صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

بیشترین افزایش IF مجلات پزشکی کشور به «Urology Journal» رسید

مجله اورولوژی مرکز تحقیقات کلیه و مجاری ادراری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی موفق به کسب بیشترین افزایش IF مجلات پزشکی کشور شد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، مراسم تبیین پیشرفتهای مجله بین المللی اورولوژی مرکز تحقیقات کلیه و مجاری ادراری دانشگاه با حضور دکتر آخوندزاده قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه و جمعی از مسوولان و صاحبنظران دانشگاه چهارشنبه 19 تیرماه در مرکز پزشکی لبافی نژاد برگزار شد.

دکتر آقاجانی رئیس دانشگاه در این مراسم با اشاره به خدمات ارزشمند گروه ارولوژی دانشگاه در تمامی حوزه های درمانی،آموزشی و پژوهشی این گروه را الگویی مناسب برای سایر گروهها و پژوهشگران برشمرد و یادآور شد ارایه خدمات درمانی دست و پاگیر نبوده و بستری مناسب برای دستاوردهای علمی پژوهشی فراهم می کند و توفیق مجله اورولوژی دانشگاه در کسب بیشترین پیشرفت را مبین این موضوع دانست.

انجام 18000 عمل جراحی در بخش ارولوژی بیمارستان لبافی نژاد در سال گذشته

رییس دانشگاه با اشاره به آمار اعمال جراحی بخش ارولوژی بیمارستان لبافی نژاداظهار داشت:  در این بخش پیشرفته ترین اعمال جراحی توسط اساتید بنام و برجسته انجام می شود و طبق آمار در سال گذشته 18000 عمل جراحی در این بخش انجام پذیرفته است که در کل کشور هیچ مرکزی چنین آماری نداشته است.

دکتر آقاجانی ارایه خدمات بالینی را باعث توفیقات بزرگ در حوزه های آموزشی و پژوهشی برشمرد و افزود: یکی از ابزارهای اصلی در راستای رشد و پیشرفت این مجله بیمارانی بودند که در این مرکز مورد درمان قرار گرفتند و بستر تحقیقاتی مناسبی را برای اساتید و پیشرفت این مجله فراهم کردند.

صعود 30 رتبه ای دانشگاه در نظام رتبه بندی لایدن

وی همچنین از صعود 30 رتبه ای دانشگاه در رتبه بندی لایدن به تازگی خبر داد و این توفیق را حاصل تلاش اعضای هیات علمی گروههای آموزشی، پژوهشکده ها و مراکز تحقیقاتی دانست .

دکتر آقاجانی در خاتمه سخنان خود ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید دکتر لبافی نژاد و تقدیر از تلاشهای گروه ارولوژی دانشگاه و دست اندرکاران انتشار مجله ارولوژی دانشگاه، برای تمامی همکاران این مرکز درمانی به ویژه گروه ارولوژی آرزوی توفیق کرد.

رشد IFمجله اورولوژی دانشگاه از 0.88 در سال 2017 به 1.463 در سال 2018

دکتر آخوندزاده قائم مقام معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت نیز در این مراسم ضمن تبریک این توفیق به ارایه گزارشی درخصوص مجلات علوم پزشکی کشور پرداخت.

وی با اشاره به این مطلب که از 90 مجله علمی پژوهشی در سال 80 به 416 مجله رسیده ایم تاکید کرد: سیاست ما توسعه کمی مجلات نیست و به دنبال رشد کیفی مجلات هستیم. روند نمایه سازی مجلات علوم پزشکی کشور در بانک ESCIو web of science  از 2 درصد در سال 83 به 82 درصد در سال 98 رسید ه است.

دکتر آخوندزاده ضمن مقایسه وضعیت  نمایه شدن مجلات علوم پزشکی وغیر پزشکی در PubMedوScopusو ... خاطرنشان کرد که از 415 مجله علوم پزشکی 113 مقاله در اسکوپوس و 82 مقاله در ISIنمایه شده است و با اشاره به تفاوت موجود در این مقایسه آماری، کیفیت بالای مجلات علوم پزشکی کشور را یادآور شد.

وی ضمن تبیین وضعیت مجله اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در بین مجلات پزشکی کشور اظهار داشت:  چارک این مجله در ISI درQ3  قرار دارد و درصد رشد مقدار Impact Factorآن نیز به 66.2 درصد رسیده است.

اهدای هدیه  100 میلیون تومانی به مجله اورولوژی دانشگاه از سوی معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه

دکتر آخوندزاده خاطرنشان کرد: IFمجله اورولوژی دانشگاه از 0.88 در سال 2017 به 1.463 در سال 2018 رسیده است و از رتبه 80 به 59 ارتقا یافته است. همچنین توزیع مقالات منتشره از سایر کشورها ، توزیع مجلات استناد کننده به مقالات این مجله، توزیع جغرافیایی کشورهای استناد کننده(امریکا،چین،ترکیه، ایران، ایتالیا،انگلیس و...) و روند تغییرات IFاین مجله قابل توجه و مناسب بوده است.

دکتر آخوند زاده در خاتمه سخنان خود سردبیری مجلات را شغلی تمام وقت و دشوار دانست و بر لزوم بازنگری ساختار مجلات در ایران تاکید کرد و ضمن اهدای 100 میلیون تومان به مجله اورولوژی دانشگاه اظهار امیدواری کرد که در سال آینده شاهد توفیقات بیشتر این مجله باشیم.

گروه ارولوژی گروه آموزشی متمایز دانشگاه در منطقه خاورمیانه است

دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه نیز در این مراسم گروه اورولوژی را یکی از گروههای آموزشی متمایز دانشگاه در سطح منطقه و مجله اورولوژی را یکی از مجلات معتبر بین المللی با کیفیت خوب برشمرد.

وی با اشاره به وجود 105 مجله اورولوژی در دنیا، مجله اورولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی را یکی از موفق ترین مجلات برشمرد که در رده بین المللی بالاتر از برخی مجلات کشورهای سوئیس، کانادا،انگلیس و کره جنوبی قرار گرفته و این امر را مایه مباهات دانست.

دکتر زرقی پژوهش را یکی از دغدغه های امروز دانشگاههای دنیا برشمرد که به سمت پژوهش محوری حرکت می کنند و با اشاره به رشد و پیشرفت چشمگیر این مجله در سال گذشته این توفیق را حاصل تلاش اعضای گروه ارولوژی و توجه آنان به مسایل علمی پژوهشی برشمرد وتوسعه کیفی را یکی از سیاستهای این معاونت عنوان کرد.

 کسب رتبه اول توسط مجله ارولوژی دانشگاه از نظر افزایش ضریب تاثیر در بین مجلات پزشکی کشور

دکتر بصیری مدیر مسوول مجله ارولوژی دانشگاه و رییس مرکز تحقیقات کلیه و مجاری ادراری نیز ضمن ارایه گزارشی درخصوص روند پیشرفت مجله اظهار داشت: از سال 73 تا 82 این مجله به زبان فارسی و از سال 82 تاکنون به زبان انگلیسی انتشار یافته است. ابتدا بصورت فصلنامه و هم اکنون دو ماهانه می باشد و از سال 86 نیز مرکز تحقیقات صاحب امتیاز این مجله شد.

وی این مجله را اولین مجله ارولوژی در خاورمیانه عنوان کرد که در PubMedو ISIو تقریبا در تمامی بانکهای اطلاعاتی معتبر جهانی نمایه شده است و امروز دارای ضریب تاثیر مجله 1.463 است.

به گفته دکتر بصیری این مجله در بازه زمانی سال 2017 به 2018؛ از نظر مطلق افزایش ضریب تاثیر در بین مجلات ارولوژی جهان در جایگاه دوم قرار دارد و از نظر درصد افزایش ضریب تاثیر مجله در بین مجلات ارولوژی جهان رتبه اول را داراست. همچنین از نظر میزان مطلق افزایش ضریب تاثیر در بین مجلات پزشکی ایران در رتبه اول و از نظر درصد افزایش ضریب تاثیر مجله  در بین مجلات پزشکی ایران در رتبه دوم قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد که در این مجله بین المللی؛ مقالات اساتید ایرانی و اساتید کشورهای ترکیه، چین، امریکا، ایتالیا و... نیز انتشار یافته که بیشترین مقالات مربوط به ترکیه است. در 6 ماهه اول سال 2019 تعاد 478 مقاله ارسال شده است که 71 درصد آنها پس از داوری رد شدند و این نشان دهنده نگاه کیفی گرایی و حساسیت علمی این مجله است.

وی  در خاتمه سخنان خود با اشاره به راهکارهایی نظیر کاهش هزینه ها و صرفه جویی و افزایش درآمدها اظهار داشت: امروز با حداقل امکانات و استفاده از راهکارهای مختلف توانستیم با حداقل امکانات مجله را منتشر کنیم و خوشبختانه امروز به مرز خودکفایی رسیده ایم که این امر حاصل تلاش تمامی همکاران است و شایسته تقدیر است.

در پایان این مراسم با حضور دکتر آقاجانی، دکتر آخوندزاده، دکتر ضیائی، دکتر زرقی، دکتر بصیری ، دکتر نیکوبخت نماینده انجمن ارولوژی، دکتر سید جلیل حسینی با اهدای لوح تقدیر از اساتید، داوران و دست اندرکاران این نشریه تقدیر شد.

 انتهای پیام/


١٤:٢٨ - چهارشنبه ١٩ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٨٠٣٦١    /    تعداد نمایش : ٤١٣