صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

جرم گیری، راه مناسبی برای رفع بوی بد دهان است

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: بوی بد دهان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می  تواند پلاک میکروبی و جرم باشد، جرم گیری دندان‌ها و از بین بردن مشکلات لثه‌ای و ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از مهمترین راه‌های رفع بوی بد دهان است، درواقع جرمگیری به عنوان درمان مادر در دندانپزشکی تلقی می شود.


به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکترسیدزهره طبیب زاده نوری متخصص بیماریهای لثه و عضو هیات علمی دانشکده دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی اظهار کرد: یکی  از درمان های اولیه و مقدماتی برای تمام درمان های آینده دندانپزشکی، در صورتی که بیمار جرم دندانی داشته باشد، جرم گیری است.

وی ادامه داد: اگر دندان بیماری جرم داشته باشد، باعث می شود که بافت های پشتیبانی کننده دندان که سلامت ریشه های دندان ها را تضمین می کنند آسیب ببینند، چرا که جرم باعث تجمع پلاک های میکروبی اطراف بافت های دندانی می شود و به تدریج باعث صدمه به سایر بافت های دندان می شود.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید بر این که جرم گیری کاری اساسی و اصولی در حوزه درمان بیماریهای دهان و  دندان است، خاطرنشان کرد: جرم گیری برای سایر درمان های دندان پزشکی، درواقع به عنوان درمان مادر تلقی می شود، بنابراین جرم گیری ضروری است و هیچ اثر منفی بر مینا و ریشه دندان ها ندارد.

دکتر طبیب زاده نوری افزود: چنانچه جرم گیری به درستی انجام شود، بافت های محافظی که در سطح ریشه هستند و در اثر جرم گیری از سطح ریشه برداشته می شوند به تدریج طی هفته های آتی و ماههای اول ترمیم می شوند وهیچ آسیبی به بافت های پشتیبان دندان وارد نمی شود.

وی با بیان این که یکی از دلایل بوی بد دهان می تواند پلاک میکروبی و جرم باشد، اضافه کرد: بوی بد دهان علل مختلفی دارد که یکی از دلایل آن می تواند پلاک میکروبی و جرم باشد، پس از تشخیص، جرم گیری دندان‌ها، از بین بردن مشکلات لثه‌ای و ترمیم پوسیدگی‌های دندانی از مهمترین راه‌های رفع بوی بد دهان است.

این متخصص بیماری های لثه بیان کرد: زمانی که به بهداشت دندان توجهی نشود، جرم های دندان به مرور روی هم انباشته شده و حالت ناهموار و زبری ایجاد می کند در نتیجه میکروب های جدید تر راحت تر رسوب کرده و تشکیل پلاک میکروبی بر روی جرم ها تسریع می شود و به سمت تحلیل ریشه می رود.

وی زمان  انجام جرمگیری را بسته به جرم تشکیل شده در دهان دانست و گفت: اگر فردی جرم تشکیل شده داشته باشد باید جرم را در اسرع وقت بردارد و در مقابل اگر فردی بهداشت دهان و دندان مناسبی دارد نیازی به جرم گیری ندارند.

عضو هیات علمی دانشگاه در خصوص مراقبت از دندان، استفاده ازمسواک و  خمیردندان های مناسب اظهار کرد:مهمترین وسیله ای که برای از بین بردن پلاک میکروبی وجود دارد، مسواک زدن به روش صحیح و با خمیر دندان مناسب است.

دکتر طبیب زاده نوری گفت: خمیردندان های سفید کننده به دلیل دارا بودن مواد ساینده معمولا سطح تمیز تری را ایجاد می کنند و این درحالی است که لزوما برای استفاده مداوم مناسب نیستد وبیشتر جنبه تبلیغاتی  دارند.

 وی استفاده از مسواک های نرم و متوسط، نخ دندان و خمیر دندان معمولی با سایندگی کم را توصیه کرد.

این استاد دانشگاه با بیان این که آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است، گفت: جرمگیری معمولا دردناک نیست ولی اگر چنانچه آستانه تحمل درد بیمار پایین باشد و جرمگیری زیر لثه ها انجام شود ممکن است این عمل برای بیمار خوشایند نباشد، البته که در این موارد جرمگیری با بی حسی انجام می شود.

وی در خاتمه در باره روش بروساژ دندانی توضیح داد:  یکی از روش‌های از بین بردن زردی و جرم‌های دندان بعد از جرمگیری بروساژاست، بروساژبه برق انداختن دندان ها کمک می‌کند و روشی تکمیلی برای جرم گیری دندان است.

انتهای پیام/


١٢:٠٣ - چهارشنبه ٢٨ فروردين ١٣٩٨    /    عدد : ٧٦٦٢٢    /    تعداد نمایش : ٢١٥