صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

هفتمین سمینار سراسری ایدز برگزار می شود/دکتر مردانی:آموزش های فراگیر تنها راه مقابله با ایدز است

استاد دانشگاه علوم پزشكی شهيد بهشتی و دبیرعلمی سومین گردهمایی بین المللی و هفتمین سمینار سراسری ایدز در گفتگویی با روابط عمومی دانشگاه هدف از برگزاری این گردهمایی را آشنایی پزشکان، پرستاران، پرسنل درمانی، محققان ودانشمندان این رشته با مسایل بیماری HIV  در ایران و یافته های علمی جدید این بیماری در دنیا ذکر کرد.
دکتر مسعود مردانی دبیر علمی این سمینار  با اشاره به اهمیت بیماری HIV/AIDS در ایران اظهار داشت: این بیماری یکی از مهمترین مسایل مهم بهداشتی و درمانی کشور ما است، بنابراین کوشش در راستای کاهش و کنترل بیماری ایدز تا زمانی که اعلام کنیم بروز موارد جدید بیماری به حد صفر رسیده است ادامه خواهد داشت.

استاد دانشگاه علوم پزشکی خاطرنشان کرد: سمینار سه روزه ایدز از 30 آبان ماه تا دوم آذرماه  به صورت رایگان برای گروههای مرتبط خصوصا متخصصین بیماریهای عفونی، متخصصان اطفال و داخلی برگزار خواهد شد.

 به گفته دکتر مردانی: اساتید برجسته ای همچون پرفسور یزدان پناه معاون پژوهشی دانشگاه پاریس، پرفسورکاتالاما از کشور فرانسه، خانم دکتر الکساندریا کالمی رییس دپارتمان HIV/AIDSو یکی از اعضای خبره سازمان جهانی بهداشت از کشور سوئیس، کلیه محققان داخلی از دانشگاههای علوم پزشکی کشور و اعضای کمیته کشوری بیماری HIV/AIDSبه منظور ارائه آخرین یافته های علمی خود در این سمینار شرکت فعالانه خواهند داشت.

بیماری ایدز در هرمرحله ای درمانپذیر است

وی در ادامه اهمیت مقوله پیشگیری در بیماری HIV  را مورد توجه قرار داد و گفت: در سالهای اخیر پیشگیری بعنوان یک استراتژی مهم برای به صفر رساندن بروز موارد جدید مد نظر است و محققان براین باورند که بیمار HIV  در هر مرحله ای از بیماری درمانپذیر است، چرا که درمان فرد مبتلا یکی از مهمترین اصول پیشگیری و اشاعه بیشتر بیماری است.

دکتر مردانی خاطرنشان کرد: متاسفانه در ایران از حدود 10 سال پیش تا به امروز متوجه شده ایم که روند اپیدمی این بیماری از اعتیاد تزریقی به سمت مقاربت های جنسی پرخطر تغییر یافته است.

استاد دانشگاه علوم پزشکی با بیان این مهم که بروز و نسبت  موارد جدید ابتلا به HIV/AIDS در ایران در خانمها و آقایان برابر شده است، یادآور شد: تا پیش از این  در ایران 90 درصد موارد جدید ابتلا به این بیماری متعلق به آقایان بود ولی در حال حاضر تقریبا این نسبت برابر شده است و نکته قابل توجه این است که سن مبتلایان پایین تر آمده است و دختران بیشتر از حتی بزرگترها و پسران گرفتار این بیماری شده اند. وی این مهم را بیانگر تغییر الگوی اپیدمیولوژیک این بیماری در کشور دانست.

آموزش و اطلاع رسانی، مهمترین راهبرد پیشگیری از بیماری ایدز

دکتر مردانی آموزش، اطلاع رسانی و آگاهی را یکی از مهمترین راهبردهای پیشگیری از بیماری ایدز در جامعه دانست و گفت: با توجه به اینکه الگوی بیماری  HIV/AIDS در ایران تغییر یافته است، لازم است برنامه ریزان و دولتمردان و همینطور مسئولان کمسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی و سایر نهادها تمامی تمرکز خود را در راه آگاهی سازی جوانان و آشنایی با مسایل مهم و پیشگیری از این بیماری مد نظر قرار دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ادامه داد: لازم است آموزشها در گام اول از مدارس آغاز شود چرا که اگر چنانچه فرزندان و جوانان ما از مسیرهای درست اطلاعات و آگاهی را بدست نیاورند ممکن است از منابعی نظیر؛ فضاهای مجازی، همسالان و یا افرادی  مطالبی را بدست بیاورند که گاها این اطلاعات درست یا کافی نباشد و یا حتی مخرب نیز باشند.

وی همچنین حضور اصحاب رسانه، مطبوعات، صداو سیما، فعالان شبکه های اجتماعی، دست اندرکاران این حوزه و پزشکان را نقطه عطفی در راستای دستیابی به اهداف این سمینار دانست.

دکتر مردانی ادامه داد: تا پایان سال 2017 حدود 37 میلیون نفر در دنیا  به بیماری   HIV/AIDS مبتلا شدند و تنها در سال 2017 حدود یک میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری فوت کردند. نکته مهم این است که برخی از مناطق کشورهای آفریقایی که مهد بروز موارد جدید این بیماری هستند در حال حاضر توانسته اند با برنامه ریزی های مناسبی که ارگانهای بین المللی انجام داده اند، بروز موارد جدید این بیماری را کنترل کنند.

وی افزود: در کشورهای اسکاندیناوی یا استرالیاHIV/AIDS کنترل شده است و این کشورهای اعلام کرده اند که بروز موارد جدید این بیماری به صفر رسیده است و دیگر مشکل و مسئله ای بنام ایدز وجود ندارد. این درحالیست که  در مناطقی همانند کشورهای آسیای میانه و خاورمیانه متاسفانه وضعیت بروز موارد جدید بیماری HIV/AIDS با سرعت زیادی رو به افزایش است.

وی در خاتمه سخنان خود  تشکیل این سمینار و تجمع صاحبنطران این رشته را به منظور مبارزه با بیماری ایدز گامی موثر ذکر کرد و تاکیدکرد: مقابله با HIV/AIDS تنها توسط یک سلاح برنده، پویا، همیشگی و ارزان امکانپذیر است و آن چیزی جز آموزش فراگیر نیست.   

گفتنی است این سمینار توسطمركز تحقيقات بيماريهای عفونی و گرمسيری دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  از 30 آبان ماه تا 2 آذر در محل مرکز همایش های بین المللی امام خمینی(ره) دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می شود.

انتهای پیام/


١٣:٥٦ - يکشنبه ٢٧ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠٣٨٣    /    تعداد نمایش : ٣١٦