه دارد و دانشکده های پزشکی به‌طورجدی مباحث جدید پزشکی در دنیا را دنبال میکنند و  به‌روز می‌شوند، تا جایی که در حال حاضر کشور نه تنها از حضور پزشکان خارجی بی نیاز است، بلکه با توجه به ظرفیت های علمی و پژوهشی متخصصان کشور، افق های روشنی در زمینه توریسم درمانی برای کشور ترسیم شده است.

 

انتهای پیام/


١٥:٤٧ - يکشنبه ٣ شهريور ١٣٩٨    /    عدد : ٨١٩٣٤    /    تعداد نمایش : ٢٦٥