صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

رئیس دانشگاه با گروه های آموزشی دانشکده بهداشت و ایمنی دیدار کرد/ آمادگی دانشکده بهداشت و ایمنی برای حل مشکلات زیست محیطی تهران

رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به ظرفیت های علمی این دانشکده، از آمادگی  این دانشکده برای حل مشکلات زیست محیطی کلان شهر تهران با همکاری نهادهای مرتبط خبر داد.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، امروز سه شنبه هجدهم تیرماه، دکتر محمد آقاجانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به همراه دکتر امیرمحسن ضیایی معاون آموزشی و دکتر افشین زرقی معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، با اعضای هیئت علمی گروه های آموزشی دانشکده بهداشت و ایمنی دیدار کرد و به بررسی پیشنهادها و مسائل مطرح شده توسط هیئت رئیسه و مدیران گروه های آموزشی این دانشکده پرداخت.

 

وی در ادامه با اشاره به ظرفیت های علمی این دانشکده، تشکیل شورای فناوری و ارتباط با صنعت در سال 97 را زمینه ساز ارائه خدمات پژوهشی و فنی برای این دانشکده عنوان کرد و از آمادگی  این دانشکده برای حل مشکلات زیست محیطی کلان شهر تهران با همکاری نهادهای مرتبط خبر داد.

 

رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی کمبود فضای فیزیکی را مهمترین چالش این دانشکده عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه ریزی دانشگاه برای انتقال قطعی بخش عمده ای از دانشجویان پردیس حکیمیه تا مهر 98 به این دانشکده، برطرف کردن چالش کمبود فضای فیزیکی دانشکده ضروری است.

 

وی در ادامه برنامه ریزی بلند مدت برای ترکیب اعضای هیئت علمی دانشکده را از دیگر اولویت های این دانشکده دانست و گفت: در برخی از گروه ها با  کمبود عضو هیئت علمی و همچنین کارشناس فنی مواجهیم که امیدواریم ریاست دانشگاه برای این حل این مسئله برنامه ریزی ها و اقدامات لازم را انجام دهد.

 

ظرفیت دانشکده بهداشت و ایمنی برای راه اندازی مقطع دکتری رشته های ارگونومی و HSE

دکتر اسلامی همچنین با اشاره به ظرفیت های این دانشکده برای توسعه برخی از رشته ها تاکید کرد: دانشکده بهداشت و ایمنی ظرفیت و زیرساخت بسیار خوبی برای پذیرش دانشجو در مقطع دکترای تخصصی برای رشته های ارگونومی و HSE دارد.

 

رئیس دانشکده بهداشت و ایمنی با بیان اینکه در حال حاضر رشته هایی مانند ایمنی ترافیک، ارگونومی و HSEبسیار مورد نیاز کشور است، پذیرش دانشجو در مقطع ارشد رشته ایمنی ترافیک را از دیگر ظرفیت های این دانشکده برای توسعه معرفی کرد.

 

در ادامه این جلسه دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده بهداشت و ایمنی درباره وضعیت آموزشی این دانشکده توضیح داد: در حال حاضر 51 عضو هیئت علمی این دانشکده در قالب هشت گروه آموزشی اپیدمیولوژی، ارگونومی، ایمنی صنعتی، بهداشت عمومی، سلامت ایمنی و محیط زیست، سلامت در بلایا و فوریت ها، مهندسی بهداشت حرفه ای و مهندسی بهداشت محیط فعالیت می کنند.

 

وی تعداد کل دانشجویان این دانشکده را 1032 نفر عنوان کرد و گفت: در این دانشکده 138 نفر در مقطع ارشد و 71 نفر نیز در مقطع دکتری در حال تحصیل اند.

 

دکتر غفاری نسبت استاد به دانشجو در مقطع کارشناسی را در این دانشکده 12.7، نسبت استاد به دانشجو در مقاطع تحصیلات تکمیلی را 7.5 و نسبت استاد به دانشجو در کلیه مقاطع را 20.2 عنوان کرد.

 

معاون آموزشی دانشکده بهداشت و ایمنی با اشاره به انتقال بخش عمده ای از دانشجویان پردیس حکیمیه به دانشکده بهداشت و ایمنی در مهرماه 98، افزایش فضای فیزیکی دانشکده را برای تامین کلاس های مورد نیاز، آزمایشگاه ها، کارگاه ها و کتابخانه خواستار شد.

 

رشد 33 درصدی مقالات پژوهشی دانشکده از سال 96 تا 97

در ادامه این جلسه دکتر یدالله محرابی، معاون پژوهشی دانشکده از رشد 33 درصدی تولید مقالات این دانشکده از سال 96 تا 97 خبر داد و گفت: در سال 97 مقالات منتشر شده در مجلات دارای نمایه ISI نسبت به سال 96، 25 درصد رشد داشته است.

 

وی با بیان اینکه از 51 عضو هیئت علمی این دانشکده، 12 نفر دارای H-indexبالاتر از 10 هستند، میانگین H-indexاعضای هیئت علمی این دانشکده را 6/6 عنوان کرد.

 

معاون پژوهشی دانشکده بهداشت و ایمنی، همچنین از برنده شدن این دانشکده در دو مناقصه در سال 98 برای انجام طرح هایی از شرکت شهر سالم، وابسته به شهرداری تهران خبر داد.

 

دکتر محرابی همچنین فعالیت های کمیته تحقیقات دانشجویی و کمیته دانشجویی فن آوری و کارآفرینی را از دیگر نقاط قوت این دانشکده معرفی کرد.

 

وی در ادامه درباره کتابخانه این دانشکده توضیح داد: کتابخانه این دانشکده دارای 750 نفر عضو است  و در سال 98 سامانه کنترل الکترونیکی کتابخانه در آن راه اندازی شده است.

 

معاون پژوهشی دانشکده بهداشت و ایمنی تعداد نسخه های کتاب موجود در کتابخانه این دانشکده را 18 هزار و 471  جلد کتاب عنوان کرد و گفت: با توجه به برنامه دانشگاه برای انتقال کتابخانه پردیس حکیمیه به دانشکده بهداشت و ایمنی، گسترش فضای فیزیکی کتابخانه بسیار ضروری است.

 

دکتر محرابی همچنین در ادامه درباره مراکز تحقیقاتی این دانشکده توضیح داد: در حال حاضر سه مرکز تحقیقات کنترل عوامل زیان آور محیط کار، ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت ها و ارتقای سلامت محیط کار در این دانشکده فعالیت می کنند.

 

در ادامه جلسه دکتر محمدحسین وزیری معاون دانشجویی و فرهنگی و دکتر نادعلی علوی بختیاروند معاون پشتیبانی دانشکده به شرح توضیحاتی درباره امور دانشجویی فرهنگی و پشتیبانی دانشکده بهداشت و ایمنی پرداختند.

 

در بخش دیگری از این جلسه دکتر هاشمی مدیر گروه اپیدمیولوژی دانشکده بهداشت و ایمنی با اشاره به تاریخچه تشکیل این گروه در دانشکده، به ارائه پیشنهادهایی همچون افزایش تعامل این گروه با گروه های بالینی، تشکیل « کلینیک پژوهش» در راستای ارائه خدمات تخصصی پژوهش، استفاده از ظرفیت های دانشجویان دکتری این رشته برای ارائه خدمات مشاوره ای، ایجاد ساختاری برای نظارت بر پژوهش ها پس از تصویب پروپزال ها و ایجاد کمیته های کنترل عفونت های بیمارستانی پرداخت.

 

دکتر خراسانی مدیر گروه سلامت در بلایا و فوریت ها نیز با بیان اینکه این رشته در سراسر دنیا رشته ای نوپا و بدیع محسوب می شود، توجه بیشتر به این رشته از طریق راه هایی همچون همکاری با برند های بین المللی را خواستار شد.

 

دکتر غفاری مدیر گروه بهداشت عمومی نیز با اشاره به اینکه تمامی دانش آموخته  های مقطع کارشناسی این گروه شاغل هستند و این گروه قدیمی ترین گروه دانشکده محسوب می شود، خواستار جذب عضو هیئت علمی و همچنین کارشناس برای این گروه آموزشی شد.

 

در ادامه جلسه نیز مدیران سایر گروه های آموزشی از جمله دکتر یزدانبخش مدیر گروه بهداشت محیط و دکتر غلام نیا مدیر گروه HSEبه بیان پیشنهادهایی برای رفع مشکلات و همچنین استفاده از ظرفیت های این گروه ها پرداختند.

 

همچنین اعضای هیئت علمی حاضر در جلسهبا بیان اینکه تداوم و استمرار جلسات دیدار رئیس دانشگاه با مدیران گروه های آموزشی، موجب ارتقای کیفیت این گروه ها می شود، به ارائه پیشنهاد هایی همچون راه اندازی مراکز تحقیقاتی مجازی (ویرچوال)، تقویت دانشکده در حوزه پدافند غیرعامل و گسترش همکاری و تعامل اپیدمیولوژیست های بخش های مختلف دانشگاه با یکدیگر پرداختند.

 

تاکید رئیس دانشگاه بر ضرورت گسترش تعامل دانشکده بهداشت و ایمنی با معاونت بهداشت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بین تمامی دانشگاه ها، بیشترین پوشش بهداشتی جمعیت را بر عهده دارد، بر تعامل هرچه بیشتر دانشکده بهداشت و ایمنی با معاونت امور بهداشتی دانشگاه برای ارتقای بهداشت جمعیت تحت پوشش تاکید کرد.

 

دکتر آقاجانی همچنین با اشاره به پتانسیل علمی دانشکده بهداشت و ایمنی، گسترش روابط این دانشکده با صنعت را جهت درآمدزایی و همچنین مرتفع کردن نیازهای جامعه در حوزه بهداشت و ایمنی خواستار شد.

انتهای پیام/


١٩:٣٦ - سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨    /    عدد : ٨٠٣٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٩٣