صفحه اصلي > اخبار 
 


  چاپ        ارسال به دوست

درمان موفق بیش از 1000 بیمار مبتلا به هموروئید داخلی با تکنیک اینفرارد کوآگولاسیون(IRC) در بیمارستان طالقانی

دکتر سیدرضا فاطمی دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی از انجام موفقیت آمیز بیش از 1000عمل اینفرارد کوآگولاسیون(IRC) برای درمان بیماران مبتلا به هموروئید داخلی در مرکز پزشکی، آموزشی و درمانی طالقانی خبر داد.

دکتر فاطمی ضمن بیان این مطلب اظهار داشت: در این بیمارستان از سال 87  برای درمان بیماران مبتلا به هموروئید داخلی از این روش غیرتهاجمی استفاده کردیم که تاکنون بیش از 1000 بیمار با این روش درمانی بصورت موفقت آمیز درمان شدند.

وی بیماری هموروئید را یکی از شایعترین بیماریهای انتهای روده بزرگ و ناحیه مقعد عنوان کرد که با علایم متنوعی همراه است. دفع خون قرمز روشن بدون درد، بیرون زدگی در ناحیه مقعد، احساس پری، ترشح مواد مدفوعی، خارش ناحیه مقعد و گاهی درد شدید به علت ایجاد لخته درناحیه برخی از این علایم هستند.

انواع هموروئید و درجات آن

این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه خاطرنشان کرد: هموروئید با توجه به محل ایجاد آن نسبت به خط دندانه ای (D.L) در مقعد به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم می شود واز نظر شدت 4 درجه یا گرید دارد؛

گرید یک: هموروئیدی است که با خونریزی همراه است اما بیرون زدگی ندارد.

گرید دو:  همورئید همراه با بیرون زدگی است که خود به خود سر جای خود برمی گردد.

گرید سه: زمانی است که بیرون زدگی هموروئید با دست به جای خود برگردد.

گرید چهار: زمانی است که بیرون زدگی هموروئید اصلا به جای خود برنگردد.

انوع روشهای درمانی هموروئید

دکتر فاطمی با اشاره به روشهای متعدد و متنوع درمان هموروئید گفت: هموروئیدکتومی و هموروئیدوپکسی یکی از معروفترین روشهای درمان جراحی هموروئید است که در این روشها دوره نقاهت نسبتا طولانی و همراه با عوارض می باشد.

معاون آموزشی بخش اندوسکوپی گوارش بیمارستان آیت ا... طالقانی با بیان این مطلب که در سالهای اخیر درمانهای غیرجراحی و غیرتهاجمی هموروئید داخلی نیز در دنیا انجام می شود که روش باندگذاری(RBL)،  تزریق مواد اسکلروزال،  کرایوتراپی یا لیزرتراپی و روش اینفرارد یا  IRCاز جمله این روشها هستند ، خاطرنشان کرد: در روش اینفرارد کوآگولاسیون یا IRCکه هم اکنون در بسیاری از کشورهای جهان در حال انجام هست و مورد تایید FDAآمریکا نیز قرار گرفته است؛ به کمک منبع نور امواج تولید شده توسط پروب مخصوص به سطح هموروئید داخلی رسانده می شود.

این فوق تخصص گوارش و کبد دانشگاه درخصوص این شیوه درمانی اظهار داشت: در این روش بعد از قرار دادن آنوسکوپ داخل مقعد و مشخص کردن محل پاکه های هموروئید؛ پروب دستگاه از طریق آنوسکوپ بر روی پاکه بیرون زده قرار داده شده و امواج به مدت 1.5-1 ثانیه بر روی پاکه تابانده می شود. این امر باعث تحریک پاکه هموروئید و در نتیجه ایجاد لخته  با عمق حدود 3 میلیمتر داخل پاکه های مذکور می شود.

وی با اشاره به روند درمان در این روش افزود: پاکه هایی که تحت عمل قرار گرفتند پس از حدود 3-2 هفته به تدریج دچار اسکار و ریزش می شوند. در هر جلسه حدود 2-1 پاکه تحت عمل قرار می گیرند و جلسات تا پایان کامل هر 4-3 هفته انجام می گیرد.

روش اینفرارد به صورت کاملا سرپایی است

دکتر فاطمی با ذکر این مطلب که روش اینفرارد به صورت کاملا سرپایی است و بیمار پس از انجام عمل IRCمی تواند فعالیتهای طبیعی خود را ادامه دهد افزود: در این روش درمانی بیمار تحت بیهوشی آندوسکوپی شده و هیچگونه ناراحتی را احساس نمی کند. این در حالی است که در کشورهایی مثل انگلستان بدون بیهوشی این درمان انجام می شود.

این دانشیار دانشگاه خاطرنشان کرد: نتایج حاصله از انجام این روش درمانی در طول 5 سال گذشته نشان داده است که اکثر بیماران ضمن رضایت کامل؛ بهبودی تقریبا کاملی را تجربه کرده اند و میزان عود کلی در طی پیگیری 5 ساله، کمتر از 18 درصد بوده است که عدم رعایت بهداشت دفعی، یبوست شدید و فشار دفعی باعث عود بیماری شده است. بسیاری از بیمارانی که تحت عمل IRCقرار گرفتند قبلا جراحی هموروئید شده بودند که مجددا دچار عود علایم شدند.

دکتر فاطمی در خاتمه سخنان خود خاطرنشان کرد: در حال حاضر این تکنیک درمانی  به دستیاران فوق تخصص گوارش، جراحان و متخصصان داخلی  دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی  در این بیمارستان آموزش داده می شود.


١٢:٤٩ - سه شنبه ٢٢ آبان ١٣٩٧    /    عدد : ٧٠١٥٢    /    تعداد نمایش : ١٩٣٤